دانشمندان یک ذره بنیادی جدید کشف کردند!

بیگ بنگ: یک تیم از محققان آمریکایی موفق به کشف شکل جدیدی از ذرات بنیادی خانواده کوارک چهار قسمتی شدند که می‌تواند درک دانشمندان را از “ماده کوارکی” افزایش دهد.

160225090117_1_900x600به گزارش بیگ بنگ به نقل از ایسنا، این ذره جدید که (X(5568 نامگذاری شده است، تقریبا جرمی برابر شش پروتون دارد و اولین کوارک چهار قسمتی است که از چهار نوع کوارک مختلف ساخته می‌شود. کوارک یک ذره بنیادی و یکی از اجزای پایه‌ تشکیل ‌دهنده ماده است. کوارک‌ها با هم ترکیب می‌شوند تا ذرات مرکبی به نام هادرون را پدید آورند که پایدارترین آنها پروتون و نوترون اجزای تشکیل‌ دهنده هسته اتم هستند.

به گفته محققان؛ کوارک‌ها بلوک‌های ساختمانی هستند که ذرات زیر اتمی که معروفترین آنها پروتون‌ها و نوترون‌ها هستند را تشکیل می‌دهند. به ازای هر کوارک یک پاد ذره متناظر به نام “پادکوارک” یا پاد کوارک (antiquark) وجود دارد که تنها تفاوت آن با کوارک متناظرش این است که برخی از ویژگی‌های آن اندازه یکسان و علامت مخالف دارند. به خاطر پدیده‌ای که به حبس رنگ معروف است، کوارک‌ها هیچ‌گاه به صورت انفرادی یافت نمی‌شوند و مستقیما قابل مشاهده نیستند. آنها را فقط می‌توان درون هادرون‌هایی مانند باریون‌ها (که نمونه‌های آنها پروتون و نوترون هستند) و مزون‌ها یافت به همین دلیل بیشتر دانسته‌های ما از کوارک‌ها از مشاهده هادرون‌ها بدست آمده است.

x-5568ماده کوارکی، یک ماده گرم و متراکم است که لحظاتی پس از بیگ بنگ بوجود آمده و هنوز هم در درون ستارگان فوق العاده متراکم نوترونی وجود دارد. تاکنون شش نوع کوارک شناخته شده است که دارای نام‌های جالبی هستند: بالا و پایین (up,down) افسون و شگفت (charm,strange) و سر و ته (top,bottom) که هر کدام از اینها نیز دارای یک همتای ضد ماده هستند.

لازم به ذکر است که انتخاب این نام‌ها دلیل و معنای خاصی ندارد. تمام ذرات موجود در طبیعت از کوارک، سه کوارک و پادکوارک ساخته شده‌اند. این کشف جدید نیز از چهار کوارک (دو کوارک و دو پادکوارک) ساخته شده است. داری زیمینسکا، فیزیکدان دانشگاه ایندیانا اظهار کرد: این ذره جدید منحصر به فرد، عجیب و زیبا است. این کشف تولد یک پارادایم جدید و یک تغییر بزرگ در درک ما از ذرات بنیادی است. گزارش این کشف جدید در مجله Physics Review Letters منتشر شده است.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: ibtimes.co.uk

(17 نفر , میانگین : 5٫00 از 5)
لینک کوتاه مقاله : https://bigbangpage.com/?p=46004
تحریریه‌ی بیگ بنگ

تحریریه‌ی بیگ بنگ

وب سایت بیگ بنگ یک سایت علمی، تحقیقاتی میباشد که توسط تعدادی از علاقمندان به علم و دانش اداره می شود. این سایت از اواخر سال 1391 تاکنون به فعالیت خود در این حوزه ادامه داده است.

شما ممکن است این را هم بپسندید

۳ پاسخ‌ها

  1. دژاوو گفت:

    اگه یه ظرف فرضی داشته باشیم با حجم مشخص که هیچ چیزی از دیواره اون عبور نکنه و هیچ عاملی هم باعث از بین رفتن ساختار ظرف نشه! و تمام مواد رو از فضای داخل این ظرف بیرون بکش،همه چیز…همه ذرات و حتی کوارک ها و حتی در صورت وجود ذره ای پایه تر از کوارک ها.. اون فضای که باقی می مونه همچنان یک واقعیت فیزیکی هست یا نه؟یعنی میخوام بگم اون فضای داخل ظرف که همچنان باقی می مونه خودش میتونه از چیزی ساخته شده باشه که همچنان وجود داره!؟

  2. Farzad گفت:

    خوب پس با این حساب (X(5568 یک ذره ی ناپایدار هستش چون که از کوارک و پادکوارک تشکیل شده و همین باعث ناپایداریش میشه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.