بیگ بنگ: آیا در کودکی ماشین بازی کرده اید؟ آیا قطارهای خود را به هم میزدید تا ببینید چه اتفاقی می افتد؟ اگر اینکار را انجام میدادید به شما تبریک می گوییم، شما از برخی اصول اساسی در برخورد دهنده بزرگ هادرون (LHC) آگاه هستید!

lhc_2111به گزارش بیگ بنگ، این برخورد دهنده توسط سازمان تحقیقات هسته ای اروپا(سرن) ساخته شده است، این تونل 27 کیلومتری در حومه سوئیس زیر خاک دفن شده است تا پرتوهای ذرات را در سرعت های نزدیک به سرعت نور به یکدیگر برخورد دهد. این ایده برای استفاده از داده ها در درک بهتر ساختار و سرچشمه های عالم بکار می رود. ما سوالات و پاسخ های زیادی داریم. شاید قابل درک باشد که برخی از منتقدان، نظریه پردازان با نقشه های توطئه آمیز، افراد عجیب و غریب و (مدعیان) مسافران زمان ممکن است از چیزی بیشتر از ذره بوزون هیگز بترسند. در این مقاله، برخی از تصورات غلط عام در مورد LHC را با هم مرور می کنیم:

5- سرن در حال ساخت یک بمب پاد ماده است

رُمان کارآگاهی دن براون (و انطباق فیلم) “فرشتگان و شیاطین” در مورد طرح دزدی یک بمب پاد ماده از سرن و انفجار واتیکان، یاداور چنین سو تفاهمی است. در حالی که این فیلم پر فروش سهم خود را از اکشن و خیانت دریافت کرده است، اما کمتر بر واقعیت ها تمرکز دارد. دو اشتباه بزرگ این فیلم در استفاده بالقوه پاد ماده به عنوان منبع انرژی و سلاح می چرخد.

antimatter_mainبله، زمانی که یک ذره پادماده در تماس با ماده معمولی قرار گیرد، دو ذره یکدیگر را از بین می برند و انرژی آزاد می کنند. اما سریعا سرن اشاره کرد که بازدهی از این انرژی به سادگی وجود ندارد. در واقع، این واکنش به قدری ناکارآمد است که دانشمندان تنها یک دهم از یک میلیاردم انرژی خود را صرف مواجه ذره پادماده باهمتای ماده خود می کنند. همانطور که برای دستیابی به بمب پاد ماده، همان اصول اعمال می شود. سرن اشاره می کند که در میزان تولید فعلی، برای سازمان دهی تولید پاد ماده در تولید یک انفجار به اندازه ای برابر با انفجار اتمی میلیاردها سال نیاز دارد.

4- سیاهچاله هایی با اندازه کوچک

برخی مفاهیم وقتی که شما یک پیشوند “میکرو” یا “مینی” در مقابل آنها ضمیمه کنید رام شدنی نیستند. برای مثال، یک سکته مغزی خفیف دلیل خوبی برای رفتن به بیمارستان است و قطعا غیر عقلانی است تا از قدرت یک مینی گان سوال کنید. بنابراین، هنگامی که دانشمندان سرن می گویند که ممکن است سیاهچاله میکروسکوپی در میان درهم شکستن ذرات ایجاد کنند، ترس و وحشت قابل درک است.

بر اساس نظریه نسبیت اینشتین، چند نظریه سوداگرانه، امکان ایجاد میکرو سیاهچاله را فراهم می کند. خبر خوب این است که همچنین این نظریه ها پیش بینی می کنند که این میکرو سیاهچاله ها بلافاصله متلاشی می شوند. اگر این سیاهچاله ها کمی بیشتر بمانند، میلیاردها سال طول می کشد تا جرم یک دانه کوچک از شن و ماسه را مصرف کنند. این بدان معناست که هیچ کاهشی در حومه اروپا به یک تکینگی و قطعا از بین رفتن سیاره به سبک “پیشتازان فضا” وجود ندارد.

