آیا کیهان یک شبیه سازی بزرگ ِ کامپیوتری است؟

33
2763

بیگ بنگ: کیهان نیز میتواند مانند یکی از چندین شبیه سازی های کامپیوتری باشد که توسط یک تمدن پیشرفته ساخته شده است. اگرچه این نظریه در ابتدا غیر ممکن به نظر میرسد، اما نویسنده علمی، “روبرت لورنس کوهن” توضیح داده که چگونه و چرا این نمیتواند غیرممکن باشد.

42-28812786به گزارش بیگ بنگ، کوهن موسس برنامه “نزدیکتر به واقعیت“، است که بر روی بعضی از سخت ترین و گیج کننده ترین سوالهای جهان هستی تحقیق میکند، او از دانشمندان و فیلسوفان درخواست کرد تا در مورد نظریه ی اینکه ما داریم در یک واقعیت مجازی زندگی میکنیم، بیندیشند و نظر دهند. ابتدا از دیدگاه فلسفه، نیک بوستروم مدیر موسسه آینده انسانیت در دانشگاه آکسفورد، اظهار کرد که سه حالت یا سناریوی ممکن، وجود دارد: یک اینکه همه ی تمدن ها قبل از بدست آوردن فناوری برای توسعه دادن چنین فناوری پیشرفته ای، از بین میروند. دوم اینکه آنها به چنین فناوری ای دست میابند ولی میلی به گسترش و خلق این کیهان های ساختگی و مجازی ندارند و سوم اینکه در واقع ما در یک واقعیت مجازی یا شبیه سازی شده زندگی می کنیم. اگرهم سومین احتمال درست باشد، سرانجام کیهان های شبیه سازی شده سریعا چند برابر میشوند و ما نیز احتمالا بخشی از یکی از آنها خواهیم بود.

دیوید براین، متخصص فیزیک نجومی و دانشمند فضایی گفت: اگر واقعا ما در یک جهان شبیه سازی شده ی کامپیوتری زندگی میکنیم، یک در خروجی نیز میتواند برای این برنامه نویسان بیگانه وجود داشته باشد که به آنها اجازه میدهد مردم را کنترل کنند. وی افزود: پس بنابراین همه چیز یک نوع نرم افزار است، حتی تمامی اتمهایی که در بدنمان وجود دارند؛ و احتمالا درهای خروجی ای نیز وجود دارند که برنامه نویسان آنها را نیمه باز گذاشته باشند.

ستاره شناس رویال “سر مارتین ریس” موضوع اصلی یک جهان شبیه سازی شده را مانند چیزی که میپرسد:”حدود قدرتهای محاسباتی چقدر هستند؟” بیان کرد. او گفت: ما قبلا قادر به ساخت یک جهان مجازی در کامپیوترهای خود بودیم(برای مثال دنیای مجازی blue tides را مشاهده کنید)؛پس اگر آنها حتی بتوانند به حدود پیشرفته تری تبدیل شوند، چیزهایی که بتوان ساخت کمتر و کمتر میشوند.او ادامه داد:اینکه ما معتقد باشیم که یک زمان در آینده بسیار دور کامپیوترهایی میتوانند درست شوند که توانایی شبیه سازی تقریبا قسمتی عظیم از جهان هستی را داشته باشند، موضوع زیاد شگرف و عجیبی نیست.

universe-مارتین ریس گفت: اما آیا میتوانید حس خود آگاهی را در آنها به وجود بیاورید؟ او همچنین گفت که این سوالی است که ما شاید هیچ وقت نتوانیم به جوابش برسیم زیرا یک هوشیاری و زیرکی بسیار بالاتر و قویتری را از آنچه که ما داریم نیاز دارد. کوهن توضیح داد که پنج دلیل منطقی اصلی برای بحث در مورد جهان شبیه سازی شده ی کامپیوتری وجود دارند:۱-تمدن های باهوش و خردمند دیگر نیز وجود دارند ۲-فناوری آنها به صورت تصاعدی و نمایی رشد میکند ۳-هرگز منقرض نمیشوند ۴-هیچ سد یا مانع جهانی ای برای شبیه سازی های در حال انجام وجود ندارد و ۵-اینکه حس خودآگاهی و هوشیاری میتواند شبیه سازی شود.

