آیا جهان ما یکی از میلیاردها جهان دیگر است؟

8
1020

ab3abef3_e435_47a8_942d_73d2bc

دانشمندان دانشگاههای کارولینالی شمالی و کارنگی ملون موفق به شناسایی اولین گواه قطعی از وجود جهانهای دیگر شدند. کیهان‌شناسان با بررسی نقشه‌ای از جهان از داده‌های فضاپیمای پلانک نتیجه گرفته‌اند که این نقشه نشانگر ناهنجاری‌هایی است که تنها می‌توانند توسط کشش گرانشی جهانهای دیگر ایجاد شده باشند.

این نقشه نشان‌دهنده تابش‌های بیگ بنگ در ۱۳.۸ میلیارد سال پیش موسوم به تابش زمینه کیهانی است که هنوز در جهان قابل مشاهده است. دانشمندان پیش‌بینی کرده بودند که این تابش باید بطور مساوی توزیع شده باشد؛ اما این نقشه تمرکز بیشتری از آن را در نیمه جنوبی آسمان و یک نقطه سرد را نشان داد که با درک کنونی از فیزیک قابل توضیح نیست.

Mersinialtsmall

لائورا مرسینی هیوتون، فیزیکدان نظری دانشگاه کارولینای شمالی و ریچارد هولمان، استاد دانشگاه کارنگی ملون در سال ۲۰۰۵ پیش‌بینی کردند که ناهنجاریها در تابش وجود داشته و در اثر کشش از سوی جهانهای دیگر ایجاد شده‌اند. اکنون که مرسینی هیوتون داده‌های پلانک را برسی کرده، بر این باور است که فرضیه وی درست بوده است.

یافته‌های وی نشان می‌دهد که تعداد نامحدودی از جهانهای دیگر در خارج از جهان ما وجود دارد. اگرچه برخی دانشمندان در مورد نظریه جهانهای دیگر تردید دارند، این یافته‌ها می‌تواند گامی رو به جلو در جهت تغییر دیدگاه فیزیک باشد.

بیگ بنگ: بر اساس محاسبات لائورا مرسینی عالم نمی بایست وجود داشته باشد، بر طبق احتمالات لورا شانس برای شروع کائنات با بیگ بنگ برابر است با یک و ۱۲۳ صفر در مقابلش بعبارتی تقریبا صفر است. اما “لورا” ایده ای دارد که بیگ بنگ را به عنوان راهی برای یک شرط بندی مطمئن ارائه میکند و آن بر طبق “نظریه ریسمان” است. این دیدگاه وی نشان دهنده این واقعیت است که در کنار سه بُعد رایج فضا ،هفت بُعد پنهان دیگر وجود دارد و بسیار تنگاتنگ در هم تنیده شده اند که نمی توانیم آنها را ببینم. نظریه پردازان ریسمانها با تنها یک جهان سه بعدی کار را تمام نمیکنند بلکه با بسیار بسیار جهان سه بعدی ممکن سر و کار دارند. در واقع ، نظریه پردازان ریسمانها دریافته اند که ده به توان ۵۰۰ روش ممکن برای چیدمان این ابعاد وجود دارد و آن یک است با ۵۰۰ صفر در مقابلش رقمی به دفعات بزرگتر نسبت به احتمال بیگ بنگ. و این تنها راهی است که ما میتوانیم در مورد منشاء کائنات بپرسیم ( جهان های موازی) یا “multiverse” است. اگر جهان در این حادثه به وجود آمده باشد باید حاوی بیگ بنگ های بسیار و جهان های بسیاری باشد و محتمل تر است.

در آن جهان مکانی نیست که بتوانبم برویم، چیدمان ابعاد آن هم کاملاً متفاوت از جهان ما خواهد بود، اما یک راه وجود دارد که بتوانیم حضور آن را حس کنیم اگر دو جهان به اندازه کافی به یکدیگر نزدیک شوند جاذبه گرانشی شان هر چیزی را با جرمشان به سمت لبه های مربوطه خود میکشاند و به همین دلیل است که ما نقطه سرد را می بینیم و به همین دلیل است که “انرژی تاریک” کهکشان های را به سمت خود می کشاند و به حرکت در می آورد در واقع این جهانی دیگر است که بر روی جهان ما فشار وارد میکند و به سوی خودش می کشد.

ایسنا/ بیگ بنگ
Read More : http://www.sott.net/article/261995-Is-our-universe-merely-one-of-billions


ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

8 دیدگاه‌ها

 1. اگر جهانهای دیگری وجودارد پس این جهانها چگونه اغاز شده اند ؟ایا بابیگ بنگ اغاز شدند پس نتیجه می گیریم تا بحال چندین بیگ بنگ صورت گرفته .یا اینکه بایک بیگ بنگ کل کیهان وجهانهای دیگر شکل گرفته .هضم ان مشکل است!!!!

 2. سلام
  موضوع فوق العاده جالبی است.اگر میشه به زبان خیلی ساده در این زمینه مفصلا توضیح داده بشه خیلی ممنون می شوم.متشکرم

 3. این امکان هم وجود داره که زمان هایی زمان مارو کنترل میکنه و یک چیزی وجود داره که انرژی هارو به سمت خودش جذب میکنه یعنی به جهان ما نیرو وارد میکنه و ما هم حتما باید عکس العمل نشون بدیم!!!!!!!!!!!

  • عکس العمل دارد
   عکس العملش مثله عکس العمل شما میمونه دو مقابل گرانش زمین
   زمین به شما نیرو وارد مسکن و ان نیرو شما رو به سمت خودش میکشد و در مقابل شما هم نیز همان اندازه نیرو وارد میکنید و زمین را به سمت خود میکشید و شاید واسه شما این مشکل پیش بیاید که چرا زمین ثابت به نظر میرس و با دور شدن شما از ان به سمت شما کشیده نمیشود و این بر میگردد به خاصیت لختی یا اینترسی نیرو باعث شتاب میشود و حاصل ضرب شتاب در جرم جسم اندازه نیرو رو میدهد نیرویی که شما به زمین وارد میکنید باید به جسمی به جرمی خیلی خیلی خیلی بیشتر از شما شتاب بدهد که این شتاب تقریبا برابر صفر است و این نیز میتواند در جهان های موازی اتفاق بیفتد البته ما از جرم جهان ها خبر نداریم و حتی جاملا مطمین نیستیم حقیقت دارد یا نه ولی احتمالا جرم هایشان برابر است و هرچقر که ما به سمت انها کشیده میشویم ان جهان هم به سمت ما کشیده میشود که در نهایت ادغام میشوند

 4. عالی بود
  میدونستم که نظریه چند جهانی ممکنه درست باشه.
  این جوری میشه مقدار دقیق انرژی تاریکو اندازه گیری کرد.