بیگ بنگ: مرگ در جهان سردرگم و پرتردید امروز یکی از قطعی‌ترین رویداد‌های موجود است، حادثه‌ای که کسی توان گریز از آن را نخواهد داشت، اگرچه شرکتی نوپا قصد دارد با استفاده از فناوری‌هایی که هنوز به وجود نیامده‌اند،‌ این حقیقت را تا سال 2045 وارونه سازد.

company-plans-to-resurrect-humans-with-artificial-intelligence-by-2045براساس گزارش ساينس الرت، شركت نوپايي به نام هومايي مي‌گويد مي‌تواند انسان‌ها را از چنگال مرگ برهاند. چگونه؟ با انتقال دادن هوشياري و آگاهي انسان به بدني مجازي. اگر اين برنامه كمي تخيلي به نظر مي‌آيد دليلش اين است كه هنوز به واقعيت تبديل نشده‌ است، زيرا هيچ‌يك از فناوري‌هايي كه شركت هومايي براي اجراي برنامه‌اش به آن نياز دارد در دسترس و اجرايي نيستند. با اين‌همه اين ضعف باعث نشده جاش بوكانگرا مدير عامل شركت هومايي نااميد شود. وي اعلام كرده تا 30 سال آينده اولين انسان را در بدني مجازي احيا خواهد كرد.

فرايند انتقال هوشياري يك انسان به بدني روباتي يا مجازي در وب‌سايت اين شركت اينگونه توصيف شده‌ است: با استفاده از هوش مصنوعي و فناوري نانو داده‌هاي كلامي، رفتاري،‌پردازش فكر و اطلاعات درباره عملكرد دروني و بيروني بدن فرد ذخيره خواهند شد. اين داده‌ها كدنويسي شده و به فناوري حسگرهاي چندگانه وارد خواهند شد. اين حسگرها در بدن مجازي قرار خواهد گرفت كه از مغزي مشابه فرد متوفي برخوردار است، مغزي كه با كمك فناوري شبيه‌سازي ايجاد خواهد شد.

artificialبه بياني ساده‌تر،‌ اين شركت قصد دارد مغز فرد متوفي را منجمد ساخته و زماني كه فناوري‌هاي مورد نياز محيا بودند، آن را در بدني ديگر قرار داده و احيا سازد. به گفته اين شركت زماني كه فناوري‌هاي لازم فراهم باشد،‌ مغز در بدني مجازي احيا خواهد شد و اين بدن تحت كنترل افكار و رفتارهاي فرد متوفي قرار خواهد گرفت. با بالاتر رفتن سن مغز نيز با استفاده از فناوري نانو بخش‌هاي آسيب‌ديده ترميم شده و بهبود خواهند يافت.

اگرچه تا به امروز پيشرفت‌هايي در زمينه بهره‌برداري از امواج مغزي براي خوانش ذهن و يا كنترل اجسام به دست آمده‌است، اما استفاده از يك مغز كامل و مجزا براي كنترل بدني مجازي داستاني متفاوت است كه شايد براي محقق شدن آن به چندين دهه زمان نياز باشد. در عين حال بايد اين موضوع را نيز در نظر گرفت كه مغز به تنهايي كنترل اعمال و رفتارهاي انسان را به عهده ندارد و هورمون‌ها،‌ اندام‌هاي مختلف و حتي باكتري‌هايي كه روي بدن زندگي مي‌كنند نيز در آن نقش دارند.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: sciencealert.com

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

43 دیدگاه

 1. جسم فانی و فاسد شدنیه .بجای تلاش برای حفظ و نگهداری جسم باید دنبال راهی برای انتقال روح یا همون خوداگاهی به یه جسم دیگه باشیم.مثل انتقال هر داده ی دیگه ایی .یه راهی باید وجود داشته باشه تا بشه خوداگاهی رو بین بدن ها منتقل کرد.ما اهنوز نتونستیم اهن ربای روح رو پیدا کنیم.

 2. بنظرم شدنیه ولی اینکه بدنت بمیره و اطلاعات توی مغز رو بدن به یه ربات مثل اینکه خودت مردی و و فقط یه نفر دیگه با خاطرات و احساساتت زندگی میکنه باید کاری کنن که همین بدنمون نمیره! بنظر منکه اینم قطعا شدنیه

