بیگ بنگ: آزمایش «اطلس» یکی از چهار آزمایش بزرگ در برخورد دهنده هادرونی بزرگ در مرکز سرن سوئیس، نخستین شواهد از تجزیه بوزون هيگز به یک جفت کوارک ته(bottom quarks) را بدست آورده است.

در آزمایش اطلس، فروپاشی بوزون هيگز به یک “جفت کوارک ته” با سطح معناداری 3.6 سيگما مشاهده گردیده است.

به گزارش بیگ بنگ، فیزیکدانان مرکز سرن در سال  2012 میلادی ذره جدیدی با جرم  125 GeV کشف کردند که ویژگی های آن با ذره بنیادی پیشنهاد شده در سال  1964 مطابقت داشت. در مدل استاندارد، بوزون هيگز یک ذره اسپين صفر است که پیش بینی می شود از میدان هيگز نشأت گرفته باشد. بنا به تایید فیزیکدانان، این ذره به سه ذره فوتون و ذره های W و  Z و یک نوع فرميون تجزیه می شود. مدل استاندارد پیش بینی می کند که بوزون هيگز در 58 درصد از مواقع به “کوارک ته” تجزیه می شود. با این حال، این دستاوردهای قابل توجه فقط سی درصد از تجزیه هيگز را نشان می دهند.

دکتر «کریستیان وايزر» عضو همکاری اطلس و محققی از مؤسسه فیزیک دانشگاه فرايبورگ آلمان گفت: «شواهد قوی مبنی بر تجزیه ذره هيگز به کوارک، قطعه دیگری از پازل مربوط به این ذره را تکمیل می کند. این اکتشاف قبلا در نظریه ای پیش بینی شده بود.» فیزیکدانان با بهره گیری از آشکارساز اطلس در برخورد دهنده هادرونی بزرگ در سال های 2015 و  2016 به نخستین شواهد از تجزیه هيگز دست یافته اند. فیزیکدانان گفتند: «این یافته یکی از بزرگترین قطعات گمشده پازل ما را تکمیل می کند. مکانیزم هیگز در جرم کوارک ها نقش دارد. باید مطالعات دقیق تری برای یافتن نشانه هایی از خواص فیزیکی جدید در نظریات فعلی انجام شود.»

پروفسور «کارل جيکوبز» سخنگوی همکاری اطلس از مؤسسه فیزیک دانشگاه فرايبورگ آلمان افزود: «شواهد مربوط به تجزیه بوزون هيگز به کوارک های ته، گام بسیار مهمی در بررسی بیشتر ویژگی های بوزون هيگز به شمار می رود. ما می توانیم به درک جدیدی از عمر کوتاه این ذره دست یافته و به جستجوی شواهدی غیر مستقیم درباره سایر فروپاشی های نادر بپردازیم.» محققان نتایج خود را در کنفرانس سال 2017 جامعه فیزیک اروپا با محوریت «فیزیک پر انرژی» در ونیز ایتالیا گزارش کردند.

ترجمه: منصور نقی لو/ سایت علمی بیگ بنگ

منبع: sci-news.com

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

3 دیدگاه

  1. مگه تاحالا نمیگفتن که ذره هیگز بنیادی ترین ذره عالمه؟ پس چی شد حالا تونستن تجزیش کنن؟!