آیا زندگی جاودان به حقیقت بدل می شود؟!

41
324

بیگ بنگ: مرگ در جهان سردرگم و پرتردید امروز یکی از قطعی‌ترین رویداد‌های موجود است، حادثه‌ای که کسی توان گریز از آن را نخواهد داشت، اگرچه شرکتی نوپا قصد دارد با استفاده از فناوری‌هایی که هنوز به وجود نیامده‌اند،‌ این حقیقت را تا سال ۲۰۴۵ وارونه سازد.

company-plans-to-resurrect-humans-with-artificial-intelligence-by-2045براساس گزارش ساینس الرت، شرکت نوپایی به نام هومایی می‌گوید می‌تواند انسان‌ها را از چنگال مرگ برهاند. چگونه؟ با انتقال دادن هوشیاری و آگاهی انسان به بدنی مجازی. اگر این برنامه کمی تخیلی به نظر می‌آید دلیلش این است که هنوز به واقعیت تبدیل نشده‌ است، زیرا هیچ‌یک از فناوری‌هایی که شرکت هومایی برای اجرای برنامه‌اش به آن نیاز دارد در دسترس و اجرایی نیستند. با این‌همه این ضعف باعث نشده جاش بوکانگرا مدیر عامل شرکت هومایی ناامید شود. وی اعلام کرده تا ۳۰ سال آینده اولین انسان را در بدنی مجازی احیا خواهد کرد.

فرایند انتقال هوشیاری یک انسان به بدنی روباتی یا مجازی در وب‌سایت این شرکت اینگونه توصیف شده‌ است: با استفاده از هوش مصنوعی و فناوری نانو داده‌های کلامی، رفتاری،‌پردازش فکر و اطلاعات درباره عملکرد درونی و بیرونی بدن فرد ذخیره خواهند شد. این داده‌ها کدنویسی شده و به فناوری حسگرهای چندگانه وارد خواهند شد. این حسگرها در بدن مجازی قرار خواهد گرفت که از مغزی مشابه فرد متوفی برخوردار است، مغزی که با کمک فناوری شبیه‌سازی ایجاد خواهد شد.

artificialبه بیانی ساده‌تر،‌ این شرکت قصد دارد مغز فرد متوفی را منجمد ساخته و زمانی که فناوری‌های مورد نیاز محیا بودند، آن را در بدنی دیگر قرار داده و احیا سازد. به گفته این شرکت زمانی که فناوری‌های لازم فراهم باشد،‌ مغز در بدنی مجازی احیا خواهد شد و این بدن تحت کنترل افکار و رفتارهای فرد متوفی قرار خواهد گرفت. با بالاتر رفتن سن مغز نیز با استفاده از فناوری نانو بخش‌های آسیب‌دیده ترمیم شده و بهبود خواهند یافت.

اگرچه تا به امروز پیشرفت‌هایی در زمینه بهره‌برداری از امواج مغزی برای خوانش ذهن و یا کنترل اجسام به دست آمده‌است، اما استفاده از یک مغز کامل و مجزا برای کنترل بدنی مجازی داستانی متفاوت است که شاید برای محقق شدن آن به چندین دهه زمان نیاز باشد. در عین حال باید این موضوع را نیز در نظر گرفت که مغز به تنهایی کنترل اعمال و رفتارهای انسان را به عهده ندارد و هورمون‌ها،‌ اندام‌های مختلف و حتی باکتری‌هایی که روی بدن زندگی می‌کنند نیز در آن نقش دارند.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: sciencealert.com