 3. به نظر من مهندسی ژنتیک و علم ژنتیک در این زمینه حرف اول و اخر رو میزنه و میتونه خیلی ساده تر گام های اساسی رو برداره. با تغییرات کد های ژنتیکی و شکست ساختار ژنتیکی میشه به خصوصیات و صفات تازه تر و جدیدتری رسید بخش هایی از اندام های اساسی رو باز تولید کرد مثل قلب ریه ها وفرایند پیری مغز رو کندتر کرد کاری که تا همین حالا هم انجام شده و در نهایت نسلی جدید از انسان.عمر جاودان به همراه تحمل شرایط زیستی خارج از زمین. در حقیقت فرایند مرگ برای ادمی یک نقص و ضعف اساسی هست.انسان تنها ساختار هوشمندی که از فرایند زوال و مرگ اگاه هست و در فرایند تکامل به فهم هستی و فهم خویشتن رسیده و از طرفی ثمره یک عمر تلاش و داشتن و اندوختن مادی و معنوی و خاطره و روابط پیچیده روانی و خانوادگی و انسانی رو باید با خودش خاک کنه بودن و ماندن همیشگی نیازی اساسی هست و فقدانو دردی که همیشه احساس خواهد کرد.

 4. چیزی به اسم روح وجود داره ولی مغز انسان ظرفیت فهمش نسبت به همه ی هستی مثل این میمونه که برای جنین بخوای جهان بیرون شکم مادر رو توضیح بدی و این کار تحقیقا غیر ممکنه

 5. اصلا غیر ممکن نیست با توجه به پیشرفت علم در این چند سال اخیر اصلا غیر ممکن نیست اگه بهش فکر کنین کاملا منطقیه

 6. غیره ممکنه میدونید چرا? چون اگه بتونن اینکارو بکنن و اطلاعات مغز ما رو به جای یکی به سه تا مغز شبیه سازی شده بدن اونوقت ما کدوم یکی از اون سه تا میشیم ? شاید فکر کنید خرافاتیم اما جدا درک انسان بدون وجود روح از نظر من غیر ممکنه

  1. ما ربات های بیولوژیک و برنامه نویسی شده هستیم دوست عزیز! شما هنوز مفهوم روح رو خوب درک نکردی. اگه یه خورده با سخت افزار و نرم افزار و مخصوصا ریاضیات که پایه و اساس علوم تجربی هست آشنا باشی این حرف رو نمیزنی! هدایت ما از درون خودمون طبق برنامه ای که ریخته شده درونمون صورت میگیره و نه از بیرون! جهان بیرون مطلقا خبری نیست! همه خبرها و اتفاقات از درون انسان ها نشات میگیره.

 7. مگه خواستیم کره زمین رو تو شکم یه انسان جا بدیم!یه جوری میگن نمیشه انگار سوسن برگشته عقل میگه چیز شبیه این شدنیه پس این کار هم محتمله

 8. چه تعجبی وجود داره از نظر علم ما ساختار خود رو حفظ کردیم الان دلیل شدنی حفظ ساختار ما به روشی دیگه نیست؟!!!!

 9. از دیدگاه علم این کار نه تنها شدنیه بلکه بسیار اسانه ابزارهای لازم رو به خدمت دراورید شماها ابزارها هستید بیشتر فکر کنید چطوری میشه این کاررو انجام داد بجای ایه یاس وناامیدی!!!

 10. كلامي نو سطرو صفحه اي ديگر ..

  كتابي تازه گشوده ميشود تولدي رقم ميخورد وانسان چشم ميگشايد ..
  بروي جهاني ك درانتظاراوست تااو رادرسرنوشت خويشتن سهيم كند درروزگارشادي واندوه دركاميابي رويش درشكوه شگفتي ودرتلخكامي غم ..

  هستي اهنگهاي بسياردارد پرده هاي بيشمار اواهائي ك بايدشنيد ونواهائى كه بايد شناخت بايد به ضرباهنگ ان پي برد و به رمزهاي جاودانه ش دلسپرد ..

  نشانه ها چشم براهند تا انسان فراخوانده شود تابدور دستها نظر دوزد وخودرا اماده كند باتمام وجود مهياء ومجهز برارفتن گامنهادن درراه بيداري ..

  براي گريختن ازبيمها دلشوره ها ترسها تقديرها … ?

 11. .. چيزي كه شما تصورميكنين

  بازتاب كامل ازفراينديست كه درروند بوجود امدنه ذهن شما ان خالق بيهمتائيست كه مهندسي افكارشمارو مديريت ميكندچه بساافكارخودمحورعمل ميكنن ذهن شما انمجموعه بينظيريست كه به تفكراتتان سمت وسو ميدهدانرژي تشعشعات ساطع شده ازان بركل هستي وكائنات تاثيرگذاراست چراكه درتجزيه واناليزجهان هستي ومادي ازملكول واتم گرفته تا كهكشانها وماوراي كيهان به پديده انرژي وموج وفركانس ختم ميشويم افكارتشعشاتي ازذهن شما درطبيعت الگوهائى ايجادميكندكه تكررباشورُ نشاط و حسُ احساس واقعي بردامنه وپريود روياها و اقبالُ ارزوهايتان افزون ميكند …?

