فرهنگ فلاح اکنون ۲۳ ساله است و محقق پسا دکترای فیزیک نظری گرایش ماده چگال در پژوهشگاه دانش‌های بنیادی است. وی در شش سالگی مقطع پنجم ابتدایی را به پایان رساند و در سن ۱۲ سالگی دیپلم گرفت.
وی از سه سالگی شروع به درس خواندن کرده و در ۲۳ سالگی به بالاترین درجه علمی دانشگاهی رسیده است.

نابغه‌ ایرانی: می‌خواهم مانند نیوتن شوم

نابغه فیزیک ایران هدف اصلی خود را این می‌داند که دانشمندی بزرگ همچون نیوتن شود.
farhang
فلاح با بیان این‌که در ۱۲ سالگی هدف اصلی زندگی خود را تعیین کرده است، گفت: پایان دوران دبیرستان بود که کتاب تاریخچه زمان استیون هاوکینگ را مطالعه کردم و بعد از آن بود که به فیزیک علاقه‌مند و با رتبه دو هزار کنکور وارد رشته فیزیک در دانشگاه علم و صنعت شدم. هنگام گذراندن دوره لیسانس مادرم مرا در دانشگاه همراهی می‌کرد و من فقط در کلاس‌ها به تنهایی حاضر می‌شدم و هیچ‌وقت به علت همراهی وی با واکنش منفی از سوی اساتید و دانشجویان مواجه نشدم.

در سال ۸۵ با معدل ۶۷ / ۱۸ لیسانس گرفتم و با معدل ۳۶ / ۱۹ در سال ۸۷ مدرک فوق لیسانس فیزیک در گرایش حالت جامد دریافت کردم. وی که در تمام دوران تحصیل خود به عنوان دانشجوی ممتاز شناخته شده است، ادامه داد:‌ امسال نیز موفق شدم با معدل ۲۰ دوره دکترای فیزیک در گرایش ماده چگال را به پایان برسانم و پس از آن به عنوان محقق در مرکز تحقیقات فیزیک نظری و ریاضیات فعالیت کنم.

فلاح درباره دو طرح مهم تحقیقاتی که تاکنون انجام داده است، توضیح داد: این پروژه‌ها در قالب پایان‌نامه مطرح شده است. پایان نامه لیسانس من در زمینه اسپین ترونیک بود. اسپین خاصیت ذاتی الکترون‌هاست و اسپین ترونیک یا الکترونیک اسپینی علم استفاده از اسپین الکترون‌ها در الکترونیک است. با تحقق اسپین ترونیک می‌توان مدارهای سریع‌تر با مصرف انرژی کمتر طراحی کرد. موضوع پایان نامه فوق لیسانسم اکسایتون در گرافین بود که در آن خواص ذرات خاص در تک لایه اتم‌های کربن مورد بررسی قرار می‌گیرد. اسپین ترونیک مولکولی هم در قالب پایان نامه دکترا بررسی شد.

وی با اشاره به این‌که بعد از گذراندن دوره پسا دکترا به عنوان هیات علمی دانشگاه به تدریس خواهد پرداخت، اظهار داشت: بزرگترین هدف من این است مانند نیوتن که معادلات جاذبه و حرکت را ارائه داد، تحولی بزرگ در دنیا به وجود بیاورم.

فلاح یکی از دلایل موفقیت خود در تحصیل را برنامه‌ریزی خانواده‌اش دانست و گفت: تاکنون تمام برنامه‌ریزی‌های زندگی من را خانواده‌ام انجام داده‌اند و پس از این هم طبق نظر آنها فعالیت خواهم کرد زیرا بهترین نتیجه را می‌گیرم. پدرم کارمند وزارت نیرو و مادرم خانه‌دار است. خواهر بزرگم دکترای ریاضی از دانشگاه شریف دارد و اکنون مشغول تحصیل در دوره پسا دکترا است. دو خواهر دیگر من هم در مقطع دکترا در رشته شیمی و کارشناسی ارشد نویسندگی صدا و سیما مشغول تحصیل هستند.

