بیگ بنگ: چین در حال کار روی یک رآکتور هسته‌ای است تا از آن در برنامه‌های سفر فضایی این کشور به ماه و مریخ استفاده کند. این رآکتور هسته‌ای فضایی احتمالا ۱۰۰ برابر قدرتمندتر از رآکتور هسته‌ای فضایی ناسا است و طراحی نمونۀ اولیه آن نیز در حال حاضر تکمیل شده است.

china nuclear reactor resize md

به گزارش بیگ بنگ به نقل از ایسنا، گزارشی از “ساوث چاینا مورنینگ پست” نشان می‌دهد که برنامه فضایی چین، طراحی اولیه یک راکتور هسته‌ای فضایی قدرتمند را تکمیل کرده است. برنامه فضایی این کشور در حال ساخت این راکتور است تا با آژانس‌های فضایی دیگری مانند ناسا که برنامه‌های هسته‌ای را دنبال می‌کنند، همگام باشد. ناسا اخیراً از شرکت‌های خصوصی درخواست کرده طی ۱۰ سال آینده، یک سیستم شکافت هسته‌ای را توسعه دهند تا انرژی مورد نیاز برای مأموریت‌های فضایی در ماه را تامین کند. زیرا شکافت هسته‌ای قابل اعتماد است و می‌توانند به‌طور مداوم در تمام ساعات شبانه‌رو برق تولید کند.

چین و آمریکا وارد یک مسابقه فضایی جدید می‌شوند

برنامه فضایی چین که تاکنون برخی از اجزای راکتور خود را ساخته است، می‌خواهد با انرژی هسته‌ای ماموریت‌های آینده خود در ماه و مریخ را تامین کند. راکتور چین قادر به تولید یک مگاوات برق خواهد بود که آن را ۱۰۰ برابر قدرتمندتر از دستگاهی می‌کند که ناسا می‌خواهد تا سال ۲۰۳۰ به ماه بفرستد. ناسا گفته است که سیستم شکافت هسته‌ای آن می‌تواند تقریباً ۴۰ کیلووات برق تولید کند که برای تأمین انرژی ۳۰ خانوار به مدت یک دهه کافی است.

ماه گذشته، چین دومین ماموریت سرنشین‌دار خود را به ایستگاه فضایی جدید خود پرتاب کرد. ناسا نیز به تازگی بازگشت به ماه را طی ماموریت “آرتمیس” که تاریخ پرتاب اولیه آن برای سال ۲۰۲۴ تعیین شده بود، تا حدی به دلیل اختلاف حقوقی میان شرکت “بلو اوریجین” با “اسپیس‌ایکس” بر سر اعطای قرارداد ساخت فرودگر ماه به “اسپیس‌ایکس” تا سال ۲۰۲۵ به تعویق انداخت. همین اتفاق باعث شد که “بیل نلسون” مدیر ناسا این نگرانی را مطرح کند که چین ممکن است قبل از اینکه ناسا دوباره به ماه برسد، پا به ماه بگذارد.

ناسا معتقد است تحقیقات امروز در مورد “سیستم‌های شکافت هسته‌ای فضایی” می‌تواند راه را برای ساخت “سیستم‌های پیشرانه هسته‌ای” هموار سازد. زیرا فضاپیمایی با پیشرانه هسته‌ای با سرعتی بالا، زمان سفر فضایی را کوتاه‌تر می‌کند.

nasa nuclear fission resize mdناسا می‌گوید برای رقابت با چین باید هسته‌ای شود

اگرچه اطلاعات کمی در مورد مشخصات پروژه راکتور شکافت هسته‌ای چین درز کرده، اما “ساوث چاینا مورنینگ پست” می‌گوید که دو دانشمندی که در این پروژه مشارکت داشته‌اند، این هفته تأیید کرده‌اند که نمونه اولیه این راکتور تکمیل شده و همچنین ساخت برخی از اجزای حیاتی راکتور نهایی به اتمام رسیده است.

