سخن روز

دنیای خوب نیازمند به علم، مهربانی و شجاعت بوده و نیازی به حسرت ِگذشته و همچنین به زنجیر کشیدن هوش و استعداد ِمردم به وسیلۀ سخن ِنادانان در گذشته های دور ندارد. دنیا محتاج ِ امید به آینده و هوش آزاد است.

– برتراند راسل –

121

(22 نفر , میانگین : 4٫82 از 5)
لینک کوتاه مقاله : https://bigbangpage.com/?p=8448

سمیر الله‌وردی

کارشناس عمران، علاقمند به نجوم، کیهان شناسی، فیزیک و تکنولوژی های جدید می باشد و بعنوان نویسنده علمی- نجومی در وب سایت بیگ بنگ فعالیت می کند.

شما ممکن است این را هم بپسندید

۳ پاسخ‌ها

 1. ali گفت:

  البته دونستن سخن و نظر (( نادانان )) در گذشته چیز بدی نیست و مانع پیشرفت و توسعه نمیشه بلکه خیلی هم خوب و مفیده و باعث میشه درس عبرت بزرگی واسه همه در رفتن به سمت جلو باشه . اینکه بدونیم بعضی از این نادانان در (( گذشته )) واقعا چه افکار احمقانه و ابلهانه ای داشتن و فکر میکردن خیلی هم دانشمند و باهوش هستن در صورتی که خیلی از حیوانات از این (( نادانان گذشته )) خیلی با هوش تر بودن ! .

 2. Astronomy گفت:

  پیشرفت امروزی مامدیون این سخنان ونظرات البته نه نادان بلکه افکاراحمقانه ی دانشمندان است که کنجکاوی بعضی هارابرای امتحان کردن دوباره ی آن به برانگیخته است تاپی به اشتباهات آنها ببرند.

 3. راسل گفت:

  البته در عالم سخن برتراند راسل این سخن “به زنجیر کشیدن هوش و استعداد ِمردم به وسیلۀ سخن ِنادانان در گذشته های دور ”
  بیشتر به نفی تفکرهای ((بدون پشتوانه ی علمی)) که تنها بدلیل ((مقبولیت توسط عده نسبتا زیادی از مردم)) باقی مانده اند میپردازد که به مانند محدودیتی بر ذهن بشری در راستای پیشرفت بیشتر علم اثری منفی میگذارد.
  و “دنیا محتاج ِ امید به آینده و ((هوش آزاد)) است” هم گواه این موضوع است .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.