به گفته وی یکی از روش‌هایی که کمک می‌کند تا نتیجه بهتری از مطالعه دروس حاصل شود این است که در هر ۶۰ دقیقه، ۵۰ دقیقه مطالعه و ۱۰ دقیقه استراحت داشته باشیم.

و اما گوشه‌هایی از زندگی فلاح :

چند سال پیش وقتی نام نوجوان ۱۳ ساله مازندرانی به عنوان کم‌سن‌ترین داوطلب کنکور سراسری سال ۸۱ سر زبان‌ها افتاد، کمتر کسی پیش‌بینی می‌کرد که فرهنگ فلاح آنقدر تند و تیز حرکت کند که هفت سال بعد درحال آماده کردن تز دکترایش باشد. فرهنگ فلاح درس خواندن را از سه سالگی آغاز کرد! سنی که بیشتر بچه‌ها در آن مهارت‌های اولیه بازی کردن را یاد می‌گیرند. او در ۶ سالگی مقطع ابتدایی را تمام کرد و در ۱۲ سالگی دیپلم گرفت! با او هم‌صحبت شدیم.

بچه مازندران
در سال ۱۳۶۸ در شهرستان نور استان مازندران به دنیا آمدم و مشغول تحصیل سال دوم دکترای فیزیک در دانشگاه علم و صنعت تهران می‌باشم.
من سه خواهر دارم و خودم فرزند چهارم خانواده می‌باشم. فاضله بزرگ‌ترین فرزند خانواده متولد سال ۱۳۶۳ و مشغول تحصیل سال سوم دکترای ریاضی در دانشگاه صنعتی شریف است. هنگامه و هدی متولد سال ۱۳۶۵ هستند. هنگامه در حال دفاع از پایان‌نامه
کارشناسی ارشد رشته شیمی در دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی و هدی دوره کارشناسی رشته جغرافیا در دانشگاه تهران را به پایان رسانده است ضمن این‌که پدرم کارشناس برق می‌باشد.

فقط درس خواندم
من در سن سه سالگی تحصیلات ابتدایی را در منزل آغاز کردم. تحصیلات دوره‌های راهنمایی و متوسطه را نیز در منزل به همراهی خواهرانم ادامه دادم. سال ۱۳۸۰ در سن دوازده سالگی در امتحانات سوم راهنمایی، اول دبیرستان و سوم دبیرستان شرکت کرده و مدرک دیپلمم را با معدل ۱۹ کسب کردم. سال ۱۳۸۱ امتحانات پیش دانشگاهی را با معدل ۱۹ گذراندم و در تیرماه ۱۳۸۱ در سن سیزده سالگی در کنکور سراسری با رتبه زیر ۳۰۰۰ در رشته فیزیک دانشگاه علم و صنعت پذیرفته شدم. در سال ۱۳۸۵ مقطع کارشناسی را با معدل ۹۷/۱۸ و رتبه اول به پایان رساندم. در سال ۱۳۸۷ مقطع کارشناسی ارشد فیزیک از دانشگاه علم و صنعت را با معدل ۵۴/۱۹ و رتبه اول کسب کردم و در همان سال تحصیل در مقطع دکترا، در رشته فیزیک دانشگاه علم و صنعت را آغاز کردم، توجه بفرمایید او فقط درس خواند.
پایان‌نامه
زمینه کلی این پایان‌نامه «اسپینترونیک مولکولی» می‌باشد. در این شاخه به بررسی ترابرد اسپین الکترون‌ها در مولکول‌ها پرداخته می‌شود. اسپین یک مشخصه کوانتومی ذاتی ذرات است که برای ذراتی مانند الکترون، پروتون و نوترون دارای دو مقدار (بالا و پایین) است. کاربرد این رشته می‌تواند برای ساخت مدار‌های الکترونیکی بسیار کوچک، مفید باشد.