اگر اینها همه درست باشند، این امکان وجود دارد که ما داریم در یک واقعیت شبیه سازی شده زندگی میکنیم. رد کردن این نظریه به معنی این است که یکی از پنج دلیل اصلی را رد کرده باشیم اگرچه همگی نسبتا دلایل محکمی به نظر میرسند. به گفته ی کوهن: کدام یک از از اینها را رد کنیم؟ دیگر تمدنهای باهوش؟ رشد نمایی فناوری؟ منقرض نشدن هیچکدام از تمدنها؟ نبود هیچ سد و مانع کیهانی؟ یا خودآگاهی شبیه سازی شده؟ هر کدام را که رد کنیم، باید بدون استثنا همیشه و در هر مکان و زمانی در تمام کیهان ها صدق کند که برای خود من(رد کردنشان) مفهومی چندانی ندارد.

کوهن ادامه داد: من خودم شخصا فکر نمیکنم که انسان در حال زندگی در یک جهان کاملا شبیه سازی شده است، اما چون بنظر میرسد که بحث در این مورد مفید و نتیجه ای داشته باشد، چیزی که بنظر باید انجام داد، پیدا کردن اختلافات پیچیده و مشکل یا نقص های اساسی و بنیادین در مورد اینکه مردم چگونه در مورد واقعیت فکر میکنند، میباشد.

ترجمه: هیمن یوسفی/ سایت علمی بیگ بنگ

منبع: ibtimes.co.ukارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

33 دیدگاه‌ها

 1. شنیدم در اخبار که رونالدو با یک انسان شبیه سازی شده که حتی حس عاطفه هم داشته،ملاقات کرده.متاسفانه تعصب قاتل خلاقیت و نبوغ هست.وقتی در این زمانی که ما الان قرار داریم قدرت یک انسان میتواند چنین چیزی خلق کند،دور از ذهن نیست که در آینده ای نه چندان دور،پیشرفتهای بسیار عجیب و غریب و بدور از درک من و شما در این جهان اتفاق افتد.البته اگر کسانی آنرا حرام و آنان را مراد نکند.به امید آنروز

 2. دلیل پنجم از پنج دلیل منطقی اصلی برای بحث در مورد جهان شبیه سازی شده
  که در متن آمده عبارت است از
  “حس خودآگاهی و هوشیاری میتواند شبیه سازی شود.”
  ولی هنوز بحث بر سر اینکه خود آگاهی چیست در بین متفکران این مسئله هنوز به نتیجه نرسیده است.
  بنظر بنده این مورد نمیتواند صحیح باشد. چون لازمه اش این است که یک مورد از شبیه سازی خود آگاهی را در دسترس داشته باشیم.
  اگر منظور از شبیه سازی این باشد که ما یک روبات بسازیم و طوری برنامه ریزی اش بکنیم که گفتار و منطقش شبیه انسانهای واقعی باشد و وقتی از او بپرسیم آیا وجود خودت را حس می میکنی؟ و از آن آگاهی داری؟ و او در جواب بگوید “بله”
  از این نمیتوانیم نتیجه بگیریم که
  “انسان خود آگاهی خودش را در روبات شبیه سازی کرد.”

 3. من هم با این اقا موافق هستم.مثال بزنم.ببینید مثل یک بازی کامپیوتری خیلیل خیلی پیشرفته.فرض کنید سازنده سیمز یا gta vشمایید و اونقدر دنیای بازی رو طبیعی میسازید که براتون جذاب میشه.خورشید سر جاش فیزیک خیلی دقیق و و و
  ولی شده تا حالا اون شخص توی کامپیوتر یا کنسول شما برگرده و بگه میدونم داخل یک دنیای مجازی هستم؟ایا میفهمه داره نظاره میشه وقتی شما حقیقت رو بهش نگی و مدام پنهانش کنی؟نمیدونم مفهوم رو رسوندم یا نه.
  اینکه ممکن گونه های دیگه یا تمدن های دیگه این سیرک رو دایر کرده باشن تا رفتار مارو تماشا کنن اصلا بعید نیست.بر چه اساسی میتونیم بگیم که ما تنها موجودات زنده هستیم؟بخاطر اطلاعاتی که سال هاست به ما و بچه هامون دارن میدن؟..کمی بدون تعصب و چارچوب های جامعه بهش فکر کنیم..

