فیزیکدان ها مایعی با جرم منفی تولید کردند

14
1807

بیگ بنگ: فیزیکدان ها مایعی با “جرم منفی” تولید کرده اند که وقتی نیرویی به آن وارد می شود با نقض قانون دوم نیوتن در جهت عکس به حرکت در آید.

به گزارش بیگ بنگ به نقل از BBC، در زندگی روزمره، وقتی شیئی را هل می دهیم، در همان جهتی که نیرو به آن وارد شده شتاب می گیرد؛ رابطه ای که قانون دوم نیوتن آن را توضیح می دهد. اما از لحاظ نظری، ماده می تواند جرم منفی داشته باشد همانطور که بار الکتریکی می تواند مثبت یا منفی باشد. پروفسور پیتر انگلس از دانشگاه ایالتی واشنگتن و همکارانش دمای اتم های روبیدیوم را به درست بالای صرف مطلق (نزدیک منهای ۲۷۳ درجه سانتیگراد) کاهش دادند.

در این حالت، ذرات ماده با سرعت فوق العاده کم حرکت می کنند، و رفتاری را دنبال می کنند که فیزیک کوانتوم تشریح می کند یعنی مثل موج رفتار می کنند. آنها همچنین به صورت همزمان و با هم به صورت آنچه که به “ابرمایع” معروف است حرکت می کنند، و بدون از دست دادن انرژی جاری می شوند. برای ایجاد شرایط لازم برای جرم منفی، محققان از لیزرهایی برای به دام انداختن اتم های روبیدیوم استفاده کردند و در حرکتی عقب و جلو به جنبش درآوردند. وقتی اتم ها از تله لیزری آزاد شدند، انبساط پیدا کردند، و بعضی از آنها جرم منفی داشتند.

مایکل فوربز استادیار فیزیک در دانشگاه واشنگتن گفت:« اگر چیزی را که جرم منفی دارد فشار دهید، به سوی شما شتاب می گیرد. انگار روبیدیوم به دیواری نامرئی خورده و برگشته باشد. مساله بدیع در این آزمایش کنترلی است که بر طبیعت جرم منفی داریم، بدون هیچ نوع پیچیدگی.» به گفته محققان این آزمایش به درک بهتر جرم منفی کمک می کند. آنها می گویند که این آزمایش همچنین ابزاری برای کشف رابطه میان جرم منفی و پدیده های مشاهده شده در کیهان مثل ستاره های نوترونی، سیاهچاله ها و انرژی تاریک است. جزئیات بیشتر این پژوهش در نشریۀ Physical Review Letters منتشر شده است.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: BBCارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

14 دیدگاه‌ها

 1. درسته که از نظر ریاضی حرف شما صحیحه ولی اگه به توضیح قانون دوم دقت کنید میبینید که تناقض داره :
  ((هر گاه نیروی خالصی به جرمی وارد شود ،جرم در “جهت وارد شدن” نیرو شتاب میگیرد.))
  همینطور میبینید جهت وارد شدن در این مایع نقض شده و جسم در جهت مخالف نیرو به حرکت درآمده.
  ممنون

 2. درسته که جرم ماده منفیه ولی قانون دوم نیوتون رو نقض نمیکنه چون جرم و جهت حرکت منفیه و نیرو مثبته و طبق فرمول درسته چون حرکتو جرم هم علامتن
  لطفا دقت کنید
  سپاس گذارم

 3. یکی از راههای ایجاد کرم چاله مصنوعی ایجاد یک ماده با جرم منفی و فشار منفیه.در این تعریف ها قدرت درک فشار منفی امکان هست که یک چیز تو مایه های همین بحثه یعنی بر عکس قانون نیوتون به طور مثال مانند یک جسم چسبنده اما درک ماده با جرم منفی یکم قابل فهم نیست اگه بحث ما ابر سیالی باشه که با سرد کردن این عنصر باشه خوب ما انواع ابر رو داریم که قطعا جرم و وزنی رو ندارن.رفتارشونم تقریبا مثل همین جسمه علاوه بر اون از شتاب گرانشی هم تبعیت نمیکنن.لطفا توضیح بدین

