آیا برخورد شهاب سنگ با اقیانوس ِ باستانی، مولکول های حیات را ساخته است؟

بیگ بنگ: یک مطالعه نشان می دهد که برخورد شهاب سنگ با اقیاس های باستانی ممکن است بازهای نوکلئوتیدی و اسید آمینه ها را ساخته باشد.

6a00d8341bf7f753ef01b8d14b5095970c-piبه گزارش بیگ بنگ، محققان ِ دانشگاه توهوکو، موسسه ی ملیِ علم مواد و دانشگاه هیروشیما پس از انجام آزمایشاتِ برخورد که برخورد شهاب سنگ به اقیانوس باستان را شبیه سازی می کند این مسئله را کشف کردند. با تحلیل دقیقِ محصولاتِ ناشی از برخورد، این تیم دریافت که بازهای نوکلئوتیدی و اسید آمینه ها از ترکیبات معدنی تشکیل شده اند.

تمام اطلاعات ژنتیکیِ زندگی مدرن بصورت توالی های بازهای نوکلئوتیدی در DNA ذخیره می شود. هر چند، تشکیل بازهای نوکلئوتیدی از ترکیبات معدنی موجود بر روی زمینِ پروبیوتیک کار دشواری در نظر گرفته شده است. در سال ۲۰۰۹، این تیم تشکیلِ ساده ترین اسید آمینه، گلیسین، با شبیه سازیِ برخوردهای شهاب سنگ را گزارش داد.

این بار، آنها منبع کربن را با بیوکربنات جایگزین کردند و آزمایشاتِ برخوردِ را با استفاده از اسحله ی سوختیِ تک مرحله ای با سرعتی برابر یک کیلومتر بر ثانیه انجام دادند. بدین ترتیب این محققان تشکیلِ تنوع بیشتری از عناصر سازنده ی حیات، از جمله دو نوع باز نوکلئوتیدی و ۹ نوع اسید آمینه پروتئینوژنیک را کشف کردند. نتایج دانشمندان یک مسیر جدید را برای چگونگی تشکیل مولکول های ژنتیکی روی زمین را  نشان می دهد. جزئیات بیشتر این پژوهش در مجله ی علوم زمین و سیارات منتشر شده است.

ترجمه: سحر الله وردی / سایت علمی بیگ بنگ

منبع: dailygalaxy

(18 نفر , میانگین : 4٫67 از 5)
لینک کوتاه مقاله : https://bigbangpage.com/?p=34689
سحر الله وردی

سحر الله وردی

کارشناس مترجمی زبان انگلیسی و کارشناس ارشد آموزش زبان انگلیسی. علاقمند به علوم مختلف از جمله نجوم، کیهان شناسی و فیزیک می باشد و به عنوان نویسنده و مترجم متون تخصصی در وب سایت بیگ بنگ فعالیت می کند.

شما ممکن است این را هم بپسندید

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.