صدای اتم را گوش کنید!

بیگ بنگ: صدای اتم‌ها بیشتر به صدای ماشین پین‌بال شباهت دارد که از میان یک قوطی حلبی به آن گوش داده می‌شود، اما اصوات شنیده‌ شده در این آواز در حقیقت صدای سیگنال‌های تک یون‌ها هستند که به سوی تراشه‌ای سیلیکونی پرتاب می‌شوند.

dnews-files-2015-05-single-atom-670-jpgبراساس گزارش دیسکاوری به نقل از همشهری،‌ ثبت صدای یک تک اتم اولین قدم محققان استرالیایی‌ها برای ساخت کامپیوتر کوانتومی مبتنی بر تراشه‌ های سیلیکونی است. به گفته دیوید جیمیسان دانشمندی که این مطالعه را انجام داده،‌ معادله فیزیکی تشریح‌ کننده ی آنچه در این صدای اتم شنیده می‌ شود،‌ بسیار ساده‌است: هر سیگنال برابر است با یک اتم.

کامپیوترهای کوانتومی تنها زمانی کار می‌کنند که بتوانند حالت خاموش-روشن، جهت چرخش اتم‌ها را با دقت کنترل کرده و محاسبه کنند. انجام چنین کاری به آن معنی است که دانشمندان باید تک اتم‌ها را با دقت در ماتریکسی بچینند تا بتوان نانومدارها را در اطراف آنها ایجاد کرد. جیمیسان و گروهش این‌ کار را با استفاده از یک شتابگر ذره‌ای کوچک برای شلیک کردن به یون‌های فسفری از میان صفحه‌ای نازک با حفره‌هایی بسیار ریز انجام دادند. تک یون‌هایی که از میان این صفحه عبور می‌کنند در نقطه‌ای دقیق از تراشه‌ای سیلیکونی جای می‌گیرند.

این آزمایش نسخه‌ای کوچک‌شده و کنترل شده از فرایندی عادی است که یک تراشه گنگ را به تراشه‌ای بسیار هوشمند تبدیل می‌کند. محققان مرکز عالی کامپیوتر کوانتومی و فناوری ارتباطات برای ثبت صدایی که طی این فرایند ایجاد می‌شود،‌ از الکترود‌هایی کوچک برای ردیابی برخورد هر یون با سطح سیلیکونی استفاده کردند و پس از آن با بهره گرفتن از نرم‌افزاری برای پردازش و تقویت صداهای ضبط شده، آواز اتم‌ها را ایجاد کردند. آواز ثبت شده را می‌توانید از اینجا گوش کنید.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: discovery

(15 نفر , میانگین : 4٫80 از 5)
لینک کوتاه مقاله : https://bigbangpage.com/?p=30018
تحریریه‌ی بیگ بنگ

تحریریه‌ی بیگ بنگ

وب سایت بیگ بنگ یک سایت علمی، تحقیقاتی میباشد که توسط تعدادی از علاقمندان به علم و دانش اداره می شود. این سایت از اواخر سال 1391 تاکنون به فعالیت خود در این حوزه ادامه داده است.

شما ممکن است این را هم بپسندید

۴ پاسخ‌ها

 1. یک نفر گفت:

  شاید این صداها مهر تاییدی برنظریه ریسمان باشه

 2. محمد پرگلی محمد پرگلی گفت:

  شاید..بایستی فرکانس این صداها رو ردیابی کرد با معادلات نظریه ی ریسمان تطابقش داد اگه سازگار باشه با معادلات …اولین آزمایشی میشه که نظریه ریسمان رو ثابت می کنه…

 3. سیامک طباطبایی گفت:

  سلام
  این صدای اتم خیلی جالب بود. ممنون از این که باعث شدید این صدا را بشنوم واقعا ممنون.
  اما این صدا از چه چیزی ناشی می‌شود؟ از حرکت اتم؟ برخوردش با چیزی دیگر؟ و یا…؟

 4. سیامک طباطبایی گفت:

  ببخشید، من یکبار دیگر مطلب را خواندم و گمان می‌کنم که پاسخم را گرفته باشم.
  تشکر!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.