ab3abef3_e435_47a8_942d_73d2bc

دانشمندان دانشگاههای کارولینالی شمالی و کارنگی ملون موفق به شناسایی اولین گواه قطعی از وجود جهانهای دیگر شدند. کیهان‌شناسان با بررسی نقشه‌ای از جهان از داده‌های فضاپیمای پلانک نتیجه گرفته‌اند که این نقشه نشانگر ناهنجاری‌هایی است که تنها می‌توانند توسط کشش گرانشی جهانهای دیگر ایجاد شده باشند.

این نقشه نشان‌دهنده تابش‌های بیگ بنگ در 13.8 میلیارد سال پیش موسوم به تابش زمینه کیهانی است که هنوز در جهان قابل مشاهده است. دانشمندان پیش‌بینی کرده بودند که این تابش باید بطور مساوی توزیع شده باشد؛ اما این نقشه تمرکز بیشتری از آن را در نیمه جنوبی آسمان و یک نقطه سرد را نشان داد که با درک کنونی از فیزیک قابل توضیح نیست.

Mersinialtsmall

لائورا مرسینی هیوتون، فیزیکدان نظری دانشگاه کارولینای شمالی و ریچارد هولمان، استاد دانشگاه کارنگی ملون در سال 2005 پیش‌بینی کردند که ناهنجاریها در تابش وجود داشته و در اثر کشش از سوی جهانهای دیگر ایجاد شده‌اند. اکنون که مرسینی هیوتون داده‌های پلانک را برسی کرده، بر این باور است که فرضیه وی درست بوده است.

یافته‌های وی نشان می‌دهد که تعداد نامحدودی از جهانهای دیگر در خارج از جهان ما وجود دارد. اگرچه برخی دانشمندان در مورد نظریه جهانهای دیگر تردید دارند، این یافته‌ها می‌تواند گامی رو به جلو در جهت تغییر دیدگاه فیزیک باشد.

بیگ بنگ: بر اساس محاسبات لائورا مرسینی عالم نمي بايست وجود داشته باشد، بر طبق احتمالات لورا شانس براي شروع کائنات با بیگ بنگ برابر است با یک و 123 صفر در مقابلش بعبارتی تقریبا صفر است. اما “لورا” ايده اي دارد که بيگ بنگ را به عنوان راهي براي يک شرط بندي مطمئن ارائه ميکند و آن بر طبق “نظريه ریسمان” است. اين ديدگاه وی نشان دهنده اين واقعيت است که در کنار سه بُعد رايج فضا ،هفت بُعد پنهان ديگر وجود دارد و بسيار تنگاتنگ در هم تنيده شده اند که نمي توانيم آنها را ببينم. نظريه پردازان ریسمانها با تنها يک جهان سه بعدي کار را تمام نميکنند بلکه با بسيار بسيار جهان سه بعدي ممکن سر و کار دارند. در واقع ، نظريه پردازان ریسمانها دريافته اند که ده به توان 500 روش ممکن براي چيدمان اين ابعاد وجود دارد و آن يک است با 500 صفر در مقابلش رقمي به دفعات بزرگتر نسبت به احتمال بيگ بنگ. و این تنها راهی است که ما ميتوانيم در مورد منشاء کائنات بپرسيم ( جهان هاي موازي) یا “multiverse” است. اگر جهان در این حادثه به وجود آمده باشد بايد حاوي بيگ بنگ هاي بسيار و جهان هاي بسياري باشد و محتمل تر است.

در آن جهان مکاني نيست که بتوانبم برويم، چيدمان ابعاد آن هم کاملاً متفاوت از جهان ما خواهد بود، اما يک راه وجود دارد که بتوانيم حضور آن را حس کنيم اگر دو جهان به اندازه کافي به يکديگر نزديک شوند جاذبه گرانشي شان هر چيزي را با جرمشان به سمت لبه هاي مربوطه خود ميکشاند و به همين دليل است که ما نقطه سرد را مي بينيم و به همين دليل است که “انرژی تاريک” کهکشان هاي را به سمت خود می کشاند و به حرکت در می آورد در واقع اين جهاني ديگر است که بر روي جهان ما فشار وارد ميکند و به سوی خودش می کشد.

ایسنا/ بیگ بنگ
Read More : http://www.sott.net/article/261995-Is-our-universe-merely-one-of-billions

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

8 دیدگاه

 1. اگر جهانهای دیگری وجودارد پس این جهانها چگونه اغاز شده اند ؟ایا بابیگ بنگ اغاز شدند پس نتیجه می گیریم تا بحال چندین بیگ بنگ صورت گرفته .یا اینکه بایک بیگ بنگ کل کیهان وجهانهای دیگر شکل گرفته .هضم ان مشکل است!!!!

 2. سلام
  موضوع فوق العاده جالبی است.اگر میشه به زبان خیلی ساده در این زمینه مفصلا توضیح داده بشه خیلی ممنون می شوم.متشکرم

 3. این امکان هم وجود داره که زمان هایی زمان مارو کنترل میکنه و یک چیزی وجود داره که انرژی هارو به سمت خودش جذب میکنه یعنی به جهان ما نیرو وارد میکنه و ما هم حتما باید عکس العمل نشون بدیم!!!!!!!!!!!

  1. عکس العمل دارد
   عکس العملش مثله عکس العمل شما میمونه دو مقابل گرانش زمین
   زمین به شما نیرو وارد مسکن و ان نیرو شما رو به سمت خودش میکشد و در مقابل شما هم نیز همان اندازه نیرو وارد میکنید و زمین را به سمت خود میکشید و شاید واسه شما این مشکل پیش بیاید که چرا زمین ثابت به نظر میرس و با دور شدن شما از ان به سمت شما کشیده نمیشود و این بر میگردد به خاصیت لختی یا اینترسی نیرو باعث شتاب میشود و حاصل ضرب شتاب در جرم جسم اندازه نیرو رو میدهد نیرویی که شما به زمین وارد میکنید باید به جسمی به جرمی خیلی خیلی خیلی بیشتر از شما شتاب بدهد که این شتاب تقریبا برابر صفر است و این نیز میتواند در جهان های موازی اتفاق بیفتد البته ما از جرم جهان ها خبر نداریم و حتی جاملا مطمین نیستیم حقیقت دارد یا نه ولی احتمالا جرم هایشان برابر است و هرچقر که ما به سمت انها کشیده میشویم ان جهان هم به سمت ما کشیده میشود که در نهایت ادغام میشوند

 4. عالی بود
  میدونستم که نظریه چند جهانی ممکنه درست باشه.
  این جوری میشه مقدار دقیق انرژی تاریکو اندازه گیری کرد.