  • حق با شماست. در فیزیک مدرن ممکن است شما با گرانش دافع و یا هرگونۀ نیروی دافع دیگر مواجه شوید، ولی این دال بر منفی بودن جرم نیست. خصوصاً اینکه در این مقاله، تأثیر نیرویی را که به دلیل افت و خیزهای کوانتومی در یک “ابر سیال” اتفاق می افتد را با جرم منفی و قانون نیوتن مقایسه کرده که به نظر من رویکرد متناقضی است. این دو مورد ارتباطی با هم ندارن، و علاوه بر این، افت و خیزهای کوانتومی حتی میتوانن باعث تولید ذرات بشوند که قاعدتاً در فیزیک کوانتومی مدرن، اصل بقای ذره هم وجود ندارد. بدین ترتیب شما میتوانید یک نیروی دافع را در هر شرایط منحصر به فردی تجربه کنید، بدون اینکه چیزی به عنوان جرم منفی تولید کنید. توجه کنید که جرم عامل انحنای فضا-زمان هست و از این طریق هست که به اجرام اطراف خودش نیرو وارد میکند.

 4. یه سوال داشتم
  از لحاظ تئوری اگه یه ذره جرم منفی داشته باشه میتونه با سرعتی بیشتر از سرعت نور حرکت کنه و حتی در زمان سفر کنه, درسته؟؟

  • حتی بیشتر از سرعت نور طبق رابطه F=1/2mvd شما برای افزایش سرعت یک جسم هرچه جرمش بیشتر باشد به انرژی بیشتری نیاز دارید و همچنین طبق ررابطه
   M¹÷√(۱- [V^2] ÷ [C^2]) =M²
   M² یا جرم ثانویه جسم پس از حرکت با افزایش سرعت بزگتر میشود و مقدار رادیکالی که در مخرج کسر هست کاهش میابد و با کوچکتر شدن مخرج جواب بدست امده یا M² جسم بیشتر میشود و اگر سرعت جسم به سرعت نور برست رادیکال صفر مخرج ما خواهد بود که در اینجا جواب یا جرم جسم بینهایت شده و طبق رابطه اول مقذار انرژی مورد نیاز هم بینهایت میشود و اینجوری یک جسم به سرعت نور نمیرسد ولی در صورت منفی بودن جرم جسم با افزایش سرعت مقدار رادیکال افزایش میابد(منفی در منفی مثبت) و در نتیجه جسم ثانویه جسم کمتر میشود و به انرژی کمتری برای افزایش سرعت نور است ببنا بر این روابط فیزیکی در صورت وجود جسمی با جرم منفی اجسام دیکر تمایلی به لختی ندارند (نقض قانون اول نیوتون) و شما به سادگی میتوانید به سرعت هایی ما فوق سرعت نور برسید( هرچه سرعت بیشتر شود راحت تر سرعت بیشتری میگیرد بر خلاف مواد با جرم مثبت) البته شما هرگز نمیتوانید نزدیک ماده ای با جرم منفی زیاد بشوید چون در ان صورت گرانش منفی یا پس زدن را شاهد خواهیم بود البته اگه جرمش کم باشه راحت میشود نزدیکش شد و نکته جالب دیگری که داریم اینه که چنین ماده ای رو سطح زمین نمیتونه وجود داشته باشه چون جاذبه زمین اون رو خارج از مدارش دفع میکنه

   • سلام و عرض ادب
    مستعلی هستم
    یه طرحی دارم در زمینه سرعت دادن به اجسام نزدیک به سرعت نور
    البته در حد تئوری هست
    مشکلاتی در زمینه مباحث ریاضی داره
    گفتم اگه علاقه دارین با هم همکاری کنیم

 5. همه چیز تغیر پذیره و چیزی به نام پایه نداریم خیلی. حتا پایه های میز و صندلی هم میشه عوض کرد و یک پایه دیگه و جدید تر با قابلیت های بیشتر گذاشت ! چه برسه پایه های فیزیک و انرژی و ذرات!