از آنجا که اندازۀ این رآکتور نسبت به نمونه‌های روی زمین کوچک‌تر خواهد بود، بسیار داغ‌تر نیز خواهد شد. به همین منظور یک دانشمند چینی پیشنهاد کرده که این رآکتور می‌تواند مانند یک چتر، ساختاری تاشو داشته باشد، تا بتوان سطح رادیاتورهای آن را پهناورتر کرد. برخی نگرانی‌ها وجود دارد که محرمانه بودن برنامه راکتور هسته‌ای فضایی چین به این معنی است که ممکن است در مورد یک حادثه، مانند وقوع حادثه‌ای که می‌تواند مواد رادیواکتیو را در مدار زمین پخش کند، مقررات دولتی وجود نداشته باشد.

d

مسابقه کشورهای جهان برای تسخیر کرات دیگر بی‌پیامد نیست؛ زباله‌های فضایی از آن جمله‌اند. اینک نزدیک به ۲۲۸ میلیون قطعه زباله فضایی در اطراف زمین وجود دارد و بیشتر کشورها تمایلی ندارند به آن اشاره کنند. در همین ماه روسیه یک ماهواره را در آزمایشی در فضا منفجر کرد که هزاران قطعه زباله فضایی را در مدار به جای گذارد.

“ژانگ زی” دانشمند فضایی در موسسه شانگهای می‌گوید: ایجاد یک سیستم ارزیابی ایمنی و مدیریت مناسب با وضعیت فناوری کشورمان، افزایش شفافیت در پیشرفت تحقیق و توسعه برای کاهش نگرانی‌های عموم مردم ضروری است. چین در سال ۲۰۱۹ یک باتری کوچک رادیواکتیوی را همراه با کاوشگر “یوتو ۲”(Yutu ۲) به کره ماه فرستاد که اولین کاوشگری بود که در سمت پنهان ماه فرود می‌آمد. این باتری البته تنها قادر به تولید چند وات انرژی برای کمک به فعالیت کاوشگر بود.

اکنون ساخت نمونه اولیه راکتور شکافت هسته‌ای جدید چین بخشی از یک پروژه جاه‌طلبانه‌تر است که بر اساس آن چین قصد دارد خود را به عنوان رهبر جهان در فضا مطرح کند. از طرف دیگر، اوایل سال جاری، ناسا در جلسه استماع کنگره آمریکا اعلام کرد که ایالات متحده باید تلاش‌های خود را برای توسعه فضاپیمای هسته‌ای به منظور رقابت با چین افزایش دهد.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: interestingengineering.com

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

2 دیدگاه

 1. استفاده از نیروی هسته ای به دلیل خطرات اشاعه ای در فضا باید ممنوع شود و کلا برنامه فضایی کشورها باید در سازمان ملل تجمیع شده تا از موازی کاری و پنهانکاری جلوگیری شود.
  لازم است که سازمان ملل آژانسی فضایی به وجود آورده و فعالیتهای فضایی کشورهای عضو تحت قوانین و مقررات این آژانس انجام گیرد و زمینه برای یکی شدن فعالیتهای فضایی کشورها فراهم شود.
  اینکار باعث میشود که بودجه بیشتری در اختیار این آژانس قرار گیرد و فعالیتهای فضایی شتاب بیشتری پیدا کند،چرا که یکی شدن امکانات و منابع زمینه های پیشرفت سریع را ایجاد کرده و از فعالیتهای مخرب و آسیب زننده به فضا جلوگیری میکند.
  بدین معنی که کشورهای عضو این آژانس فضایی وابسته به سازمان ملل باید قوانین و مقررات حمایت گرانه فضایی این آژانس را رعایت کرده و اعمال خودسرانه ای نظیر انفجار موشک در فضا که اخیرا توسط روسیه انجام گرفته است،دیگر تکرار نشود و همچنین است پرتاب ماهواره به فضا که بایستی محدودیت در این مورد گذاشته شود تا از ایجاد زباله های فضایی جلوگیری شود.

  1. بله حتما نظراتتان را اعلام و درحد توان و صورت امکان؛ اعمال میکنیم
   ناراحت نکن خودتو بابا نهایتش میمیریم