آیا آتشفشان بزرگ ِ یلوستون فوران می کند؟

بیگ بنگ: کارشناسان آمریکایی هشدار می دهند که یک ابر آتشفشان (Super volcano) در شمال غرب آمریکا پتانسیل فرو بردن آمریکا را در یک زمستان هسته ای دارد.

تصویری از چشمه های آب گرم در پارک ملی یلوستون، دانشمندان احتمال فوران آتشفشانی در این مکان را ناچیز نمی دانند

تصویری از چشمه های آب گرم در پارک ملی یلوستون، دانشمندان احتمال فوران آتشفشانی در این مکان را ناچیز نمی دانند

به گزارش بیگ بنگ به نقل از ایرنا، در صورتیکه ابرآتشفشان یلوستون (Yellow stone) فوران کند، این فوران هزار برابر قوی تر از فوران آتشفشان سنت هلن در سال ۱۹۸۰ خواهد بود. محققان با اشاره به این که این ابرآتشفشان برای بیش از ۷۰ هزار سال غیر فعال بوده است، می گویند: نمی توانیم این امکان را رد کنیم که این فوران روزی صورت می گیرد با این وجود محققان می گویند که احتمال این فوران به اندازه زیادی کم است.

این آتشفشان در پارک ملی یلوستون در وایومینگ و مونتانا قرار دارد و آخرین بار ۶۴۰ هزار سال پیش فوران کرد. این آتشفشان از بزرگترین میادین آتشفشانی فعال قاره ای در جهان است. کارشناسان احتمال سالانه فوران آتشفشانی در این محل را یک در ۷۰۰ هزار اعلام می کنند. به گفته کارشناسان، فوران این کوه آتشفشان می تواند تقریبا ۹۰ هزار نفر را در لحظه بکشد و تا هزار مایلی (هزار و ۶۰۹ کیلومتری) این پارک، یک لایه سه متری از خاکستر و مواد مذاب ایجاد کند.

عکسی از فوران آتشفشان سنت هلن در سال 1980

عکسی از فوران آتشفشان سنت هلن در سال ۱۹۸۰

این خاکستر تمامی نقاط ورودی زمین را مسدود می کند و گسترش خاکستر و گاز در اتمسفر سبب توقف بیشتر سفرهای هوایی می شود. گازهای سولفوریک آزاد شده از آتشفشان وارد اتمسفر شده و با بخار آب این سیاره مخلوط می شود. این مه گاز سراسر آمریکا را فرا می گیرد و نه تنها مانع انتقال نور خورشید شده بلکه موجب سرد شدن هوا خواهد شد.

سرد شدن درجه حرارت هوا به عرضه مواد غذایی آمریکا آسیب می زند و باعث از بین بردن محصولات کشاورزی و کمبود مواد غذایی در سراسر جهان می شود. ابر فوران ها به ندرت و به طور میانگین حدود هر ۱۰۰ هزار سال یک بار رخ می دهند، اما در صورت رخداد، این پدیده ها دارای اثرات مخربی بر آب و هوا و زیست بوم زمین هستند. یلو ستون در هنگام فوران بیش از ۱۰۰۰ کیلومتر مکعب خاکستر و مواد مذاب را به جو گسیل داشت؛ این میزان برای دفن یک شهر بزرگ تا عمق چند کیلومتری کفایت می کند، این فوران ۱۰۰ برابر بزرگ تر از فوران کوه پیناتوبو در فیلیپین در سال ۱۹۹۲ بود.

سایت علمی بیگ بنگ / منابع بیشتر: dailymail , howstuffworks

(13 نفر , میانگین : 5٫00 از 5)
لینک کوتاه مقاله : https://bigbangpage.com/?p=33347
تحریریه‌ی بیگ بنگ

تحریریه‌ی بیگ بنگ

وب سایت بیگ بنگ یک سایت علمی، تحقیقاتی میباشد که توسط تعدادی از علاقمندان به علم و دانش اداره می شود. این سایت از اواخر سال 1391 تاکنون به فعالیت خود در این حوزه ادامه داده است.

شما ممکن است این را هم بپسندید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.