41 دیدگاه ها

 1. عملی بودن این تئوری در صورتی منطقی میباشد که ثابت شود ذهن انسان پدیده ای ثانویه و برآمده از فعل و انفعالات مغز و تعاملات نورونها با یکدیگر است و هیچ هویت مستقلی از مغز ندارد که فعلا اثبات نشده است و همچنین من فکر میکنم ولو ذهن هویت مستقلی از بدن نداشته باشد ولی بعید است فقط مغز به تنهایی در تولید ذهن نقش داشته باشد ، بلکه تک تک سلولهای بدن به نوعی در شبکه ای کامل با یکدیگردر تعامل اند تا موجودیتی به نام ذهن پدید می آید مثلا با هر تپش قلب حجم عظیمی از خون به سمت اندامها و مغز پمپاژ میشود و جریانهای الکتریکی مغز با سیکل کاری قلب به نوعی سنکرون میباشند و یا حتی تنشی در ناحیه ای از بدن غیر مغز میتواند تاثیر بر عملکردهای مغز وحتی هوشیاری ما پدید آورد.

 2. درود ایده جالبیه . البته بنظر میاد این شرکت میخواد مغز میلیاردرها را منجمد کنه حتمی پول زیادی هم میگیرند ولی اگه خوش بین باشیم با این سرمایه گذاری به پیشرفت علم ودانش و پروزه جالبشون هذینه میکنن

 3. من به عملی شدن این کار شکی ندارم و این یک روال است و باید انجام بپذیرد و می پذیرد!
  ولی به همین سادگی ها هم نیست!
  بند آخر مقاله خیلی خوب بود، و این کار به زمان زیادی نیاز دارد
  ولی ما حق این ادعا را داریم ، اما نمی توانیم ادعای چگونگی عملی شدنش را داشته باشیم زیرا هنوز با وجود پیشرفت های فراوان در زمینه ی هوش مصنوعی، خیلی دور هستیم

 4. من دیگه خیلی وقته باور کردم غیر ممکنی وجود نداره درحقیقت هیچ چیزی وجود نداره که بتونه جلوی خواست انسان رو بگیره چیزی که الان غیر ممکن به نظر میاد در آینده نه چندان دوری کاملا ممکن خواهد بود

  • بعضی ها افق دیدشون تا نوک دماغشونه . بعضی ها تا صدها متر دورتر رو هم میبینن . بعضی های دیگه تا هزاران کیلومتر دورتر رو هم میتونن ببینن . بعضی ها تا هزاران و بعضی ها تا میلیون ها و یا حتی میلیاردها سال نوری دورتر رو هم میتونن ببینن … ولی بعضی ها که تعدادشون تو هر چند صد سال شاید فقط انگشت شمار باشه توانایی این رو دارن که بـــیــــنــــهـــا یـــت رو نگاه کنن .

   • قاطع ومحکم صحبت کردن و پافشاری روی هر موضوعی نشانه نا آگاهیه . گسترش افق ها و مرزهای علم و آگاهی ادعا بردار و شوخی نیست . واقعا شاید در طول چند صد سال از بین ده ها میلیارد انسان که روی کره زمین به دنیا اومدن و از دنیا رفتن حقیقتا و به جرات میتونم بگم اونایی که تونستن افق دیدشون رو حقیقتا تا بینهایت امتداد بدن انگشت شمار بودن . یعنی شاید حتی کمتر از تعداد انگشتای یک دست ! من سعی میکنم روی هوا حرف نزنم ! البته اگه بخوایم خیلی سختگیری کرده باشیم و فوق العاده موشکافی بکنیم . وگرنه میشه از هزاران فیلسوف و دانشمند در طی این هزار سال اخیر نام برد . ساختن و پرداختن به مسایل روحی و روانی و پرورش قوه تخیل ( و نه توهم ) چیزی نیست که بشه در موردش ادعایی کرد و قاطعانه حرف زد و محکم با مشت کوبید روی میز و کار فیزیکی انجام داد . اگه اینطور بود که الان خیلی ها مخترع و مکتشف و طراح و نظریه پرداز میشدن . خیلی ها با سال ها وقت گذاشتن و تربیت نفس و مدیریت ذهن و تفکر و تمرکز و تعمق و ژرف اندیشی راجع به دنیا و آفرینش تازه تونستن به یه چیزای مختصر دست پیدا کنن و تازه یه خورده احساس رضایت کسب کنن . وخیلی ها هم همین یه مقدار کم موفقیت حقیقی رو هم نتونستن کسب کنن و خیلی خیلی کم هم بودن اونایی که تونستن به چارچوب های ذهنی و نگرشی خیلی جالب و زیبایی دست پیدا کنن . در هر صورت راجع به دنیای ذهن و تخیل و پیش بینی کردن آینده اصلا نمیشه به همین راحتی و رو هوا حرف زد و قضاوت کرد و خیلی سریع چیزی رو نفی وطرد و یا اثبات کرد .

