آیا انسان در نوک قله ی تکامل موجودات زنده قرار دارد؟
آیا انسان می تواند یا می توانست کامل تر از اینگونه که هست باشد؟
آیا بهترین آناتومی و فیزیولوژی بدنی مختص انسان است؟

شاید پرسش های مشابه در ذهن شما به وجود آمده باشد و یا پرسش های بسیار زیادی در مورد اینکه عضوی در بدن اگر نبود چه پیش می آمد. یا فایده ی آن برای انسان چیست؟
برای پاسخ به این پرسش ها در ابتدا باید به سه پرسش اساسی پاسخ گفت. آیا عضوی در بدن هست که برای انسان بلااستفاده باشد؟ و پرسش دوم اینکه آیا تمامی اعضای بدن بدون نقص کار می کنند؟ و آیا بدن انسان می توانست بهتر از این باشد؟
در بدن انسان دستگاه ها و اعضای زیادی فعالیت میکنند که هدف مجموعه ی آنها حفظ بقا و زاد و ولد میباشد. بیایید ریزبینانه تر به قضیه بنگریم…آیا تا به حال شده که در هنگام بلع لقمه ی غذا یا آب دچار خفگی شوید؟ علت آن در ساختار گلوی شماست ! مراكز بلع در دو طرف ساقه مغز قرار دارند و با تشكيلات مشبك در ارتباطند. دو ناحيه مذكور داراي ارتباطات بسيار گسترده اي هستند و همين امر باعث مي شود هر يك از آنها بتوانند به تنهايي هماهنگي لازم طي مرحله حلقي و مروي را بوجود آورند. از 12 جفت اعصاب مغزي 4جفت آنها يعني زوجهاي 5،7،9 و10 تامين كننده حس عمومي و اطلاعات مربوط به مزه ،حرارت و قوام ماده غذايي مي باشند. و پنج زوج اعصاب 5،7،9،10و12 مسئول انجام مراحل دهاني و حلقي بلع مي باشند.

در هنگام بلع زبان به طرف بالا حرکت کرده و ماده غذایی را به طرف گلو هدایت می کند. در گلو دریچه ای به نام اپیگلوت یا دریچه ی نای از ورود ماده غذایی به درون نای جلوگیری می کند. جنس این دریچه از بافت غضروفی انعطاف پذیر و پوشیده شده با غشای لعاب مانند است که به ورودی حنجره متصل است. و اما حادثه ی ناخوشایند خفگی زمانی رخ میدهد که در هنگام بلع به هر دلیلی ( تنفس ، حرف زدن و …) اپی گلوت راه نای را نبندد و قسمتی یا تمام ماده ی غذایی وارد نای شود… خفگی در هنگام بلع بسیار شایع بوده و حتی می تواند منجر به مرگ شود !
به نظر شما اگر راه تنفسی و گوارشی از هم مجزا بود به همین سادگی بقای فرد تهدید می شد؟
در اینجا به بررسی 20 قسمت بدون استفاده در بدن انسان می پردازیم :

human

1) ارگان ومرونازال VOMERONASAL ORGAN: یا ارگان جاکوبسون که حفره ای است در پل های بینی دو سمت با گیرنده های شیمیایی که در انسان عملکردی ندارند. در جانوران پست تر وظیفه درک ماده شیمیایی فرومون رو بر عهده دارند. (فرومون در جانوران پست تر برای جلب و جذب جنس مخالف کاربرد داشته است)

2)عضلات خارجی گوش: ۳ عضله هستند که در بخش خارجی گوش واقع شده اند و در سایر حیوانات نظیر خرگوشها و سگها، وظیفه حرکت مستقلانه گوش از سر را بر عهده دارند. اما انسانها هنوز دارای آن هستند و توسط این عضلات است که بعضی از افراد می‌توانند گوششان را تکان دهند.