  • دقیقا منم میگم اکه تو یه برنامه شبیه سازی شده ایم چطور این موضوع رو خودمون فهمیدیم همون طور ک شخصی ک داخل یه بازی کامپیوتریه نمیگه من میدونم داخل یه بازی هستم.اگه هم ما به ذهنمون رسیده ک داخل یخ برنامه هستیم برنامه سازی ک جهان مارو طراحی کرده خیلی باهوش بوده که همچین هوشی ب ما داده و این برنامه ساز میتونه خدا باشه اگه محدود ب قضیه نگاه نکرده باشم و شاید یه برنامه ساز دیگه اون برنامه سازی ک جهان مارو ساخته برنامه ریزی کرده باشه و تا ابد ادامه داره این چرخه .ب هرچی یا هر نطریه ای فکر میکنم ب بینهایت ختم میشه?

    • به نظر من هم میتونه این دنیا شبیه سازی شده باشه..چون اگه به بعضی اتفاقایی که میفته نگاه کنی مثل پدیده دژاوو که یه دفعه فک میکنی قبلا اینجا بودی یا قبلا این کارو کردی..این میتونه یه باگ این برنامه باشه

 4. من مهندس نرم افزارم ب نظرم اغراق نیست ک بگیم جهانمون شبیه سازی شده است . ب تمامی نظریه های ک در مورد ماهیت جهانمون هست آگاهی دارم و مطالعه کردم . اگه بگیم دنیامون ی شبیه سازی عظیمه من ک تعجب نمیکنم . همچی از چند خط کد ساده آغاز شده و با سیستم امتحان و خطا هی تکامل یافته و پیچیده تر شده . جهان مام مث یه اپلیکشن یه مشت کد هست که بجای صفر و یک ما موج و ذره رو داریم .قوانینم ک همونه .پس همچین فکری زیادم بی راه نیست.

 5. دنیا همه هیچ و اهل دنیا همه هیچ ای هیچ برای هیچ بر هیچ مپیچ … ولی آدمهایی مثل خیام و مولانا هزار سال پیش به این واقعیت رسیده بودند.

 6. دیذگاه همه ی دوستان جالب بود…ولی متوجه باشید که ما از نظر ذهنی چقدر عقبتر از اونها هستیم…زمانی به اندازه ی همیشه…تمدن اونها همیشه بوده نه فقط چند میلیون سال….من دوستی دارم که ادعا میکنه با این دنیای اصیل در ارتباطه…موافق که هستید دنیای ما اصالت نداره

 7. یکی از دلایل محکمی که برای شبیه سازی بودن جهان میارن خاصیت دوگانگی ذرات کوانتومیه با این استدلال که جهان فقط در هنگام مواجهه با کاربر واقعیت پیدا میکنه مثل بازی کامپیوتری که جهانی رو میسازه که در یک زمان فقط بخشی ازش فعاله که کاربر باهاش در ارتباطه