     • فعلا که همه شاهدن شما رادیاتورت جوش آورده و قاط زدی ! من دارم عصاره و چکیده حقیقت رو بیان میکنم ! آب خنک باید بخوری حاج آقا مهدی ! آب خنک واسه قبول حقایق و واقعیت ها !!

     • جناب عالی معلومه خیلی آگاهی که می تونی افق دید همه انسانها را ببینی،وگرنه من که نا آگاهم.
      من جوش نیاوردم و یه کامن کوتاه دادم…
      تازه نسبت به هر اتفاقی که در آینده بیفتد،خودم را با آن وقف می دهم.
      در ضمن کسی شاهدم نیست.

 5. این ماجرا به این وصل است که آیا در آینده می تواند دستگاهی ساخته شود که ۱۰۰ درصد هوشیاری و ذهن را منتقل کند!اگر یه خورده تقریب داشته باشد با قطعیت می توان گفت که با این انتقال،هیچ ادامه حیاتی در کار نیست.

 6. بنظر بنده زیاد عجیب و دست نیافتنی نیست .
  اگه بدن خودمان رو بدون وجودی که الان کنترلمون میکنه در نطر بگیریم فقط بدنی گوشتی باقی میماند که در تمام پستانداران بدین شکل ساخته شده (گوشت . خون . عصب . و .و.و… ) . (مثلا بعد از مرگ که وجود از بین رفته فقط جنازه ای بی خاصیت که فاقد تحرک است باقی میماند که فقط بدرد زیر خاک میخورد )
  حالا اگر این وجود رو بتوان در آینده در بدنی آهنی (رباطی پیشرفته کامپیوتری ) گذاشت بنظر بتوان همان شخصیت را زنده کرده و جان بخشید .

 7. غیر ممکن وجود نداره
  عقل بی نهایته
  تنها راه جلوگیری از پیشرفت انسان و عقل منقرض شدن گونه انسان هاست
  ک مطعنم به اون جا نمیرسه
  خیلی از ادما که حتی ما نمیدونیم کی هستن و هیچ وقت هم متوجه نمیشیم
  در این راستا تلاش میکنن و منقرض شدن گونه انسان از نظر من خیلی کمه
  تا جایی جلو میریم ک هیچ وقت ما تصورش رو هم نمیتونیم بکنیم
  به امید روزی ک بتونیم ما هم این پیشرفت هارو ببینیم

 8. .. چیزی که شما تصورمیکنین

  بازتاب کامل ازفرایندیست که درروند بوجود امدنه ذهن شما ان خالق بیهمتائیست که مهندسی افکارشمارو مدیریت میکندچه بساافکارخودمحورعمل میکنن ذهن شما انمجموعه بینظیریست که به تفکراتتان سمت وسو میدهدانرژی تشعشعات ساطع شده ازان برکل هستی وکائنات تاثیرگذاراست چراکه درتجزیه وانالیزجهان هستی ومادی ازملکول واتم گرفته تا کهکشانها وماورای کیهان به پدیده انرژی وموج وفرکانس ختم میشویم افکارتشعشاتی ازذهن شما درطبیعت الگوهائى ایجادمیکندکه تکررباشورُ نشاط و حسُ احساس واقعی بردامنه وپریود رویاها و اقبالُ ارزوهایتان افزون میکند …?

 9. کلامی نو سطرو صفحه ای دیگر ..