2012-12-22_114250

3) دندان عقل: در انسانهای اولیه که مقادیر زیادی از گیاهان رو جهت به دست آوردن انرژی مصرف می‌کردند داشتن یک جفت اضافه دندان آسیا در هر فک مفید به نظر می‌رسید اما در انسانهای امروزی که انواعی از غذاها را مصرف می‌کند، زیاد ضروری به نظر نمی‌آید

4) دنده گردنی: حدود یک درصد از مردم یک جفت دنده اضافی در بالای دندهای خود (در بخش گردن) دارند که به نظر می‌رسد باقی‌مانده از اجداد خزنده ما باشد. این دنده می‌تواند در این افراد مشکلات عروقی یا عصبی ایجاد کند.

00_thumb4

5) پلک سوم: در اکثر پرندگان و پستانداران یک لایه محافظ به عنوان پلک سوم بر روی چشمشان وجود دارد که وظیفه حفاظت از چشم و خروج شن ریزه و گرد و غبار را از چشم بر عهده دارد. باقی مانده این پلک در انسان به صورت یک چین نازک در گوشه داخلی چشم وجود دارد.

6) تکمه یا نقطه داروین: اگر لبه خارجی لاله گوش خود رو لمس کنید به یک برجستگی بر‌می‌خورید که به نام دکمه داروین مشهور است. در حیواناتی نظیر خرگوش این تکمه در انتهای گوشها قرار دارد و وظیفه فوکوس صداهای دور را روی گوش بر عهده دارد.

7) عضله زیر ترقوه: عضله کوچکی که در زیر شانه قرار دارد و از دنده اول به ترقوه کشیده شده است و در صورتی برای انسان مفید بود که هنوز بر روی ۴ پا راه می‌رفت. البته بعضی از مردم این عضله را ندارند و بعضی نیز یک جفت از آن را دارند.

8) عضله پالماریس (خیاطه): عضله بلند و نازکی که از زانو به کمر کشیده شده و ۸۹ درصد مردم دارای این عضله هستند. این عضله در جانوران پست تر در آویزان شدن و بالا رفتن از درخت بسیار مهم است. جراحان معمولا این عضله رو در جراحی های ترمیمی عضلات برداشته و از آن استفاده می‌کنند.
9) نوک پستا‌ن در مردان: مجاری شیری قبل از اینکه هورمون جنسی مردانه (تستوسترون) در جنین باعث ایجاد صفات مربوط به جنس مذکر بشود به وجود می‌آیند. مردان دارای بافت پستا‌نی هستند اما عملا استفاده‌ای از آنها نمی‌کنند.

10) عضلات صاف کننده مو: در بسیاری از جانوران این عضلات که در قاعده موهای بدن واقع شده اند وظیفه سیخ کردن موهای جانور را در هنگام بروز خطر دارند تا جانور بتواند از آن به عنوان ترساندن مهاجم استفاده کند.این عضلات در پرندگان موجب با اصطلاح پف کردن پرهای پرنده و در نتیجه گرم نگه داشتن دمای بدن می شود.

3a29a71508aefaaf207ebd0f0a9c99dc

11) زائده آپاندیس: یک لوله عضلانی باریک در روده بزرگ که در به نظر می‌رسد باقی مانده بخش از روده جانوران باشد که وظیفه هضم سلولز غذا (گیاهان) را بر عهده داشته باشد. اما در انسان بیشتر حاوی گلبول های سفید و غدد لنفاوی است. و مشکلات عفونی عدیده ای را به وجود می آورد.

12)موهای بدن: ابروها در جلوگیری از ورود عرق به چشم ها و موها در آقایان در انتخاب جنس‌ی نقش دارند. اما به نظر می‌رسد اکثر موها در بدن نقش موثری را ایفا نمی‌کنند

13) دنده سیزدهم: در شامپانزه ها و گوریل ها ۱۳ جفت دنده وجود دارد در حالی که در انسانها ۱۲ جفت. اما ۸ درصد از مردم دارای جفت دنده سیزدهم هستند که به نظر نمی‌رسد عملکردی را در آنها ایفا کند

14) عضله کف پایی: به نظر می‌رسد در جانوران پست تر وظیفه چنگ شدن و قلاب شدن پاها به شاخه ها را بر عهده داشته است . اما در انسان به نظر می‌رسد فقط کمی کف پا را به پایین خم می‌کند. در ۹ درصد مردم این عضله وجود ندارد

