احتمال وجود حیات ناشناخته در غارهای قطبی

0
301

بیگ بنگ: نتایج یک تحقیق جدید نشان می‌دهد در در زیر لایه‌های یخی قطب جنوب غارهای گرمی وجود دارند که ممکن است محل سکونت گیاهان یا جانداران کوچک باشد.

به گزارش بیگ بنگ به نقل از همشهری، محققان استرالیایی می‌گویند کوه اربوس، آتشفشانی فعال در جزیره راس قطب جنوبی در محاصره غارهایی است که به واسطه جریان‌های یخی ایجاد شده‌اند و نمونه‌های خاک به دست آمده از این غارها نشانه‌هایی گیج‌کننده از DNA جانداران کوچک و جلبک‌ها را در خود دارند. محققان دانشکاه ملی استرالیا می‌گویند بخارهای آتش فشان‌های فعال باعث خالی شدن عمق زمین و ایجاد این غارها شده که گرمای آن می‌تواند به ۲۵ درجه سانتی‌گراد برسد بنابراین اکوسیستمی از گیاهان و جانوران می‌توانند زیر یخ‌های قطب جنوب زندگی کنند.

این پژوهشگران با بررسی کوه اربوس در جزیره راس در اقیانوس منجمد جنوبی شبکه‌ای از غارهای به هم پیوسته را یافتند که در خاک آنها بقایای دی ان ای جلبک، خزه و حیوانات کوچک قابل شناسایی بود. با این که بیشتر محتوای ژنتیکی یافت شده در خاک این غارها متعلق به جلبک‌ها و مهره‌دارانی است که در دیگر نقاط قطب جنوب هم دیده می‌شوند اما برخی از توالی‌های ژنتیکی یافته شده ناشناخته بوده‌اند.

با وجود سرمای شدید قطب جنوب، گرمایی که آتش فشان‌ها ایجاد می‌کنند این غارها را کاملا قابل سکونت و گرم می‌کند تا حدی که می‌توان فقط با یک تی‌شرت می‌توان محیط آن را تحمل کرد و در عین حال در جاهایی که یخ نازک است نور هم می‌تواند به این غارها برسد. با توجه به اینکه آتش‌فشان‌های زیادی در قطب جنوب وجود دارند ممکن است شبکه غارهای زیر یخچال‌ها پدیده‌ای عادی باشد. با این حال چون دسترسی به این غارها کار ساده ای نیست نمی‌توان گفت چند شبکه‌ غار زیر لایه‌های یخ وجود دارد و تا چه حد این غارها به هم راه دارند.

در قطب جنوب ۱۵ آتش‌فشان فعال یا آتش‌فشان‌هایی که اخیرا نشانه فعالیت نشان داده‌اند وجود دارد و هنوز هم ممکن است آتش‌فشان‌های جدیدی شناسایی شوند. با وجود پیشرفت‌هایی که اخیرا در شناخت تنوع زیستی قطب جنوب حاصل شده، دانشمندان هنوز اطلاعات چندانی از حیات در شبکه غارهای زیر لایه‌های یخی ندارند، نقطه‌ای از زمین که ممکن است زیستگاه گونه‌های متنوع و شاید ناشناخته گیاهی و جانوری از جمله ریز ارگانیسم‌ها باشد.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: sciencealert.com


ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.