سخن روز

2
1030
تفاوت بین گذشته، حال و آینده تنها توهمی دائمی و سرسختانه است.
– آلبرت اینشتین –

Albert-Einstein-Future-Quotes-Images

زمان ممکن است گفته شود : که عبارت است از گذشته ، حال و آینده اما گذشته سپری شده دیگر موجود نیست! در حالیکه درمورد آینده میشود گفت که هنوز نیست و حال(همین اکنون) بدهی است که بخشی از زمان نمی شود بنابراین از آنجایکه هیچ قسمتی از زمان وجود ندارد ، پس چگونه میتواند زمان بخودی خود وجود داشته باشد؟ حال«اکنون» بیشترشبیه یک مرز بین دو قسمت زمان گذشته و آینده نسبت به بخشی از زمان است! ما دوست داریم باور کنیم که سرنوشت چیزی قطعی نیست و اینکه تمام زمان گذشته محو شده و به دست فراموشی سپرده شده‌است. ولی آیا ممکن است حرکت تنها یک توهم صرف باشد؟ آیا ممکن است گذشته، حال و آینده هم زمان وجود داشته باشند؟ می توان گفت، زمان مانند ماده و فضا ، وجود خارجی ندارد ؛ در واقع « اتم ها شامل 99.99999999 درصد فضای خالی و تهی هستند. » واقعیت آن است که ماده در اصل تهی است. زمان یعنی تغییر موجود در ماده ، و از این تغییر و حرکت در مواد ، ذهن ما چیزی به نام “زمان” ساخته است. 

زمان بعد چهارم ماده هم نیست. متذکر می شوم ، همانطور که از سقوط اجسام ،بر اثر نیروی جاذبه ، ذهن ما چیزی به نام بالا و پایین ساخته است ( در حالی که در کل عالم ، بالا و پایینی وجود ندارد) و همینطور از تغییر و حرکت موجود در ماده، ذهن ما چیزی به نام زمان ساخته است. در ضمن زمان ازلی و ابدی هم نیست؛ چون یک سر آن در حال است. بنابراین ازل آن نمی تواند در بینهایت باشد. زمان ابدی هم نخواهد بود و پایانی خواهد داشت؛ یعنی هر وقت که عمر مواد به پایان برسد زمان هم به پایان خواهد رسید.

ســــام / بیگ بنگارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

2 دیدگاه‌ها

  1. با این قسمتش حال کردم:
    “می توان گفت، زمان مانند ماده و فضا ، وجود خارجی ندارد ؛ در واقع « اتم ها شامل ۹۹.۹۹۹۹۹۹۹۹ درصد فضای خالی و تهی هستند. » واقعیت آن است که ماده در اصل تهی است”
    حال یک سوال: اگر هیچ ماده ای نباشد ولی فضا-زمان وجود داشته باشد چه؟ آیا در اینصورت زمان وجود خواهد داشت؟