ابزارهایی که انسان را ابرقدرت می‌ کند!

بیگ بنگ: توانایی خود‌ درمانی و ترمیم خود‌ به‌ خود بدن انسان، توانایی است که بیشتر در میان ابرقهرمانان در فیلم های هالیودی نظیر مردان ایکس و افسانه‌های قدیمی وجود داشته‌ است، توانایی که اکنون پنتاگون تصمیم گرفته آن را در میان انسان‌های عادی نیز فعال سازد.

X-Men-Days-of-Future-Past

به گزارش بیگ بنگ، برنامه‌ای جدید که پشتیبانی مالی آن به عهده ارتش آمریکا است،‌ قصد دارد قطعه‌ای کوچک ابداع کند که می‌توان آن را درون بدن انسان کاشت و با استفاده از پالس‌های الکترونیکی اندام‌های بدن را تحت نظر گرفته و در زمان آسیب‌دیدگی یا عفونت، آنها را درمان کند. به گفته مرکز پروژه‌های تحقیقات پیشرفته دفاعی یا دارپا، این ابزار که نسخه الکتریکی یا ElectRx نامیده می‌شود، می‌تواند از میزان وابستگی انسان به داروها کاسته و شیوه‌ای جدید را برای درمان بیماری‌ها ارائه کند. اجرای این پروژه به عهده دارپا است.

به گفته محققان دارپا(DARPA)، تکنولوژی که این مرکز در پی ایجاد آن است می‌تواند به صورت بنیادین عملکرد پزشکان را در تشخیص، کنترل و درمان بیماری‌ها و آسیب‌دیدگی‌های بدن متحول سازد. تراشه کاشتنی که دارپا قصد ابداع آن را دارد، چیزی شبیه به یک پیس‌میکر هوشمند و کوچک است که درون بدن کاشته شده و وضعیت سلامت بدن فرد را از نزدیک ارزیابی می‌کند و در صورت نیاز اعصاب را به شکلی تحریک می‌کند تا اندام‌ها بتوانند عملکرد خود را حفظ کنند.

تصویری از طراحی مفهومی که اهداف برنامه ElectRX را توضیح می دهد.

تصویری از طراحی مفهومی که اهداف برنامه ElectRX را توضیح می دهد.

ایده اصلی این تکنولوژی براساس فرایندی بیولوژیکی به نام نورومودولاسیون خلق شده‌است، فرایندی که در آن سیستم عصبی محیطی، سیستمی تمامی بخش‌های بدن را به مغز و نخاع وصل می‌کند، وضعیت اندام‌های داخلی را تحت نظر گرفته و واکنش‌های بدن نسبت به عفونت‌ها و بیماری‌ها را تنظیم می‌کند. زمانی که فردی بیمار یا زخمی است، این فرایند طبیعی می‌تواند گاه احوال فرد را بدتر کند و به جای اینکه حس بهتری در وی ایجاد کند، درد و التهاب و ضعف سیستم ایمنی بدن را در او ایجاد کند. اما با کمک این تراشه کاشتنی می‌توان این فرایند طبیعی را تحت کنترل گرفت و با کمک پالس‌های الکتریکی آن اعصابی از بدن را تحریک کرد که به خود‌ترمیمی بدن کمک می‌کنند و در عین حال مانع از فعال شدن اعصابی شد که حس درد و ناخوشی را در انسان تشدید می‌کنند.

دارپا امیدوار است این تراشه را به اندازه‌ای کوچک طراحی کند که بتوان آن را با کمک سر یک سوزن درون بدن فرد قرار داد. کوچک بودن این تراشه مزایای دیگری نیز دارد، برای مثال می‌توان آن را درست در منطقه‌ای خاص، مثلان پایانه عصبی قرار داد. چنین تراشه‌ای می‌تواند عوارض جانبی ناشی از کاشته شدن جسمی خارجی درون بدن را نیز کاهش دهد. به گفته دارپا این تراشه می‌تواند به درمان وضعیت‌های دردناک و ملتهبی از قبیل آرتروز و دیگر بیماری‌های التهابی و در آینده‌ای نه چندان دور، به درمان بیماری‌های مغزی کمک کند.

منبع: livescience

(17 نفر , میانگین : 4٫88 از 5)
لینک کوتاه مقاله : https://bigbangpage.com/?p=18962
تحریریه‌ی بیگ بنگ

تحریریه‌ی بیگ بنگ

وب سایت بیگ بنگ یک سایت علمی، تحقیقاتی میباشد که توسط تعدادی از علاقمندان به علم و دانش اداره می شود. این سایت از اواخر سال 1391 تاکنون به فعالیت خود در این حوزه ادامه داده است.

شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.