  کتابی تازه گشوده میشود تولدی رقم میخورد وانسان چشم میگشاید ..
  بروی جهانی ک درانتظاراوست تااو رادرسرنوشت خویشتن سهیم کند درروزگارشادی واندوه درکامیابی رویش درشکوه شگفتی ودرتلخکامی غم ..

  هستی اهنگهای بسیاردارد پرده های بیشمار اواهائی ک بایدشنید ونواهائى که باید شناخت باید به ضرباهنگ ان پی برد و به رمزهای جاودانه ش دلسپرد ..

  نشانه ها چشم براهند تا انسان فراخوانده شود تابدور دستها نظر دوزد وخودرا اماده کند باتمام وجود مهیاء ومجهز برارفتن گامنهادن درراه بیداری ..

  برای گریختن ازبیمها دلشوره ها ترسها تقدیرها … ?

 10. از دیدگاه علم این کار نه تنها شدنیه بلکه بسیار اسانه ابزارهای لازم رو به خدمت دراورید شماها ابزارها هستید بیشتر فکر کنید چطوری میشه این کاررو انجام داد بجای ایه یاس وناامیدی!!!

 11. غیره ممکنه میدونید چرا? چون اگه بتونن اینکارو بکنن و اطلاعات مغز ما رو به جای یکی به سه تا مغز شبیه سازی شده بدن اونوقت ما کدوم یکی از اون سه تا میشیم ? شاید فکر کنید خرافاتیم اما جدا درک انسان بدون وجود روح از نظر من غیر ممکنه

  • ما ربات های بیولوژیک و برنامه نویسی شده هستیم دوست عزیز! شما هنوز مفهوم روح رو خوب درک نکردی. اگه یه خورده با سخت افزار و نرم افزار و مخصوصا ریاضیات که پایه و اساس علوم تجربی هست آشنا باشی این حرف رو نمیزنی! هدایت ما از درون خودمون طبق برنامه ای که ریخته شده درونمون صورت میگیره و نه از بیرون! جهان بیرون مطلقا خبری نیست! همه خبرها و اتفاقات از درون انسان ها نشات میگیره.

 12. چیزی به اسم روح وجود داره ولی مغز انسان ظرفیت فهمش نسبت به همه ی هستی مثل این میمونه که برای جنین بخوای جهان بیرون شکم مادر رو توضیح بدی و این کار تحقیقا غیر ممکنه

 13. به نظر من مهندسی ژنتیک و علم ژنتیک در این زمینه حرف اول و اخر رو میزنه و میتونه خیلی ساده تر گام های اساسی رو برداره. با تغییرات کد های ژنتیکی و شکست ساختار ژنتیکی میشه به خصوصیات و صفات تازه تر و جدیدتری رسید بخش هایی از اندام های اساسی رو باز تولید کرد مثل قلب ریه ها وفرایند پیری مغز رو کندتر کرد کاری که تا همین حالا هم انجام شده و در نهایت نسلی جدید از انسان.عمر جاودان به همراه تحمل شرایط زیستی خارج از زمین. در حقیقت فرایند مرگ برای ادمی یک نقص و ضعف اساسی هست.انسان تنها ساختار هوشمندی که از فرایند زوال و مرگ اگاه هست و در فرایند تکامل به فهم هستی و فهم خویشتن رسیده و از طرفی ثمره یک عمر تلاش و داشتن و اندوختن مادی و معنوی و خاطره و روابط پیچیده روانی و خانوادگی و انسانی رو باید با خودش خاک کنه بودن و ماندن همیشگی نیازی اساسی هست و فقدانو دردی که همیشه احساس خواهد کرد.

 14. بنظرم شدنیه ولی اینکه بدنت بمیره و اطلاعات توی مغز رو بدن به یه ربات مثل اینکه خودت مردی و و فقط یه نفر دیگه با خاطرات و احساساتت زندگی میکنه باید کاری کنن که همین بدنمون نمیره! بنظر منکه اینم قطعا شدنیه

دیدگاهتان را بنویسید

Please enter your comment!
Please enter your name here

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.