سفر در زمان ممکن است

17
732

فیزیکدان مشهور بریتانیایی برایان کاکس در جشنواره علم بریتانیا گفت: سفر در زمان ممکن است چندان هم یک نظریه علمی تخیلی نباشد و ساخت یک ماشین زمان امکان پذیر است.

SNF29PROFX-682_665091a

به گزارش مهر، برایان کاکس فیزیکدان ذرات که در حال حاضر روی آزمایش اطلس برخورد دهنده بزرگ هادرون در سرن کار می کند با اشاره به این که سفر به زمان فقط در رابطه با آینده عملی می شود توضیح داد که وقتی که این سفر صورت بگیرد بازگشت از آینده غیر ممکن است. پرفسور کاکس قرار است هفته آینده به مناسبت پنجاهمین سالگرد پخش برنامه علمی تخیلی ” Doctor Who” در لندن سخنرانی درباره نظریه سفر در زمان داشته باشد. وی در سخنرانی که در جریان جشنواره علم بریتانیا در بیرمنگهام داشت اظهار داشت تاکنون سفر در زمان در مقیاس بسیار کوچک انجام شده است.

وی افزود که اگر این فناوری برای شتاب بخشیدن به اجسام بزرگ نیز توسعه می یافت، سفر انسان به آینده امکان پذیر بود، اما درحال حاضر این فناوری وجود ندارد و هرگز نیز برای سفر به گذشته وجود نخواهد داشت. شاید بتوان به آینده سفر کرد و در آینده در آزادی کامل حرکت داشت. اگر سریع بروید، ساعت شما نسبت به افرادی که ساکن هستند کند می شود. درحالی که به سرعت نور نزدیک می شوید ساعت شما به قدری آرام می شود که می توانید به ۱۰ هزار سال در آینده بروید.

این نظریه براساس نظریه ” نسبیت خاص” انیشتین است که اظهار می دارد برای سفر به جلو در زمان، یک شی باید به سرعتی نزدیک به سرعت نور برسد. درحالی که این شی ء به چنین سرعتی نزدیک می شود، زمان تنها برای این شی خاص کند می شود.برای مثال، افرادی که برفراز اقیانوس اطلس سفر می کنند گذر زمان را کندتر از افرادی که روی زمین هستند حس می کنند. کاکس ادامه داد: در نظریه نسبیت عام ، می توان این کار را به طور کلی انجام داد. انجام چنین کاری به ساخت کرمچاله* بستگی دارد، کرمچاله ها میانبرهایی بین فضا و زمان هستند اما اکثر فیزیکدانها نسبت به کارکرد آن تردید دارند.

*کرمچاله (Wormhole) در فیزیک یک پل میانبر فرضی در فضا و زمان است. کرمچاله‌ها ساختارهای فضازمانی پل مانندی هستند که دو گستره جدا از یک فضا-زمان یا دو فضا-زمان جدا از هم را به یکدیگر پیوند می ‌دهند. کرمچاله‌ها مسافت و زمان برای رسیدن از یک نقطه به نقطه دیگر را کوتاه و آسان می کنند.

Read More : http://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-2420239/Time-travel-IS-possible


17 دیدگاه‌ها

  1. طبق نظریه آلبرت انیشتین فضا و زمان دو چیز متفاوت وجدا از هم نیست بلکه یک چیزه . بنابر این نباید بگیم فضا و زمان . بلکه باید بگیم : فضازمان

  2. صورت فلسفی فضا زمان های متفاوت رو این طوری میشه توضیح داد : یک نفر ( یک شناسنده ) از نظر بعد فیزیکی وجودش ( مادی ) در فضا زمان سال ۲۰۱۳ میلادی زندگی میکنه ولی از نظر بعد ذهنی وجودش ( غیر فیزیکی یا غیر مادی ) میتونه در فضا زمان سال ۲۰۲۰ یا ۲۲۰۰ یا حتی ۳۰۰۰ میلادی ویا حتی بیشتر زندگی کنه ( دقت کنید که همزمان هم در سال ۲۰۱۳ میلادی و هم در سال های خیلی خیلی بعد از اون ) ! صورت فیزیکی فضا زمان های متفاوت هنوز نه اتفاق افتاده ونه هنوز ثابت شده

  3. be nazare man kheyli khoobe kwe az jahate elmi dare roo een zamine kar miashe.vali az jahate riazi kamelan shodanist.vojoode abade balatae az bode sevvom mitoone maro ghader be anjame een kar kone.vali hozoor dar een abad va na faghat darkeshoon ehtiaj be bala bordane zarfiathaye roohi ya kalbodhaye fara jesmi dare.chon abade balatar vojood daran hatman shodanist.

  4. خیلی خوشحال میشیم که از طریق سایت شما از سخرانی پرفسور کاکس در هفته ی اینده در ارتباط با سفر در زمان مطلع شویم .ممنون از تلاش شما

  5. بنا بر این گفته ها زمان همیشه به سوی اینده در حرکته و هیچگاه به گذشته بر نمیگردیم زیرا اسلامم همینو گفته اما این جمله که هیچ کاری غیر ممکن نیست چیه؟ مگه اینکه دوباره جهان به وجود بیاد تازه این زمان ها تو کهکشان راه شیری بین حال و ۴ میلیارد سال دیگس چون خورشید تموم میشه پس …

  6. درود چطور میگید سفر در زمان ممکنه .متوجه نمیشم شما دارید زمان رو با بعد فیزیکی مکان نقایسه می کنید زمان که مثل مکان نیست کهه بشه توش جابجا شد من یه سوال دارم شما تنها دلیل محکمتون برای سفر در زمان نسبیت هست یعنی معتقدین که اگه با فضاپیمایی که سرعت نور داره حرکت کنین می تونین در زمان به اینده سفر کنید .پس استدلال این هست کههر چقدر سرعت افزایش پیدا کنه طبق نسبیت خاص زمان کند تر میگذره چطور امکان داره تو چیزی سفر کنید که اگه سرعتتون زیاد بشه کند تر میگذره اون هم سفر به اینده لطفا به سوال من جواب بدین .این استدلال هاروهم از یه ویدیو تو کانال اپارتتون دیدم .

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.