فیزیکدانان شواهدی قوی از تجزیه بوزون هیگز به کوارک یافته اند

بیگ بنگ: آزمایش «اطلس» یکی از چهار آزمایش بزرگ در برخورد دهنده هادرونی بزرگ در مرکز سرن سوئیس، نخستین شواهد از تجزیه بوزون هیگز به یک جفت کوارک ته(bottom quarks) را بدست آورده است.

در آزمایش اطلس، فروپاشی بوزون هیگز به یک “جفت کوارک ته” با سطح معناداری ۳٫۶ سیگما مشاهده گردیده است.

به گزارش بیگ بنگ، فیزیکدانان مرکز سرن در سال  ۲۰۱۲ میلادی ذره جدیدی با جرم  ۱۲۵ GeV کشف کردند که ویژگی های آن با ذره بنیادی پیشنهاد شده در سال  ۱۹۶۴ مطابقت داشت. در مدل استاندارد، بوزون هیگز یک ذره اسپین صفر است که پیش بینی می شود از میدان هیگز نشأت گرفته باشد. بنا به تایید فیزیکدانان، این ذره به سه ذره فوتون و ذره های W و  Z و یک نوع فرمیون تجزیه می شود. مدل استاندارد پیش بینی می کند که بوزون هیگز در ۵۸ درصد از مواقع به “کوارک ته” تجزیه می شود. با این حال، این دستاوردهای قابل توجه فقط سی درصد از تجزیه هیگز را نشان می دهند.

دکتر «کریستیان وایزر» عضو همکاری اطلس و محققی از مؤسسه فیزیک دانشگاه فرایبورگ آلمان گفت: «شواهد قوی مبنی بر تجزیه ذره هیگز به کوارک، قطعه دیگری از پازل مربوط به این ذره را تکمیل می کند. این اکتشاف قبلا در نظریه ای پیش بینی شده بود.» فیزیکدانان با بهره گیری از آشکارساز اطلس در برخورد دهنده هادرونی بزرگ در سال های ۲۰۱۵ و  ۲۰۱۶ به نخستین شواهد از تجزیه هیگز دست یافته اند. فیزیکدانان گفتند: «این یافته یکی از بزرگترین قطعات گمشده پازل ما را تکمیل می کند. مکانیزم هیگز در جرم کوارک ها نقش دارد. باید مطالعات دقیق تری برای یافتن نشانه هایی از خواص فیزیکی جدید در نظریات فعلی انجام شود.»

پروفسور «کارل جیکوبز» سخنگوی همکاری اطلس از مؤسسه فیزیک دانشگاه فرایبورگ آلمان افزود: «شواهد مربوط به تجزیه بوزون هیگز به کوارک های ته، گام بسیار مهمی در بررسی بیشتر ویژگی های بوزون هیگز به شمار می رود. ما می توانیم به درک جدیدی از عمر کوتاه این ذره دست یافته و به جستجوی شواهدی غیر مستقیم درباره سایر فروپاشی های نادر بپردازیم.» محققان نتایج خود را در کنفرانس سال ۲۰۱۷ جامعه فیزیک اروپا با محوریت «فیزیک پر انرژی» در ونیز ایتالیا گزارش کردند.

ترجمه: منصور نقی لو/ سایت علمی بیگ بنگ

منبع: sci-news.com

(13 نفر , میانگین : 4٫77 از 5)
لینک کوتاه مقاله : https://bigbangpage.com/?p=68817
منصور نقی لو

منصور نقی لو

کارشناسی مترجمی زبان انگلیسی. علاقمند به نجوم، کیهان شناسی، فرگشت، اکتساب زبان اول، یادگیری زبان دوم و بعنوان نویسنده علمی- نجومی در وب سایت بیگ بنگ فعالیت می کند.

شما ممکن است این را هم بپسندید

۳ پاسخ‌ها

  1. بهروز گفت:

    مگه تاحالا نمیگفتن که ذره هیگز بنیادی ترین ذره عالمه؟ پس چی شد حالا تونستن تجزیش کنن؟!

  2. زندانی ال گفت:

    فیزیک قرن بیست و یکم دیگه داره شورش رو در میاره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.