originallz
ریچارد گوردن و الکسی شارو در مقاله اخیر خود استدلال کرده‌اند که اگر تحول حیات از قانون مور تبعیت کند آنگاه «حیات» از ۹.۷ میلیارد سال (با دقت استاندار ۲.۵ میلیارد سال) پیش شروع شده است. با توجه به این که زمین تنها حدود ۴.۵ میلیارد سال تشکیل شده است، «حیات» باید قدیمی‌تر از زمین باشد. این پژوهشگران فرض کرده‌اند که پیچیدگی ژنتیکی هر ۳۷۶ میلیون سال دوبرابر می‌شود. پیچیدگی ژنتیکی متناسب با تعداد ژنوم‌های فعال غیر-اضافی است. پیچیدگی ژنتیکی به صورت نمایی رشد می‌کند. بنا به دلایل صرفا تاریخی رشد ِنمایی قانون مور نامیده می‌شود.

پیچیدگی ژنتیکی پستانداران٫ ماهی‌ها و کرم‌ها و زمان پیدایش آنها معلوم است. این دانسته‌ها به مشخصات دقیق قانون مور برای گسترش حیات می‌انجامد. سپس با استفاده از قانون مور می‌توان در مورد گذشته حیات سخن گفت. با این استدلال زندگی باکتریایی حدود ۵ میلیارد سال زمان لازم دارد تا تشکیل شود. پس از تشکیل باکتری‌های اولیه همین مقدار زمان لازم است تا پیچیدگی‌های ژنتیکی‌ی امروزی تشکیل شود. این تناقض به چند صورت می‌تواند حل شود:
jhvhrdes3

۱- پیچیدگی زندگی به صورت نمایی رشد نکرده است و گسترش حیات از قانون مور تبعیت نمی‌کند. اگر این گزینه درست است باید پرسید چرا پیچیدگی حیات از قانون مور تبعیت نمی‌کند؟ چرا حیات نباید از دینامیک سیستمهای پیچیده پیروی کند؟

۲- در مراحل ابتدایی حیات٫ رشدی تورمی صورت گرفته است و پیچیدگی بسیار سریع‌تر رشد کرده است. این راه حل مانند مدل تورمی در کیهان‌شناسی است. در این جا باید پاسخ داد چه چیز باعث شده است رشدی تورمی در پیچیدگی حیات داشته باشیم و چه چیز رشد تورمی پیچیدگی حیات را متوقف کرده است؟

۳- خورشید از نسل اولین ستارگان عالم نیست. زندگی باکتریایی می‌تواند در حول و حوش ستارگان اولیه ایجاد شده باشد و سپس به اطراف خورشید و زمین مهاجرت کرده باشد. اگر این گزینه درست است باید بتوان اثراتی از حیات اولیه باقی مانده را در شهاب‌سنگ‌های بسیار قدیمی و دیگر سیارات نیز به دست آورد. این گزینه هم چنین می‌گوید اولین موجودات هوشمند در کل گیتی هستیم. یعنی پیش‌بینی‌های معادله‌ی drake برای تخمین موجودات هوشمند در گیتی را باید تصحیح کرد.

هر کدام از گزینه‌های بالا -یا احتمالا هر گزینه‌ی دیگری- به بحث‌های زیادی بین زیست‌شناسان تحولی دامن خواهد زد.

نویسنده: آقای دکتر قاسم اکسیری فرد

Read More : http://www.technologyreview.com/view/513781/moores-law-and-the-origin-of-life/http://phys.org/news/2013-04-law-life-began-earth.html%20arxiv.org/abs/1304.3381

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

2 دیدگاه

  1. ممنون از مطلب آموزنده فوق.
    لطفاً در مورد قانون مور بیشتر مطلب بگذارید.
    سپاسگزارم

  2. جالب بود. باید مطالب بیشتری در این رابطه منتشر بشه، به نظر موضوع بحث برانگیزی میاد. ممنون.