بیگ بنگ: نیروی پلیس نیو ساوت ولز اعلام کرد که 24 نفر را به جرم به راه انداختن آتش‌سوزی در ایالت‌های مختلف استرالیا دستگیر کرده است. علاوه‌براین نیروی پلیس خاطرنشان كرد: اقدامات قانونی ای را علیه 205 مجرمی که به جرم آتش افروزی بازداشت شده بودند، از جمله کسانی که ممنوعیت آتش افروزی و دور انداختن سیگارهای روشن یا کبریت روشن بر روی زمین را نادیده گرفته بودند انجام داده است.

Australia Bushfiresبه گزارش بیگ بنگ، اخبار منتشره مبنی بر اینکه آتش افروزان در به راه افتادن چنین آتش‌سوزی مرگبار و مهیب در استرالیا دست داشته‌اند بسیار ناامیدکننده است. اما شاید اخبار نگران کننده‌تر “شواهدی” باشد که نشان میدهد تغییرات آب و هوایی عامل مهمی در ایجاد شرایط اضطراری نیستند.

تیموتی گراهام، محقق اصلی تجزیه و تحلیل شبکه‌های اجتماعی از دانشگاه فناوری کوئینزلند، معتقد است که فرد یا افرادی اقدام به ایجاد یک کارزار ضد اطلاعاتی در رسانه‌های اجتماعی کرده‌اند تا بتوانند از طریق رسانه‌های پرمخاطب، مقصر آتش سوزی‌های استرالیا را تغییرات آب و هوایی جلوه دهند و به گونه‌ای تقصیر را از خود دور نمایند.

وی افزود: «من مطمئن نیستم که آنها خود اینکار را انجام داده‌اند یا تنها در این کار مشارکت داشته اند، اما به نظر می‌رسد کانونی خاص برای انتشار اطلاعات نادرست در مورد آتش‌سوزی در حال فعالیت است.» وی پس از تجزیه و تحلیل 1340 توییت حاوی هشتگ #arsonemergency ، که همۀ آنها توسط 315 اکانت در تاریخ 1 ژانویه تا 6 ژانویه منتشر شده بودند به این نتیجه رسید.

وی پس از ارزیابی نمونه توییت‌های مشکوک از طریق یک ابزار آنلاین که برای شناسایی توییت واقعی از توییت ربات به کار گرفته می‌شود، متوجه شد که نسبت ربات‌های مشکوک بسیار بالاتر از حد انتظار است و همین امر سبب  شد که او مطمئن شود یک کمپین اطلاعاتی در حال انتشار و ترویج اخبار نادرست است.

گراهام به گاردین گفت: «تئوری‌های توطئه موجود (از جمله عدم اعتقاد به ایجاد حریق عمدی بعنوان علت اصلی آتش سوزی) نشان میدهد که عدم اعتماد به دانسته‌های علمی، شک و تردید به رسانه‌ها و رد اقتدار لیبرال دموکراتیک‌ها در حال افزایش است.»

NSW Brushfiresوی ادامه داد: «اینها عوامل اصلی‌ای هستند که باعث می‌شوند مبارزه جهانی با اطلاعات نادرست به مقوله‌ای بسیار مهم تبدیل شود. و بر اساس تحلیل اولیه من، به نظر می‌رسد که استرالیا حداقل یا در حال حاضر چه بخواهد یا نخواهد وارد این میدان نبرد شده است.»

ابزارهای ماهواره‌ایِ ناسا اغلب اولین ابزارهایی هستند که آتش‌سوزی‌های مناطق دورافتاده را شناسایی می‌کنند، و در عرض چند ساعت بعد از گذر ماهواره، مکان‌های آتش‌سوزی‌های جدید مستقیماً به مدیران آن سرزمین ارسال می‌شود. روی هم رفته، ابزارهای ناسا آتش‌سوزی‌های فعال را شناسایی می‌کنند، انتقال دود حاصل از آتش را ردیابی می‌کنند، اطلاعات مربوط به مدیریت آتش را فراهم می‌کنند و میزان تغییرات اکوسیستم‌ها را بر اساس میزان و شدت سوختن‌ها مشخص می‌کنند. ناسا دارای ناوگانی از ابزارهای رصد زمین است که بسیاری از آنها به ما کمک می‌کنند متوجه آتش‌سوزی در سیستم زمین شویم.

ترجمه: سهیلا دوست پژوه/ سایت علمی بیگ بنگ

منابع: scitechdaily.com , futurism.com

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

1 دیدگاه

  1. واقعا انسان تا چه حد میتونه رفتار بیمارگونه داشته باشه؟ میلیونها حیوان بیگناه، درختان قدیمی، محیط زیستی که شاید قرنها وقت برای بازگشت به وضع عادی نیاز داشته باشد، فقط به علت آتش سوزی عمدی چند بیمار روانی!؟