سخن روز

9
162

در جهانی با نیروهای فیزیکی کور … برخی افراد آسیب می بینند و برخی دیگر شانس می آورند و شما نمی توانید دلیل یا قانونی برای آن بیابید و نه حتی عدالتی. جهانی که مشاهده می کنیم دقیقا ویژگی هایی دارد که انتظار داریم، در صورت نبود هرگونه طرح، هدف، شیطان و اعمال خوب، نمی توان از آن جز بی تفاوتی بیرحمانه و کور، انتظار دیگری داشت.

– ریچارد داوکینز –

514198_miuZGLNJ


9 دیدگاه ها

  1. تا حالا هزارتا دانشمند از همین جنس صحبت کردن و عین همدیگه …اینکه ما نمیتونیم دلیلی براش بیاریم پس بی قانون و بی عدالتیه ؟ کسی میتونه واسه قوانین حاکم بر ذهن و فکر و روح و روان معادله ریاضی بنویسه ؟! چون کسی تا حالا نتونسته بنویسه پس هیچ قانونی حاکم بر روح و روان و فکر وجود نداره ؟!! فقط قوانین حاکم بر فیزیک نیوتنی و کوانتومی ( که کوانتوم هم خیلی بحث جدید و تازه ای هست که خود نیلز بور که کوانتوم کار بوده میگه اگه کوانتوم رو فهمیدین یعنی نفهمیدین زور بیخود نزنید ! ) وجود داره ؟! همین ؟! خوب جوابش اینه که : چرا ! قوانین دیگه ای هم وجود داره ! ولی ما تاحالا نتونستیم با نوشتن معادله و نماد های ریاضی قوانین حاکم بر روح و روان رو بیان کنیم . ما تازه اول راه هستیم . خیلی از حیوانات مثل میمون یا دلفین یا طوطی هم با یه کمی تمرین از ریاضیات سر در میارن ! قانون اثر پروانه ای یا تئوری آشوب هم تازه چیزای خیلی خیلی خیلی مقدماتی و بدیهیه ! هنوز خیلی چیزا مونده تا بشر متوجه بشه ! خیلی ! خیلی خیلی زیاد ! اصلا شاید تا همین سال ۲۰۱۳ هم با این همه دستاورد های علمی و پژوهشی ذهن اکثریت بشر خاموش بوده باشه و همچنان تا چندین سال دیگه هم همچنان خاموش بمونه و حالا حالاها هم روشن نشه و مثلا سال ۲۱۰۰ ذهن یه تعداد کمی از افراد اونم تازه خیلی خیلی کوچولو روشن بشه ! . که تازه به اون میگن روشن بینی و روشن فکری در همون حد کوچولو

    • پس با این تفاسیر همه آدم هایی که الان بهشون میگن روشن فکر یا روشن بین یا باهوش به احتمال خیلی زیاد آدم های روان پریش شیرین عقلی بیشتر نیستن و از اونا روان پریش تر و شیرین عقل تر هم اونایی هستن که لقب روشن فکر رو به بقیه میدن . به همین سادگی !

    • اگر بخواهیم در قالب علمی صحبت کنیم حرف شما کاملاً غلط هست. در این چهارچوب ما به اندازه داشته هامون حق اظهارنظر داریم و وگرنه حرف غیرعلمی زدیم. حرف شما شاید صحیح باشه ولی غیرعلمیه. و نظر داوکینز شاید غلط ولی علمی.

    • علی جان یادت باشه واژه و مفهوم عدالت ساخته ذهن ماست. همین ذهن کودکی که می گی. حتی حقیقت هم از این موضوع جدا نیست. اکنون تنها جانداری که به دنبال عدالته ما و ذهن ماست. فلسفله تحلیلی شاید بهت کمک کنه که ببینی خیلی از مفاهیم ساخته پرداخته ذهن ماست وعلتی جز خود ما نداره. و در دنیای خارج از ذهن ما شاید وجود ندارد. علم یکی از ابزارها و روش هایی که به مادر درک جهان خارج از ذهن ما کمک می کنه.

  2. من نگفتم (( طرح باهدفی )) وجود داره ! حرف تو دهن من نذارید ! . اگه موجوداتی باهوش تر از انسان هم وجود داشته باشن بازم واسه اونا (( طرح با هدفی )) وجود نداره والی آخر . وهمه وظیفه دارن به سمت جلو حرکت کنن و هیچ خبر خوشی در انتظار هیچ کس نیست و در عین حال هست . خوب این میشه قانون کوانتوم . یعنی هم نیست هم هست ! . یعنی برخلاف صحبت آلبرت انیشتین ( که شایدم حقیقت رو میدونست ولی به صورت معما باقی گذاشت ) خدا (( تاس )) میندازه ! . یعنی حرف ریچارد داوکینز هم درسته هم اشتباهه ! . یعنی آینده رو هم میشه پیش بینی کرد هم نمیشه . هم اتفاقات تابع عدالت و قوانین بی نهایت دقیق هستن و در عین حال تابع عدالت و قوانین بی نهایت دقیق نیستن . ! مفهوم حقیقی کوانتوم همینه !!! . یعنی همزمان هم هست هم نیست ! . همزمان هم میشه هم نمیشه ! . همزمان من (( هستم )) و در عین حال و همزمان من (( نیستم )) .

دیدگاهتان را بنویسید

Please enter your comment!
Please enter your name here

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.