بیگ بنگ: بشر هنوز نمی‌داند‌ چگونه جرقه زندگی و حیات در سیاره ما زده شد. حتی این که آیا زندگی در جایی دیگر خلق شده و از سوی دنباله‌دارها یا سیارک ها به سیاره ما آورده شده نامعلوم باقی مانده است، اما می‌توان با قاطعیت گفت که بشر به خوبی اجزای اساسی زندگی، ترکیب آنها و تشکیل ساختارهای بیومولکولی و نحوه ساخت کل زندگی توسط این اجزا را درک کرده است.

science_mysteries_04_0111-xl

به گزارش جام جم، جی. کریگ ونتر همراه تیم تحقیقاتی خود با رونمایی از اولین ارگانیسم مصنوعی در راستای خلق زندگی گامی بزرگ برداشت. آنها یک ژنوم کامل را از مواد شیمیایی در آزمایشگاه ساختند، سپس ژنوم مصنوعی را درون یک سلول خالی کاشتند و بعد از آن سلول طی یک دستورالعمل ژنتیکی نسخه های تعدیل شده ای را از خود ساخت.

این ساختار مصنوعی به یک دستگاه سلولی متشکل از یک ارگانیسم طبیعی و از پیش موجود نیاز دارد. به همین دلیل آرتور کاپلان، یکی از محققانی که در این آزمایش حضور داشت معتقد است که ونتر زندگی خلق نکرده است، اما نشان داده که یک ژنوم مصنوعی می تواند میکروب های گیاهی را تقویت کند. بنابراین می توان گفت که گامی مهم به سوی اثبات امکان ساخت زندگی برداشته است. ونتر و دیگر متخصصان ژنتیک به تلاش های خود برای تقلیل زندگی به ماهیت مولکولی ادامه دادند. این ماهیت مولکولی طرح بسیار کوچکی است که یک سلول مستقل برای دوام و تکثیر به آن نیاز دارد. دانشمندان با مطالعه در خصوص اسیدهای چرب ساده و اسیدنوکلئیک که جزو اساسی ترین ساختارهای زندگی هستند، امیدوارند که مرز میان واکنش های محض شیمیایی و موجودات خودکفا و در حال تحول را کشف کنند.

کریگ ونتر یک گام دیگر به ایجاد حیات در ارگانیسم مصنوعی نزدیک شد.
کریگ ونتر یک گام دیگر به ایجاد حیات در ارگانیسم مصنوعی نزدیک شد.

همراه با تلاش های بسیار برای ساخت زندگی مصنوعی بیوشیمیایی، دانشمندان امور کامپیوتر نیز در زمینه ساخت زندگی دیجیتال موفقیت های بسیاری را کسب کرده اند. تفاوت زیادی بین این دو زندگی وجود ندارد، زیرا به طور کلی هدف اساسی زندگی بیولوژیکی تکثیر نمونه هایی از خود از طریق DNA است و یک برنامه کامپیوتری نیز می تواند از طریق روشی مشابه برای تکثیر نمونه هایی از خود طراحی شود.

ارگانیسم های دیجیتالی پروژه Avida که در آزمایشگاه تکامل دیجیتال دانشگاه میشیگان ساخته شدند مانند موجودات واقعی رقابت می کنند، می میرند و تکامل می یابند. ارگانیسم های دیجیتالی Avida مانند ویروس های طبیعی هستند که یک سلول را برای انجام کارهای خودشان فریب می دهند. این پروژه همچنان برای ساخت موجودات زنده تر که قادر به دست انداختن پیچیدگی های بیولوژیکی تکامل هستند، ادامه دارد. ممکن است پروژه Avida یک شبیه سازی باشد، اما تکامل و پیشرفت آن در دنیای واقعی رخ خواهد داد.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: Popularmechanics – مترجم: ندا ابوطالبی راد

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

8 دیدگاه

 1. ممکنه پروتین مصنوعی ساخته بشه . ممکنه حتی سلول زنده که قابلیت انقسام سلولی داشته باشه ساخته بشه اما اینکه این مجموعه سلولی در حال تکثر تاکی تکثر بکنه ؟ و این مجموعه سلولی متکثر چی شکلی داشته باشه ؟ و …. مسایلی استکه در حد انسان نیست . هنوز بشریت از شر مکروب های دستکاری شده آمریکا { ایدز و سرطان } خلاص نشده است .

 2. خب این که با موجود زنده ی طبیعی خیلی تفاوت داره یه چیز هایی هست تو مایه ی ربات و طبیعت نه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  1. وقتی میگی سلول خالی دقیقا چقد خالی منظوره…
   1.فاقد سیتوپلاسم
   2.فاقد اسکلت سلولی
   3.فاقد اندامک
   میدونیم که سلول بدون ریبوزوم عملا پروتئین سازی نداره
   بدون اسکلت قوامی نداره جهت حرکت پیام های mRNA
   و بدون سیتوپلاسم هم ترکیبات کافی رو نداره…
   خواهش چیزی که منتشر می کنید با جزئیات باشه که زحمتی که می کشین یه زحمت پرو پیمون باشه…
   مرسی