سخن روز

در جهانی با نیروهای فیزیکی کور … برخی افراد آسیب می بینند و برخی دیگر شانس می آورند و شما نمی توانید دلیل یا قانونی برای آن بیابید و نه حتی عدالتی. جهانی که مشاهده می کنیم دقیقا ویژگی هایی دارد که انتظار داریم، در صورت نبود هرگونه طرح، هدف، شیطان و اعمال خوب، نمی توان از آن جز بی تفاوتی بیرحمانه و کور، انتظار دیگری داشت.

– ریچارد داوکینز –

514198_miuZGLNJ

(32 نفر , میانگین : 4٫53 از 5)
لینک کوتاه مقاله : https://bigbangpage.com/?p=6406
تحریریه‌ی بیگ بنگ

تحریریه‌ی بیگ بنگ

وب سایت بیگ بنگ یک سایت علمی، تحقیقاتی میباشد که توسط تعدادی از علاقمندان به علم و دانش اداره می شود. این سایت از اواخر سال 1391 تاکنون به فعالیت خود در این حوزه ادامه داده است.

شما ممکن است این را هم بپسندید

۹ پاسخ‌ها

 1. ali گفت:

  تا حالا هزارتا دانشمند از همین جنس صحبت کردن و عین همدیگه …اینکه ما نمیتونیم دلیلی براش بیاریم پس بی قانون و بی عدالتیه ؟ کسی میتونه واسه قوانین حاکم بر ذهن و فکر و روح و روان معادله ریاضی بنویسه ؟! چون کسی تا حالا نتونسته بنویسه پس هیچ قانونی حاکم بر روح و روان و فکر وجود نداره ؟!! فقط قوانین حاکم بر فیزیک نیوتنی و کوانتومی ( که کوانتوم هم خیلی بحث جدید و تازه ای هست که خود نیلز بور که کوانتوم کار بوده میگه اگه کوانتوم رو فهمیدین یعنی نفهمیدین زور بیخود نزنید ! ) وجود داره ؟! همین ؟! خوب جوابش اینه که : چرا ! قوانین دیگه ای هم وجود داره ! ولی ما تاحالا نتونستیم با نوشتن معادله و نماد های ریاضی قوانین حاکم بر روح و روان رو بیان کنیم . ما تازه اول راه هستیم . خیلی از حیوانات مثل میمون یا دلفین یا طوطی هم با یه کمی تمرین از ریاضیات سر در میارن ! قانون اثر پروانه ای یا تئوری آشوب هم تازه چیزای خیلی خیلی خیلی مقدماتی و بدیهیه ! هنوز خیلی چیزا مونده تا بشر متوجه بشه ! خیلی ! خیلی خیلی زیاد ! اصلا شاید تا همین سال ۲۰۱۳ هم با این همه دستاورد های علمی و پژوهشی ذهن اکثریت بشر خاموش بوده باشه و همچنان تا چندین سال دیگه هم همچنان خاموش بمونه و حالا حالاها هم روشن نشه و مثلا سال ۲۱۰۰ ذهن یه تعداد کمی از افراد اونم تازه خیلی خیلی کوچولو روشن بشه ! . که تازه به اون میگن روشن بینی و روشن فکری در همون حد کوچولو

  • ali گفت:

   پس با این تفاسیر همه آدم هایی که الان بهشون میگن روشن فکر یا روشن بین یا باهوش به احتمال خیلی زیاد آدم های روان پریش شیرین عقلی بیشتر نیستن و از اونا روان پریش تر و شیرین عقل تر هم اونایی هستن که لقب روشن فکر رو به بقیه میدن . به همین سادگی !

  • رضا گفت:

   شما اگر مخالفید باید عکسشو اثبات کنید. اینکه چون ما خیلی چیزا رو نمیدونیم بخواهید نتیجه گیری کنید که یه طرح با هدف وجود داره،که نشد بحث علمی.

  • rhin گفت:

   اگر بخواهیم در قالب علمی صحبت کنیم حرف شما کاملاً غلط هست. در این چهارچوب ما به اندازه داشته هامون حق اظهارنظر داریم و وگرنه حرف غیرعلمی زدیم. حرف شما شاید صحیح باشه ولی غیرعلمیه. و نظر داوکینز شاید غلط ولی علمی.

  • reza گفت:

   علی جان یادت باشه واژه و مفهوم عدالت ساخته ذهن ماست. همین ذهن کودکی که می گی. حتی حقیقت هم از این موضوع جدا نیست. اکنون تنها جانداری که به دنبال عدالته ما و ذهن ماست. فلسفله تحلیلی شاید بهت کمک کنه که ببینی خیلی از مفاهیم ساخته پرداخته ذهن ماست وعلتی جز خود ما نداره. و در دنیای خارج از ذهن ما شاید وجود ندارد. علم یکی از ابزارها و روش هایی که به مادر درک جهان خارج از ذهن ما کمک می کنه.

 2. ali گفت:

  من نگفتم (( طرح باهدفی )) وجود داره ! حرف تو دهن من نذارید ! . اگه موجوداتی باهوش تر از انسان هم وجود داشته باشن بازم واسه اونا (( طرح با هدفی )) وجود نداره والی آخر . وهمه وظیفه دارن به سمت جلو حرکت کنن و هیچ خبر خوشی در انتظار هیچ کس نیست و در عین حال هست . خوب این میشه قانون کوانتوم . یعنی هم نیست هم هست ! . یعنی برخلاف صحبت آلبرت انیشتین ( که شایدم حقیقت رو میدونست ولی به صورت معما باقی گذاشت ) خدا (( تاس )) میندازه ! . یعنی حرف ریچارد داوکینز هم درسته هم اشتباهه ! . یعنی آینده رو هم میشه پیش بینی کرد هم نمیشه . هم اتفاقات تابع عدالت و قوانین بی نهایت دقیق هستن و در عین حال تابع عدالت و قوانین بی نهایت دقیق نیستن . ! مفهوم حقیقی کوانتوم همینه !!! . یعنی همزمان هم هست هم نیست ! . همزمان هم میشه هم نمیشه ! . همزمان من (( هستم )) و در عین حال و همزمان من (( نیستم )) .

 3. m گفت:

  علی آقا شما اصلا نظر نده چون من مخم سوووووووووووت میکشه ممنون

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.