تاریخچه زمان
در دوران بچگی کتابی به نام «تاریخچه زمان» نوشته «استفان‌ هاوکینگ» را مطالعه کردم که متعلق به خواهرم فاضله بود. در این کتاب تعدادی از مسایل اساسی فیزیک و همچنین طریق شکل‌گیری و تکامل یک نظریه علمی به زبان ساده شرح داده شده است. می‌توان گفت که این کتاب نقطه شروع علاقه من به فیزیک بود. افزون بر این فیزیک علم توصیف پدیده‌های طبیعی از علوم پایه است.

از او بیشتر بدانیم
* روزی پنج تا هفت ساعت مطالعه می‌کنم. در شرایط خاص به ۱۲ ساعت هم رسیده است.
* خنده‌رویی عادتی است که آموخته‌ام، مطمئنا هر انسانی با روحیه خوب می‌تواند کارهایش را به درستی انجام دهد.
* برنامه درسی تمام چهار فرزند خانواده توسط پدرم مشخص می‌شد.
* در زمان ورود به دانشگاه ۱۳ ساله بودم، اکثر دانشجویان و اساتید مرا از طریق مصاحبه‌هایی که انجام داده بودم، می‌شناختند.
* درس‌هایم را در خانه می‌خواندم و بعد از من امتحان می‌گرفتند و براساس آن مقطع درسی‌ام مشخص می‌شد.
* هفت انتخاب اول من در دانشگاه فیزیک بود و بعد هم که وارد دانشگاه شدم روز به روز بیشتر از رشته‌ام رضایت پیدا کردم، به طوری که حالا هر قدر در جنبه‌های بنیادی فیزیک مطالعه کنم، سیر نمی‌شوم.
* مادرم وقت زیادی برای درس خواندن ما می‌گذاشت، برای هر چهار نفر ما حکم اولین معلم را داشت و با دقت زیاد درس‌های دوره ابتدایی را در خانه به ما یاد می‌داد.
* از هشت سالگی به بعد سرعت درس خواندنم بیشتر شد، با خواهرهای دوقلویم برنامه می‌گذاشتیم و درس می‌خواندیم، فاضله هم که از ما جلوتر بود، کمکمان می‌کرد و اشکالات ما را برطرف می‌کرد.
* از همان زمان تلویزیون را کنار گذاشتیم، برای خودمان زمان‌بندی کرده بودیم و ۵۰ دقیقه درس می‌خواندیم و ۱۰ دقیقه استراحت می‌کردیم، درست از هشت صبح تا پنج بعدازظهر، یک ساعت هم فوق برنامه داشتیم، در همان ۱۰ دقیقه بازی می‌کردیم.
* من مدرسه نرفته وارد دانشگاه شدم.
* من از همان روز ثبت‌نام در دانشگاه تصمیم گرفته بودم دوره لیسانس را یک ساله تمام کنم. اما مسئولان دانشگاه اجازه ندادند، در حقیقت من با احتساب دو ترم مرخصی تحصیلی، در شش ترم لیسانس گرفتم.
* تنها دغدغه من در زندگی مطالعه است! ترجیح می‌دهم از یک سری روابط و دلمشغولی‌ها به نفع درسم چشم‌پوشی کنم. درس خواندن کار اصلی من است و لذت‌بخش‌ترین بخش زندگی‌ام.
* برای من به دست آوردن نمره ۲۰ کار سختی نیست.
* ترم اول و دوم این مقطع را با معدل ۲۰ تمام کرده بودم. در حال حاضر می‌توانم بگویم که مهم‌ترین آرزویم تمام کردن دوره دکترا با معدل ۲۰ است که تاکنون خیلی به این آرزو نزدیک شدم.
* تلویزیون اصلا سرگرمم نمی‌کند، سینما هم همین طور… ترجیح می‌دهم فیلم‌های خوب دنیا را در خانه ببینم.
* نبوغ در خانواده ما ارثی است.