 12. غیر ممکن وجود نداره
  عقل بی نهایته
  تنها راه جلوگیری از پیشرفت انسان و عقل منقرض شدن گونه انسان هاست
  ک مطعنم به اون جا نمیرسه
  خیلی از ادما که حتی ما نمیدونیم کی هستن و هیچ وقت هم متوجه نمیشیم
  در این راستا تلاش میکنن و منقرض شدن گونه انسان از نظر من خیلی کمه
  تا جایی جلو میریم ک هیچ وقت ما تصورش رو هم نمیتونیم بکنیم
  به امید روزی ک بتونیم ما هم این پیشرفت هارو ببینیم

 13. بنظر بنده زیاد عجیب و دست نیافتنی نیست .
  اگه بدن خودمان رو بدون وجودی که الان کنترلمون میکنه در نطر بگیریم فقط بدنی گوشتی باقی میماند که در تمام پستانداران بدین شکل ساخته شده (گوشت . خون . عصب . و .و.و… ) . (مثلا بعد از مرگ که وجود از بین رفته فقط جنازه ای بی خاصیت که فاقد تحرک است باقی میماند که فقط بدرد زیر خاک میخورد )
  حالا اگر این وجود رو بتوان در آینده در بدنی آهنی (رباطی پیشرفته کامپیوتری ) گذاشت بنظر بتوان همان شخصیت را زنده کرده و جان بخشید .

 14. اینایی که همینطوری میان میگن غیر ممکنه.از کجا اینقد مطمن حرف میزنن؟؟!!

 15. این ماجرا به این وصل است که آیا در آینده می تواند دستگاهی ساخته شود که 100 درصد هوشیاری و ذهن را منتقل کند!اگر یه خورده تقریب داشته باشد با قطعیت می توان گفت که با این انتقال،هیچ ادامه حیاتی در کار نیست.

 16. تعجب میکنم از کسایی که با قطعیت میگن امکان نداره !!!!
  طبق چه اصلی و با چه انگیزه ای همچین حرفی میزنید؟!مگه شما کی هستید ؟!

  1. بعضی ها افق دیدشون تا نوک دماغشونه . بعضی ها تا صدها متر دورتر رو هم میبینن . بعضی های دیگه تا هزاران کیلومتر دورتر رو هم میتونن ببینن . بعضی ها تا هزاران و بعضی ها تا میلیون ها و یا حتی میلیاردها سال نوری دورتر رو هم میتونن ببینن … ولی بعضی ها که تعدادشون تو هر چند صد سال شاید فقط انگشت شمار باشه توانایی این رو دارن که بـــیــــنــــهـــا یـــت رو نگاه کنن .

   1. قاطع ومحکم صحبت کردن و پافشاری روی هر موضوعی نشانه نا آگاهیه . گسترش افق ها و مرزهای علم و آگاهی ادعا بردار و شوخی نیست . واقعا شاید در طول چند صد سال از بین ده ها میلیارد انسان که روی کره زمین به دنیا اومدن و از دنیا رفتن حقیقتا و به جرات میتونم بگم اونایی که تونستن افق دیدشون رو حقیقتا تا بینهایت امتداد بدن انگشت شمار بودن . یعنی شاید حتی کمتر از تعداد انگشتای یک دست ! من سعی میکنم روی هوا حرف نزنم ! البته اگه بخوایم خیلی سختگیری کرده باشیم و فوق العاده موشکافی بکنیم . وگرنه میشه از هزاران فیلسوف و دانشمند در طی این هزار سال اخیر نام برد . ساختن و پرداختن به مسایل روحی و روانی و پرورش قوه تخیل ( و نه توهم ) چیزی نیست که بشه در موردش ادعایی کرد و قاطعانه حرف زد و محکم با مشت کوبید روی میز و کار فیزیکی انجام داد . اگه اینطور بود که الان خیلی ها مخترع و مکتشف و طراح و نظریه پرداز میشدن . خیلی ها با سال ها وقت گذاشتن و تربیت نفس و مدیریت ذهن و تفکر و تمرکز و تعمق و ژرف اندیشی راجع به دنیا و آفرینش تازه تونستن به یه چیزای مختصر دست پیدا کنن و تازه یه خورده احساس رضایت کسب کنن . وخیلی ها هم همین یه مقدار کم موفقیت حقیقی رو هم نتونستن کسب کنن و خیلی خیلی کم هم بودن اونایی که تونستن به چارچوب های ذهنی و نگرشی خیلی جالب و زیبایی دست پیدا کنن . در هر صورت راجع به دنیای ذهن و تخیل و پیش بینی کردن آینده اصلا نمیشه به همین راحتی و رو هوا حرف زد و قضاوت کرد و خیلی سریع چیزی رو نفی وطرد و یا اثبات کرد .

