آیا فضا سرد است؟

0
673

آن بالا سرد نیست، ماهواره ها و شاتل های فضایی در واقع در ارتفاعات بالا سرد می شوند، اما علت این امر آن نیست که آنجا سرد است. سرد مفهومی زبانی و زبان شناختی است، و نه مفهومی علمی، است. نیاکان غار نشین ما به واژه ی « گرم نیست» نیاز داشتند و کلمه «سرد» همان واژه ای است که به آن رسیدند. گرما انرژی است که مولکولهای هر شی به اعتبار این واقعیت آن را دارند که در حال حرکتند. چرا این مولکولها در حرکتند؟ زیرا حدود ۱۳.۷ میلیارد سال قبل مقدار تصور ناپذیری انرژی در خلا و بیگ بنگ به وجود آمد و تمامی اتم ها هنوز هم از بابت آن انفجار در جنبش و حرکتند. بعضی از آنها، اتم های داغتر، نسبت به اتم های دیگر جنبش و حرکت بیشتری دارند، این اتم های دیگر را اتم های سردتر می نامیم. در محیط خلا گرمای قابل قیاس با چیزی دیگر وجود ندارد زیرا در آنجا مولکولهایی وجود ندارد ( یا معدودی انگشت شمار مولکول یافت می شود ) که به حرکت و جنبش در آیند، و کلمه « سرد » در آنجا حتی بی معنی تر است. فضا در هر یک از معانی کلمات «سرد » و « گرم» نمی تواند هیچکدام از آنها باشد، زیرا از ماده تهی است.
534183_505774666133222_895235637_n
خورشید و ستارگان تمام انواع تابش، امواج انرژی خالص، هم مرئی برای چشم آدمی ( نور مرئی ) و هم نامرئی ( فرابنفش، فرو سرخ و امواجی دیگر ) را گسیل و منتشر می کند. این تابش بدون تضعیف شدن تمام فضا را طی می کند زیرا در فضا چیزی ( ماده ) وجود ندارد که به آن جذب شود. اما وقتی این تابش به جسمی، مثلا شاتل فضایی ، برخورد می کند قسمتی از آن باز می تابد و در جهت دیگری به راه خود ادامه می دهد. اما پاره ای از آن جذب می شود و انرژی اش به صورت گرما تلف می شود. از این رو، شاتل فضایی گرمای تابیده شده از خورشید و ستارگان را دریافت می کند، البته خورشید تابشگر عمده ی گرما به شمار می آید زیرا نسبت به سایر ستارگان به شاتل فضایی مورد نظر ما نزدیکتر است.
اما در عین حال این شاتل، که هنوز هم بخش عمده ی گرمای زمینی اش را با خود حمل می کند، قسمتی از انرژی خودش را به بیرون می تاباند. زیرا هر چیزی که گرمایی داشته باشد تابش فرو سرخ ( تابش گرمایی ) گسیل می کند. به علت است که ابزار دید در شب می توانند آدم ها را در تاریکی ببیند: این آدم ها از طریق تابش فرو سرخی که گسیل می کنند دیده می شوند.
به این ترتیب، شاتل مقادیر زیادی گرمایی را که به سطح رو به خورشید آن تابیده شده را دریافت می کند در حالی که از طرف دیگرش گرما را به سرعت به خارج گسیل می دهد، که در این صورت فوق العاده سرد می شود.
پس، توجه داشته باشید که می توان گفت شاتل سرد است زیرا یک شی واقعی است، اما محیطی که در آن دارد پرواز می کند، سرد نیست، چه از لحاظ معناشناسی و چه از نظر فیزیکی.
نکته: فضای خارج از جو زمین سرد نیست.ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.