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

40 دیدگاه

 1. سلام دوستان، در سالی که ایشون قبول شدن نور مازندران منطقه ۲ بوده، چون اون سال من هم از همون منطقه تو کنکور شرکت کردم. حالا اینکه چرا ایشون دانشگاه علم و صنعت رو انتخاب کرده حتما می تونه دلایل مختلفی داشته باشه که ما از اون بی خبریم. اینقدر مهم نیست که بخوایم تحلیل کنیم.

 2. انسانیت را در شما و اهداف شما میتوان دید.و این بهترین تشعشاتی است که ما از وجود مثبت شما دریافت میکنیم.سر زنده و سلامت باشید.از خالق مهربان برای شما ارزوی سلامتی دارم.شما مایه ی افتخار این سرزمین هستین.

 3. دوستان عزیز انسانها با خواندن زیاد نابغه نخواهند شد با روئیا پردازی حتما خواهند شد.این دسنه از افراد نیاز به رهنما دارند رهنمای روئیا پردازی.

 4. جالبه مطلب مال تقریبا ۴ سال پیش است الان دوست دارم بدونم ایشون در چه مرحله ای قرار دارند؟ 🙂 اینکه ایشون بگن نبوغ تو خانواده ما ارثی است بیراه نیست بهرحال برای موفقیت ۲ مولفه لازمه یکیش استعداد و هوش است دومیش تلاش و پشتکار است.استعداد و هوش اغلب ذاتی است و از بدو تولد، بعضی ها ضریب هوشی شان بالا است که برمیگرده به مسائل ژنتیکی و ارثی که ایشون به اون اشاره کردند.مولفه بعدی تلاش و پشتکار بی وقفه است که این مهمترین و اصلی ترین رکن است و برای اینکه تبدیل به آدمی مثل انیشتن یا نیوتون و هاوکینگ بشی فقط استعداد و هوش کافی نیست.هدفی که ایشون دارند در ایران قابل دستیابی نیست مخصوصا در رشته ی ایشان که اصلا حرفشو نزن.واسه من جالبه ایشون چرا در کشور خارجی ادامه تحصیل ندادند و همه مقاطع رو در ایران گذراندند؟با وجود تمام احترامی که برای کشور عزیزم قائلم باید بگم همچین نوابغی استعدادشان در این کشور به خاطر نبود امکانات و حمایت کافی به هدر میره و اگر ایشون خواستار پیشرفت هستند باید از این مملکت دل بکنند البته اگر تا الان این کارو نکرده باشند

  1. چرا در ایران پیشرفت کردن و رسیدن به مقام های والا در عرصه ی دانش و فناوری امکان پذیر نیست ؟؟؟
   شما باید فکر و اندیشه ی خودتان را اصلاح کنید .
   می دانید بهترین پزشک های کشور انگستان ، ایرانی هستند ؟ یا این که بعضی از دانشمند های ناسا هم ایرانی هستند ؟
   در واقع این خود ما هستیم که که با باور های اشتباهی که داریم فکر می کنیم ایران هیچ جایی برای پیشرفت در عرصه دانش ندارد و به خارج از کشور مهاجرت می کنیم و باعث پیشرفت آن ها می شویم .
   جالب است که خود ما برای پیشرفت کشورمان هیچ تلاشی نمی کنیم و همیشه بهانه تراشی می کنیم که ایران امکانات ندارد ، دولت به دانشجویان توجهی نمی کند و . . . و به کشور های دیگر سفر می کنیم و باعث پیشرفت آن ها می شویم .
   البته شما نظرتان را تقریبا یک سال و دو ماه پیش دادید اما با این وجود من پاسخ دادم شاید بعد از این مدت ببینید.

 5. براتون آرزوی پیروزی بیش از پیش دارم و امیدوارم دین خودتون رو نسبت به کشورتون ایران رو فراموش نکنیدو

   1. اینکه ایشون نسبت به سرزمین وزادگاهش دین داره یا نه رو واگذار می کنیم به خودش و هوش سرسارش . اما هوش ایشون یه هوش ذاتا ایرانیه .