    1. حالا چرا شما انقدر جوش میزنی!
     در مورد عنوان این مقاله کامنت بگذارید نه در مورد تفاوت بین انسانها

     1. فعلا که همه شاهدن شما رادیاتورت جوش آورده و قاط زدی ! من دارم عصاره و چکیده حقیقت رو بیان میکنم ! آب خنک باید بخوری حاج آقا مهدی ! آب خنک واسه قبول حقایق و واقعیت ها !!

     2. جناب عالی معلومه خیلی آگاهی که می تونی افق دید همه انسانها را ببینی،وگرنه من که نا آگاهم.
      من جوش نیاوردم و یه کامن کوتاه دادم…
      تازه نسبت به هر اتفاقی که در آینده بیفتد،خودم را با آن وقف می دهم.
      در ضمن کسی شاهدم نیست.

  2. من خودم اعتقاد چندانی به روح ندارم
   انسان توانایی این رو داره که این فناوری رو تولید کنه ولی این فناوری ادامه حیات متوفی نیست یه کپی از متوفی است!
   آخه به قول دوستمون اگه سه تا کپی از یه انسان باشه کدوم انسانه هست؟
   به غیر از اون اگه در زمانی که طرف زنده باشه و یه کپی از خودش بساز اونوقت اون کپی آدم واقعیه هست یا خود آدمه؟

 17. من دیگه خیلی وقته باور کردم غیر ممکنی وجود نداره درحقیقت هیچ چیزی وجود نداره که بتونه جلوی خواست انسان رو بگیره چیزی که الان غیر ممکن به نظر میاد در آینده نه چندان دوری کاملا ممکن خواهد بود

 18. من به عملی شدن این کار شکی ندارم و این یک روال است و باید انجام بپذیرد و می پذیرد!
  ولی به همین سادگی ها هم نیست!
  بند آخر مقاله خیلی خوب بود، و این کار به زمان زیادی نیاز دارد
  ولی ما حق این ادعا را داریم ، اما نمی توانیم ادعای چگونگی عملی شدنش را داشته باشیم زیرا هنوز با وجود پیشرفت های فراوان در زمینه ی هوش مصنوعی، خیلی دور هستیم

 19. جوابش مثبته . با اینکه واسه بعضی ها باورشم سخته ولی باید گفت خیلی زود زندگی جاودان به حقیقت تبدیل میشه !

 20. درود ایده جالبیه . البته بنظر میاد این شرکت میخواد مغز میلیاردرها را منجمد کنه حتمی پول زیادی هم میگیرند ولی اگه خوش بین باشیم با این سرمایه گذاری به پیشرفت علم ودانش و پروزه جالبشون هذینه میکنن

 21. عملی بودن این تئوری در صورتی منطقی میباشد که ثابت شود ذهن انسان پدیده ای ثانویه و برآمده از فعل و انفعالات مغز و تعاملات نورونها با یکدیگر است و هیچ هویت مستقلی از مغز ندارد که فعلا اثبات نشده است و همچنین من فکر میکنم ولو ذهن هویت مستقلی از بدن نداشته باشد ولی بعید است فقط مغز به تنهایی در تولید ذهن نقش داشته باشد ، بلکه تک تک سلولهای بدن به نوعی در شبکه ای کامل با یکدیگردر تعامل اند تا موجودیتی به نام ذهن پدید می آید مثلا با هر تپش قلب حجم عظیمی از خون به سمت اندامها و مغز پمپاژ میشود و جریانهای الکتریکی مغز با سیکل کاری قلب به نوعی سنکرون میباشند و یا حتی تنشی در ناحیه ای از بدن غیر مغز میتواند تاثیر بر عملکردهای مغز وحتی هوشیاری ما پدید آورد.

   1. با درود فراوان به شما دوست گرامی لینک های شما را دیدم. اینکه یکنفر در انتظار پیوند سرش روی یک بدن دیگر است چیز خاصی نیست و هیچ مطلبی را ثابت نمیکند با تشکر از شما

 22. فکر میکنم استفاده از علم ژنتیک در مورد افزایش عمر یا حتی زندگی جاویدان عملی تر است وسریعتر به نتیجه خواهد رسید.

 23. این حقیقتی انکار ناپذیر است که انسان با فیزیولوژی کنونی قادر به تسخیر فضاهای دوردست نیست !

 24. همچین چبزی امکان نداره ولی یه سوال داشتم ایت داقعا وجود داره ؟باتشکر

  1. مگر سفر انسان به ماه در 200 سال پیش امکان داشت؟
   مگر همین کامپیوتری که جلوی شماست 100 سال پیش امکان داشت؟

   1. ربطی نداره،سفر به ماه و کامپیوترها چه ربطی دارد به حیات جاودان!