بیگ بنگ: آیا می توان اطلاعات مغز را روی کامپیوتر آپلود کرد؟ گویا این موضوع هم بزودی از حیطه ی علمی – تخیلی بیرون می آید و رنگ و بوی حقیقی به خود می گیرد. بتازگی یک محقق آمریکایی روش جدیدی برای آپلود کردن اطلاعات مغز و وارد کردن آنها در کامپیوتر پیشنهاد کرده است که امکان دارد این تکنولوژی در آینده ای نزدیک به واقعیت بدل شود.

تصویری از راندال کوئن، که قصد دارد پروژه آپلود اطلاعات مغز در کامپیوتر را عملی کند.
تصویری از راندال کوئن، که قصد دارد پروژه آپلود اطلاعات مغز در کامپیوتر را عملی کند.

به گزارش بیگ بنگ، به گفته راندال کوئن، با نقشه‌برداری از مغز، کاهش فعالیت آن تا حد محاسبات، بازتولید این محاسبات به شکل کد و در نتیجه اپلود اطلاعات مغزی، انسان‌ها می‌توانند به طور نامحدود زندگی کرده و توسط سیلیکون برابر سازی شوند. این محقق معتقد است که با وارد کردن اطلاعات مغز درون کامپیوتر ، امکان پردازش بیشتر اطلاعات و ذخیره سازی بهینه آنها فراهم می شود، افکار انسان درون فایل های مخصوص قرار گرفته و در صورت نیاز امکان گزینش و انتخاب آنها وجود دارد. همه اینها از طریق ذهن مستقل از زیرلایه ممکن می‌شود که نه یک هوش مصنوعی، بلکه ذهن دانلود شده انسان بر روی کامپیوتر عملی است.

وی در نشستی در سان‌فرانسیسکو گفت: دانشمندان عصب‌شناسی 99 درصد مطمئن هستند که مغز یک ساز و کار است. مغز به محاسبه پرداخته و همچنین وظایفی را انجام می‌دهد. اگر بتوان چگونگی عملکرد آن را درک کرد، می‌توان جایگزینی برای آن ساخت. این مخترع برای عملی کردن مسائل فنی و اخلاقی برای روش ذهن مستقل از زیرلایه، سازمانی موسوم به carboncopies برای این پروژه تاسیس کرده است.

mind

به عقیده ی دانشمندان دیگر هم پروژه های علمی روی هوش مصنوعی نشان می دهد که فرگشت بشر متوقف نشده است، بلکه از لحاظ رفتار و انتخاب طبیعی فرگشت خواهد یافت، یعنی با توجه به دانش هوش مصنوعی در کمتر از چندین دهه آینده، عمر بشر با روش هایی خاص همچون آپلود اطلاعات مغز در کامپیوتر و کنترل آن از طریق آواتارها می تواند ببشتر شود. چندی پیش نیز استیون هاوکینگ و الون ماسک نگرانی خود را از آینده هوش مصنوعی اعلام کرده اند و معتقد بودند تلاش‌ها برای آفریدن هوش مصنوعی، تهدیدی برای وجود انسان خواهد بود.

cover

نمونه ی این تلفیق هوش انسانی با کمک هوش مصنوعی را در فیلم تعالی (Transcendence) با بازی جانی دپ در نقش یک نابغه بنام دکتر ویل کستر مشاهده کردیم. در این فیلم دکتر کستر در حال مرگ بود، برای اینکه از مرگ وی جلوگیری شود اطلاعات مغز وی را در یک سوپر کامپیوتر آپلود می‌کنند و به او زندگی جاودانه می‌دهند. پس از اتفاقاتی ویل کستر به اینترنت متصل می‌شود و زمام تمام امور جهان را در دست می‌گیرد. از علوم حاضر در فضای سایبر برای بهبود بیماری‌ها، رشد گیاهان، دستگیری مجرمان و… استفاده می‌کند.

اما بی نهایت طلبی او، تهدیدی برای جوامع انسانی تلقی می‌شود و استقبال مسئولین به سمت گروهی می‌رود که در پی توقف تحقیقات علمی کستر بودند. آن‌ها از اعتماد ویل به همسرش استفاده می‌کنند و با انتقال ویروسی به او و در نتیجه اینترنت، او و فضای سایبر را از بین می‌برند. (این فیلم را از اینجا دانلود کنید.) حال سوالی که پیش می آید این است که در صورت عملی شدن این فن آوری انسان قادر هست آن را کنترل کند یا همچون فیلم تعالی به یک کابوس ترسناک تبدیل می شود؟

نویسنده: سمیر الله وردی/ سایت علمی بیگ بنگ

منبع: dailymail , اطلاعات بیشتر: vice

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

5 دیدگاه

  1. خب از نظر علمی و منطقی پیزی به نام خود وجود نداره که لازم باشه لا انتقال آگاهی اونم منتقل بشه . یافته های جدید در علم neuro science هم این نظرو تایید می کنه

  2. افزایش عمر بشر با استفاده از آپ لود آگاهی انسان بر روی یک سخت افزار دیگر خنده دار است. فرض کنید در حالیکه من زنده ام، آگاهی من بر روی یک سخت افزار دیگر دانلود شده و سپس ران شود. آیا “من” به آن بدن جدید منتقل خواهم شد؟! آیا من آن بدن جدید خواهم شد؟! البته که نه. من که نمی توانم در آن واحد در دو جا باشم. من در همان بدن اولیه خودم باقی خواهم ماند و آن بدن دیگر نیز (در عین حال که عیناً شبیه من خواهد بود) خودآگاهی خود را خواهد داشت. اینها بیشتر شبیه به فیلمهای علمی تخیلیست و جنبه واقعی نخواهد داشت

    1. این درست است،آپلود کردن اطلاعات روی یک بدن به هیچ وجه نمی تواند باعث انتقال انسان به یک بدن جدید شود،چرا که مغز به علاوه اطلاعات و پرداش اطلاعت چیز دیگری را هم داراست.همان طور که در جهان های موازی انسانهایی شبیه ما وجود دارند اما همه ی انسان ها در جهان های دیگر نسبت به وجودهم کاملا بی اطلاع هستند!

  3. حالا چرا فیلمو لوث میکنید؟ یه اسپویلر میذاشتید فیلم لوث شده رو کی نگاه میکنه که دانلود هم گذاشتید براش؟