 6. براتون آرزوی موفقیت دارم آقای فلاح. و واقعا از حرف بعضی از افراد متاسفم….. متاسفانه اکثر ما ایرانیها مشکل حسادت. خودبزرگ بینی و پرادعایی رو داریم…..رو اعصاب آدم راه میرن واقعااا

 7. قانون ۴ هم باید کشف کنی/یکی از دانشمندای شیمی میگفت علم شیمی حتی رابطه اصلی با مسایل سیاسی هم داره علم فیزیک رو نمیدونم

 8. ادما وقتی وارد تحصیلات تکمیلی میشند به نظر من به دو دسته ی کلی تقسیم میشند اونایی که استعدادشونو به روشنی میبینند و اونایی که نمیبینند یا خودشونو میخاند توجیح کنند یا متاسفانه … . دسته ی اول خیلی راحت همه چیز رو میگن اینا کسایی هستندکه هیچ منظوری ندارند فقط به کارشون خیلی اهمیت میدن . اقای فلاح میتونه جز دسته ی اول باشه .به نظر من وقتی به کسی توهین یا ضرری نمیرسه رک صحبت کردن خیلی عالیه.

 9. جناب دکتر فیزیک و بیکار ایشون احتمالا تو کنکور سهمیه منطقه سه بودن چون اهل شهرستان نور استان مازندران هستن واسه همین رتبه سه هزار ایشون با سه هزارو پونصد شما که احتمالا ماله منطقه یک یا دو هستید فرق می کنه و عجیب نیست که شما از دانشگاه تهران قبول شدید و ایشون از دانشگاه علم و صنعت. البته مسئله مهمی نیست فقط خواستم توضیح بدم.

 10. خرسندیم از استعدادهایی که در مملکت ما هست و متاسفیم از هدر رفت آنها … ایالات متحده آمریکا سالانه نیاز به ۲۵۰ هزار فارغ التحصیل در حوزه IT دارد ولی فقط شاید نیمی از این مقدار را تربیت می کند . زیرا بقیه ( که از نخبگان کشورهای مختلف هستند ) با اختیار خود و رضایت کامل ، به آن کشور سفر می کنند .
  فقط ای کاش نمی گفت دوست دارم مثل نیوتن باشم … بالاتر خب .

 11. به نظرمآقای فرهنگ کار خاصی انجام ندادن پدر ایشان اصلی ترین کار و یا مهم ترین کار را در زندگی ایشان انجام دادند. مطمئن باشید اگر پدر من هم با من از ابتدای سن ۳ سالگی تحصیل را کار می کرد، من هم می توانستم امروز به جای آقای فلاح باشم و بگویم میخواهم نیوتن شوم. به نظر من ایشان خیلی هم عقب هستند و قسط بی احترامی به آقای فلاح را نداشته و ندارم.

  1. عزیز سخن شما متینه … ولی شما اول برو روی تحصیلات ابتداییت کار کن … عزیزم قصد درسته … نه قسط…صرفا برای توجه بیشتر به خودت

 12. از دیدن همچین آدمهایی لذت میبرم.
  منم دوره ارشد فیزیکم و رشتمو خیلی دوست دارم بخاطر همین بیشترلذت میبرم انشالله ما هم تو رشته فیزیک حرفهای زیادی برا گفتن داشته باشیم.

 13. سلام براتون آرزوی بهترینارو دارم منم دوس دارم مثل شما بشم ولی توی یه رشته دیگه واقعا وجود شما توی ایران نعمت ولی امیدوارم که مملکتتونو فراموش نکنید موفق و پیروز باشید نیوتون سوم

 14. در سال ۸۱ با رتبه زیر ۳۰۰۰ فیزیک علم و صنعت!!! من همون سال با رتبه ۳۵۰۰ فیزیک دانشگاه تهران قبول شدم. بعدشم ایشون تو ۶ سال دبیرستان رو تموم کرده چطوری نتونسته دانشگاه رو زودتر از موعد تموم کنه و از سال ۸۱ تا ۹۲ (۱۱ سال) طول کشیده دکتری بگیره! من واقعیت رو گفتم دوست داری چاپ کن دوست داری نکن!