3- حمله استرنجلت

نشریات فضایی کافی بخوانید و درک خود را از جهان بسیار سریع تغییر دهید. هنگامی که شما از وسعت پوچ کیهان فراتر می روید، با مفاهیم خارق العاده ای همچون سیاهچاله ها، پاد ماده و ماده تاریک روبرو می شوید. پس از این که مفهوم فروپاشی ستاره غول پیکر به تکه های کوچکتر از یک سر سوزن را خوب فهمیدید، به آسانی از ایده تخریب جهان توسط استرنجلت رد می شوید. فرض شده است که این ماده ی عجیب 10 میلیون بار چگال تر از سرب باشد و در طول بیگ بنگ از قلب ستارگان چگال متولد شده است.

rhicاین ترس، که با راه اندازی برخورد دهنده یونهای سنگین نسبیتی(RHIC) در سال 2000 نشات گرفته، این است که LHC اشتباها استرنجلت را تولید خواهد کرد – ذرات کوچکی از ماده ای عجیب – و این که این ذرات در اطراف ماده معمولی به سرعت به ماده حتی عجیب تر تبدیل خواهند شد. در این حالت تنها یک هزار میلیونیم ثانیه برای واکنش زنجیره ای برای نابودی کل سیاره طول می کشد. با این حال استرنجلت ها، صرفا نظری هستند و در بیش از هشت سال از عمل RHIC ظاهر نشده اند. سرن می گوید که  RHIC بسیار فرای احتمال است تا چنین ماده ی نظری را از LHC تولید کند، بنابراین واقعا هیچ شانسی وجود ندارد تا این ماده سیاره ی ما را تحت تاثیر قرار دهد.

2- مسافران زمان از آن متنفرند

در “ماجراجویی بسیار عالی بیل و تد” با منطق یک فرد 12 ساله سفر در زمان رخ می دهد. هنگامی که بیل و تد به یک کلید سلولی نیاز داشتند تا چند عکس تاریخی از یک زندان مدرن در کالیفرنیا را بردارند، آنها به سادگی یک یادداشت ذهنی را برای آینده خودشان نوشتند تا به زمان ِ عقب برگردند و کلید را جایی بگذارند که بتوانند آن را پیدا کنند. در حالی که در سال 1989 این کمدی دوستانه تقریبا نقطه ی مقابل داستان های علمی- تخیلی بود؛ اما از نقطه نظر منطق سفر در زمان، به طور تکان دهنده ای شبیه ِ یک نظریه ی علمی در سال 2009 پیرامون ِ شتاب دهنده هادرونی، بود.

پیشگام نظریه ی ریسمان “هولگر بچ نیلسون” دانمارکی و فیزیکدان ژاپنی “ماسائو نینومیا”، در یک سری از مقالات فیزیک نوشتند: ذره بوزون هیگز نسب به طبیعت نفرت دارد، در واقع ایجاد آن در آینده یک موج را به گذشته ارسال میکند تا در طول زمان عبور کند و مانع از ایجاد ذره ی بوزون هیگز شود. این دو دانشمند حتی در مورد غریبه های سایه مانند از آینده صحبت نکردند، بلکه صرفا چیزی را از طریق ِ بُعد چهارم انتقال دادند. تصور کنید بمب ضعیفی طراحی شده که پس از انفجار، نیمی از کارخانه بمب سازی را از بین می برد. حالا آن مثال را خارج از محدوده زمان خطی متداول گسترش دهید، به چه چیزی دست خواهید یافت؟

1- دروازه ای رو به جهنم

سیاهچاله ها، انفجار پاد ماده و حتی استرنجلت ها همه از واقعیت علمی و تئوری(البته با کمی ورود تخیل در آن) سرچشمه می گیرند. تمام این چیزها را برای لحظه ای فراموش کنید و تئوری”دروازه ستارگان شیطان” که توسط کریس کنستانتین پیشنهاد شده را در نظر بگیرید که بیشتر شبیه یک داستان است! کنستانتین ادعا می کند که LHC وجود دارد “تا سوراخی در کمربند وان آلن که زمین را احاطه کرده، ایجاد کند” و ” بازگشت آنوناکی از سیاره نیبیرو را فراهم می آورد تا اینکه بتوانند به اینجا بیایند و بقیه زمین را فاسد کنند و با خدا به نبرد بپردازند”. همچنین برخی از مسائل در مورد فراماسونری، پرتوهای کیهانی و فرزندان عهد عتیق انسان و سقوط فرشتگان در آن وجود دارد. طبق گزارش بی بی سی، پس از اینکه وکیل مدافع متهم اظهار کرد که او از یک شرایط بیماری جدی روانی رنج می برد، کنستانتین حکم حالت تعلیق را برای دی وی دی های منتشر شده اش، دریافت کرد.

ترجمه: سپیده محمدزاده / سایت علمی بیگ بنگ

منبع: news.discovery.com

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

1 دیدگاه