بیگ بنگ: محققان قوی‌ترین آهن‌ربای ابررسانا را با دمای بالا آزمایش کردند که با مصرف ۳۰ وات برق، یک میدان مغناطیسی بسیار قدرتمند ایجاد می‌کند. این میدان مغناطیسی مورد نیاز «فرایند همجوشی» و بدست آوردن انرژی پاک است.

magnet

این آهنربا ۱۲ بار قدرتمندتر از نمونه‌های به کار رفته در دستگاه MRI است. محققان که این آهنربا را آزمایش کردند، امیدوارند تا دهه ۲۰۳۰ میلادی در راکتورهای همجوشی بزرگ به کار برند. همجوشی هسته‌ای فعلی برخلاف فناوری‌های فعلی، فرآیندی را دنبال می‌کند که در قلب ستارگان رخ می‌دهد و انرژی پاک و تجدیدپذیر بدست می‌آید.

محققان موسسه فناوری ماساچوست(MIT) با همکاری شرکت CFS این آهنربا را ساختند. این قدرتمندترین آهن ربای ابررسانا جهان با دمای بالا است که محققان موسسه ماساچوست آن را آزمایش کردند. دلیل اهمیت چنین آزمونی آن است که آهنربای مذکور با مصرف ۳۰ وات برق، میدان مغناطیسی بسیار قدرتمندی ایجاد می‌کند که برای فرایند همجوشی مناسب است.

MIT Fusion Magnets PRESS

این در حالی است که آهنرباهای مسی که در تحقیقات پیشین MIT به کار رفته‌اند، ۲۰۰ میلیون وات برق برای فعالسازی نیاز داشتند. علاوه برآن طی آزمایش قدرت آهنربا به ۲۰ تسلا رسید که قوي‌ترين ميدان مغناطيسي در نوع خود است که تاکنون از اين طريق روي زمين ايجاد شده است.

بنابراین کاهش مصرف انرژی بسیار قابل توجه است و نشان می‌دهد هنگام استفاده از آهنربا در توکامک (دستگاهی که برای همجوشی به کار می‌رود)، برق تولیدی دستگاه بسیار بیشتر از میزان مصرفی آن خواهد بود. توکامک دستگاهی است که با استفاده از میدان‌ مغناطیسی، پلاسما با دمای حداکثر ۱۰۰ میلیون درجه را در محفظه‌ای دونات شکل به دام می‌اندازد. در یک توکامک، سیم‌های میدان مغناطیسی ذرات پلاسما را به دام می‌اندازند تا شرایط لازم برای همجوشی را مهیا سازند.

Untitled

اين موفقيت نقطه عطفي در توسعه آهنرباي ابررسانايي دما بالا محسوب مي‌شود که مي‌تواند راه را براي توليد انرژي بدون کربن هموارتر کند. به نظر مي‌رسد تلاش‌هاي دانشمندان در مسير خوبي قرار گرفته و آينده انرژی همجوشي بيش از هر زمان ديگري به روزهاي خوب خود نزديک مي‌شود.

همجوشی محصور‌شده مغناطیسی، نقشی محوری در تحقیقات فناوری در راستای برنامه‌های کربن‌زدایی دارد، زیرا این فناوری به بشریت این اجازه را می‌دهد تا به مقادیر زیادی از انرژی پاک دست یابد. این دستگاه همان واکنش‌‌هایی را که در خورشید رخ می ‌دهد، شبیه‌ سازی می‌ کند و هدف از ساخت آن این است که ثابت شود تولید برق با همجوشی هسته‌ای در مقیاس تجاری امکان‌پذیر است.

محققان قصد دارند اولین دستگاه آزمایشی با تولید انرژی خالص که SPARC نام دارد را تا سال ۲۰۲۵ راه‌اندازی کنند. همچنین دانشمندان در بلند مدت در تلاشند تا ساخت اولین نیروگاه همجوشی هسته‌ای را در دهه ۲۰۳۰ به اتمام برسانند.

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

4 دیدگاه

  1. غربیها لعنتی همه تکنولوژی پیشرفته رو برای خودشون گرفتن،حالا به ایرانیها میگن شما اصلا نباید پیشرفت کنید،حتی غرببها معتقدن که ایرانیها نباید موبایل و تکنولوژی داشته باشن،اونا میگن ایرانیها نباید با جهان پیشرفته در ارتباط باشن و جمعیت زیاد داشته باشن،فًای مجازی هم برای ایرانیها سم هستش،باید برن سنتی زندگی کنن،اونا خبلی دوستدارن مردم ایران زیر چادر مثل عشایر زندگی کنن و هیچ وقت مدرن نشن

  2. چقدر خوب
    آیا ممکن است در دهه آینده با این منبع تامین انرژی پاک، برای کهربا، خودروها، اتوبوس ها، قطارها، کامیون‌ها و …
    وضعیت بحرانی گلخانه ای زمین بهبود پیدا کند. و در پی آن لایه های اوزون در دو قطب ترمیم شوند. گرمایش جهانی متوقف و نزول پیدا کند؟