  1. نمیدونم شاید متن رو اصلاحش کرده باشند و تو قبلش این سوالا رو مطرح کرده باشی ولی در هر صورت اینجوری میشه جواب داد:

   دانشگاه علم و صنعت نزدیک خونشونه و این واسه یه بچه ۱۳ ساله که مدام باید بره دانشگاه خیلی خوبه…

   گفته میتونستم یکساله کارشناسی را تموم کنم ولی دانشگاه موافقت نکرده…

   کل دوره تحصیلش ۱۱ سال گذشته نه فقط کارشناسی…

   اما اگه متن تغییری نکرده باشه باید یه فکر اساسی به حال خودت بکنی دکتر فیزیک “بیکار”

   1. دانشگاه علم و صنعت نزدیک خونه شون نبود.تو خوابگاه داخل دانشگاه یک اتاق اختصاصی به ایشون داده بودن که توی اتاق همه چی بود. با این توضیح که من ورودی ۸۵ برق علم و صنعتم.

  2. بنده اون موقع تو علم و صنعت ارشد می خودندم. ظاهرا ایشون تو همون سال اول که اومدن دانشگاه آزمون ارشد فیزیک رو دادن و قبول شدن و سازمان سنجش از دانشگاه علم و صنعت درخواست فارغ التحصیلی ایشون رو خواست ولی دانشکده ایشون رو فارغ التحصیل اعلام نکرد. ..
   متاسفانه اصرار داشتند ایشون موظف به خواندن تمامی واحدهای لیسانس هستند.
   ایران قانون مند !!!!!!!!!!!!!!!!

  3. مهدی عباسپور ۱۳۹۳/۱۲/۲۴ در ۱۲:۲۶ قبل از ظهر
   جناب دکتر فیزیک و بیکار ایشون احتمالا تو کنکور سهمیه منطقه سه بودن چون اهل شهرستان نور استان مازندران هستن واسه همین رتبه سه هزار ایشون با سه هزارو پونصد شما که احتمالا ماله منطقه یک یا دو هستید فرق می کنه و عجیب نیست که شما از دانشگاه تهران قبول شدید و ایشون از دانشگاه علم و صنعت. البته مسئله مهمی نیست فقط خواستم توضیح بدم.

 15. با سلام و عرض ادب
  پیشرفتش خوب بوده اما غرور چیز خوبی نیست …!
  یعنی چی که نبوغ در خونواده ی ما ارثی بوده ؟؟؟

  1. الهام خانم عزیز
   بنده همکلاسی ارشد ایشان بودم… این که می گویند ارثی درست میکن … بنده خواهر ایشان که شیمی می خواند را دیده بودم دقیقا اینطوری بود و تقریبا همه کسانی که از خانواده ایشان اطلاع داشتند این نظر را می دادند…
   متاسفانه دولت می توانست همراهی بیشتری کند و فرزندان آنها را بیشتر تحت حمایت قرار دهد.. به قول دوستان به شوخی می گفتیم این خانواده فقط باید مسولیت به دنیا آوردن را داشته باشد همین.. 🙂
   در هر حال واقعا این خانواده باهوش هستند و فرهنگ بین خانواده رتبه اول را دارد…
   البته باید یه دست مریزاد به این خانواده گفت که خیلی سختی کشیدند … مادر همراه فرهنگ در تهران و پدر همراه فرزند ۲-۳ ساله (در آن موقع) در شمال زندگی می کردند…
   مادر ایشان هر روزی که فرهنگ کلاس داشت در دانشگاه بودند تا زمان اتمام کلاس….