 8. برای شبیه سازی یه دنیای پیچیده لازم نیست که تمام دنیا رو با تمام پیچیدگیهاش رو شبیه سازی کنیم اگر این دنیا شبیه سازی باشه سازنده این برنامه نبوغ آمیز تنها به قوانین پایه ای تسلط داشته باشه کافی هست چون دنیای مورد نظر در حالت ابتدایی شروع به کار میکنه و پس از مدتی به تعادل میرسه و خود بخود شروع به تکامل میکنه بعنوان مثال لازم نیست از همون اول زمین قابل سکونت و انسانهایی هوشمند برنامه نویسی بشه فقط کافی خواص فیزیکی و شیمیایی دنیای مذکور تعریف بشه خود این دنیا شروع به پیشرفت و تکامل میکنه ……
  اینجا هست که ما حتی میتونیم علومی مثل دیرینه شناسی داشته باشیم چون طراحی این دنیا بی نهایت نبوغ آمیز هست بطوری که از بیگ بنگ شروع شده و خودش خودش رو کامل کرده
  این می تواند مجازی باشد یا اینکه واقعی باشه …
  من خودم با نظریه مجازی موافق تر هستم چون سوال اینجاست که قبل از بیگ بنگ دنیا چه شکلی بود و اینکه تمام این جهان هستی در چه فضایی گسترش یافته و اون جچم اولیه اصلن کجا بوده ؟؟؟

 9. خیلی از دلایل به این نظریه اشاره دارند اما با قاطعیت نمیشود گفت که درست است و حتی نمیشود گفت که نادرست است. و این که اگه نظریه ای دیوانه وار به نظر برسد دلیل نمیشود که دروغ باشد مثلا در چند صد سال قبل کی فکرشو میکرد که زمین گرد باشه ؟

 10. با سلام تصور اینکه جهان ما یک شبیه سازی باشد بسیار دور از واقعیت به نظر میرسد چرا که در اینصورت تمدن بالادستی که ما را شبیه سازی کرده خود نیز میتواند شبیه سازی شده از تمدن بالاتری از خود باشد و همینطور این تسلسل بی معنی میتواند ادامه یابد و به هیچ انتهایی نرسد در حالی که ما در یک سطح قطعی از واقعیت حضور داریم انگار همه چیز شبیه سازی اندر شبیه سازی باشد و وقتی که چنین باشد چون همه چیز کدهای دیجیتالی است پس هیچکدام از این سطوح از جهانها بر یکدیگر اولویتی ندارند و میشود گفت همه صرفا در یک سطح از واقعیتند. اینکه رفتار جهان با مدلهای ریاضیاتی به دقت توصیف میشود دلیل کافی برای شبیه سازی بودن جهان نیست.

  • یادتون نره که ریاضی رو ما اختراع کردیم که اتفاقات اطرافمون رو باهاش اندازه گیری کنیم . شاید در دنیای فراتر علم چیز دیگری است . شاید با اون علم اصلا نیاز به سخت افزار بزرگ و حجیم برای خلق این دنیا نیست و همه سخت افزار کنترل کننده کیهان ما کمتر از یک اتم باشه یا حتی بینهایت کوچکتر

 11. ایده (نه نظریه علمی) “ما در یک جهان مجازی زندگی می کنیم” یک توهم آشنا است برای آنان که نمی خواهند (و یا بهتر بگویم) نمی توانند پیچیدگی های دنیای دانش را درک کنند.
  برای اینکه یک جهان مجازی تمام اطلاعات جهان ما را در خود دخیره کند دستکم به حافظه فیزیکی ی به اندازه جهان ما نیاز دارد!

  • نیاز نیست جهان با تمام اطلاعاتش شبیه سازی بشه فقط کافیه قسمتی که یه موجود خود اگاه نگاه میکنه یا بهتر بگم حس میکنه شبیه سازی بشه. در واقع باید ذهن ها شبیه سازی بشن چون چیزی که ما از دنیا درک میکنیم برداشت ذهنی خودمون هست

 12. من با نظریات این آقا موافق هستم !!!
  خیلی از مواقع دوست دارم که به مانند نئو در فیلم ماتریکس از این توهم بیدار بشوم و دنیای واقعی را لمس کرده و اساس وجودی خود را درک بکنم …….

 13. شاید بشر روزی اونقدر به درون اتم ها نفوذ کنه که به کد های نوشته شده ی جهان برسه و بتونه اونا رو تغییر بده
  ولی خب برای تغییر در سورس هر برنامه ای باید سیستم از اول اجرا بشه که اینم از این قضیه مستثنا نیست فقط مدت اجراش طولانی تره :))