بیگ بنگ: فرقی نمی‌کند که طرفدار کدام یک از فیلم‌های علمی- تخیلی(میان ستاره‌ای یا پیشتازان فضا و …) باشید چرا که، همۀ آنها حداقل دارای این وجه مشترک هستند که از کرم‌چاله‌ها برای انتقال سریع به فضا استفاده می‌کنند. آیا کرم چاله واقعی است یا فقط یکی از عناصر فیلم‌های علمی- تخیلی؟

Paul Sutterبه گزارش بیگ بنگ، “پائول ساتر” اخترفیزیکدان دانشگاه ایالت اوهایو توضیح داد که چرا حتی اگر کرم‌چاله وجود داشته باشد، استفاده از آن واقعا برای انسان‌ها گران تمام می‌شود. “از وی سوال شد که آیا کرم‌چاله‌ها واقعی هستند؟” ساتر گفت: آنها یکی از عناصر فیلم‌های علمی- تخیلی هستند، که در آن شما می توانید با سرعتی وصف ناپذیر به جایی دیگری از جهان بروید.

برای درک چگونگی کار این کرم‌چاله‌ها (از لحاظ تئوری)، ابتدا باید کمی دربارۀ سیاهچاله‌ها بدانید. اساسا، انواع مختلفی از سیاهچاله‌ها وجود دارد. نوعی که ما بر روی آن تمرکز داریم، سیاهچاله‌های ستاره‌ای هستند که بعد از انفجار مرگبار ستارگان بزرگ، پدیدار می‌شوند. پس از اینکه یک ابرنواختر پدید آمد، در نتیجه فروپاشی گرانشی، یک سیاهچاله به وجود می آید که قادر است تمام مواد و نورهایی را که بیش از حد بدان نزدیک شده‌اند را به دام بیندازد. سیاه‌چاله‌ها فقط می‌توانند با استفاده از تشعشعاتی که از خود ساتع می‌کنند دیده شوند و یا با اثرات گرانشیشان بر روی اشیاء دیگر رویت گردند. در عین حال این روش ممکن است برای کرم‌چاله‌ها نیز صدق کند.

اگر شما یک سیاه‌چاله را همانند یک قیف تصور کنید، اشیایی که در آن “به دام افتاده‌اند” به سمت پایین ِ قیف حرکت می‌کنند. بنابراین کرمچاله کجاست؟ در واقع کرمچاله یک قیف یکسان و وارونه است که به سیاهچاله متصل شده و، دهانۀ آن به طرف خارج قرار دارد. گاهی اوقات این نوع کرم‌چاله‌ها “سفیدچاله” نامیده می‌شوند. ساتر می‌گوید که چند مشکل در نظریه سفیدچاله وجود دارد. چگونگی ورود از سیاهچاله به سفیدچاله هنوز مشخص نیست. ریاضیات پشت سفیدچاله‌ها نشان می‌دهد که آنها فوق‌العاده ناپایدار هستند. سفیدچاله‌ها ممکن است پس از تشکیل، سیاهچاله را از بین ببرند.

اما حتی اگر کرمچاله‌ها به سیاهچاله و سفیدچاله‌ها متصل باشند باز هم کشنده هستند. بنابراین زمانی که یک فرد یا یک فضاپیما وارد چنین افق رویدادی شود، به دام خواهد افتاد. هیچ راهی وجود ندارد که آنها بتوانند از سیاه‌چاله یا سفیدچاله بیرون بیایند؛ چرا که بنابر تعریف شما هرگز نمی‌تواند از افق رویداد یک سیاهچاله عبور کنید؛ بنابراین شاید بهترین کار این است که کرم‌چاله‌ها را به “دکتر هو” یا یکی از کاپیتان‌های جنگ ستارگان واگذار کنیم.

ترجمه: سهیلا دوست پژوه / سایت علمی بیگ بنگ

منبع: space.com

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

9 دیدگاه

  1. من شخصا با مواردی برخورد کرده ام که وجود حیات بیگانه در میان ما را تایید می کند

  2. ایا تصور نمی فرمائید حیات بیگانه در حال حاضر در کنار ما و در روی کره زمین جریان دارد؟ بسیار مایلم نظرتان را در این مورد جویا شوم

  3. ممنون بسیار مطلب خوبی بود. بحث سیاه چاله و کرم چاله ها تا وقتی بصورت 2 بعدی بهش فکر کنیم قابل درکه ولی وقتی در 3 بعد بخواهیم تجسمشون کنیم خیلی پیچیدست. مثلا کرم چاله بصورت 2 بعدی شبیه یه قیف میمونه ولی بصورت 3 بعد یه توپ کروی میشه.اونوقت این توپ کروی حاصل فرو رفتن فضا در کدوم جهته؟

    1. من هم خیلی به این موضوع فکر کردم…چیزی که من تجسم کردم اینه که تکینگی دقیقا در مرکز کره رخ میده..یعنی تاروپود فضا زمان دقیقا به یک نقطه که اونم مرکز کره باشه سقوط میکنه و در نقطه ای بینهایت کوچک و فشرده همه چی ادقام میشه برای همین در اون نقطه دیگه فیزیکی که ما فرموله کردیم وتقعا کار نمیکنه…پس سد در فضای سه بعدی فضا و زمان از هر جهت به یمت مرکز فرو میریزه.

      1. حالا نظر من با فشردگی مخالفه ببین این این با قی مانده ستاره که سیاه چاله رو ساخته درواقع باعث کشیدگی فضا زمان شده یعنی بهتره اینطور بگم احتمال داره از افق رویداد تا مرکز تکینگی اونقدر فضا کش اومده باشه که از تصور ما خارج باشه. کلا تجسمش سخته بعد ما ریاضیاتشو هم نمیدونیم .مثلا بعضی ها میگن ما خودمون شاید توی یه ساه چاله باشیم!!! پس باید جایی دراین کیهان یه مرکز تکینگی وجود داشته باشه ولی جهان ما درحال منبسط شدنه و……

    2. فضا و زمان دقیقا از هر جهت به سمت مرکز کره فرو میریزه…در نقطه ای بی نهایت متراکم و کوچک چهارچوب فضا و زمان ادقام میشه و دیگه فیزیکه فرموله شده ای که ما میشناسیم کار نمیکنه…در اون نقطه تکینگی رخ داده.