15) رحم مردانه: باقی مانده از ارگان تناسلی زنانه که از غده پروستات مرد آویزان است

16) انگشت پنجم پا: در پریماتها و پستانداران پست تر انگشتان پا وظیفه چنگ زدن و آویزان شدن از شاخه ها را بر عهده داشته اند.. اما انسانها احتیاج به انگشتان بزرگ پا دارند تا بتواندد با آنها ایستاده راه رفته و تعادل خود را حفظ کنند. لذا به نظر می‌رسد انگشت پنجم یا کوچکترین انگشت پا نقش اصلی در این مورد ایفا نکند.

17) وازدفران (لوله منی) زنان: ارگان تکامل نیافته مردانه که انتهای در کنار تخمدانها قرار دارد. فاقد عملکرد است

18) عضله هرمی (پیرامیدال) : حدود ۲۰ درصد افراد این عضله مثلثی، کوچک و شبیه کیسه را که در استخوان شرمگاهی (پوبیس) است ندارند. به نظر می‌رسد این عضله باقی مانده‌ای از کیسه در جانوران کیسه دار باشد.

19) استخوان دنبالچه (کوکسیس): مجموعه چند مهره به هم جوش خورده کوچک که درا نتهای ستون مهره ها واقع شده و در پستانداران دیگر وظیفه حفظ تعادل و ارتباط را بر عهده دارد. اما در انسان نقشی را بر عهده ندارد.

20) سینوسهای اطراف بینی: به نظر می‌رسد در انسانها نخستین این سینوسها سرشار از مخاط بویایی بوده تا به این ترتیب حس بویایی آنها را تقویت کرده و آنها را از خطرات حفظ کند. اما نقش انها در انسان امروزی به شکل دهی به صورت، گرم کردن هوای ورودی به ریه ها و سبکتر شدن سر کمک می‌کند. التهاب این سینوسها باعث سینوزیت می‌شود.

با تشکر از صفحه علم به زبان ساده

Read More:
http://www.livescience.com/21513-vestigial-organs.html
http://www.livescience.com/11317-top-10-useless-limbs-vestigial-organs.html
http://www.bloggingwv.com/20-useless-body-parts-why-do-did-we-need-them/

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

22 دیدگاه

 1. من کف پاهام صاف شده
  فکر کنم ده بیست هزار سال پیش اینجوری شدم یعنی حتی اگه نتونم به خوبی بقیه از درخت و کوه و کمر بالا برم باز هم یه روشی برای سیر کردن شکم خودم پیدا میکنم
  می یه آدم معتقدم به اسلام و خیلی هم تحقیق دینی کردم
  فکر نمی‌کنم هیچ دلیلی تو اسلام کلا ادیان باشه که مخالف داروین بزرگ باشه
  دارم فکر میکنم که نظریه داروین شاید حتی درباره روح هم صدق کنه
  کاش میتونستم کامل توضیح بدم
  وقتی که عاشق شده بودم به این فکر میکردم که چرا من الان اینقدر حالم خرابه تب کرده بودم و یه چیزی ته گلوم رو فشار میداد
  تو اینترنت تحقیق کردم درباره ماده ای که مغز موقع عشق ترشح میکنه و این ماده حتی ممکنه باعث جنون و مرگ بشه
  چند سال پیش این جمله رو گفتم که شاید در جهش بعدی آدمها دیگه عاشق نشن
  چون الان همه دارن به چشم یه پدیده بی مصرف بهش نگاه میکنن

 2. موضوع اینجاست که شما به هر سیستم یا عضوی از انسان جداگانه نگاه می کنید، باید دید آیا در مجموع انسان طراحی بهینه دارد یا خیر، مثلا اگر سیستم گوارش را بهینه کنیم آیا سایر سیستم ها نیز در حالت بهینه خود باقی می مانند یا لاجرم آن ها از بهینگی خارج می شوند، به عبارت دیگر آیا بهینه بودن یک عضو با بهینه بودن عضو دیگر تداخل دارد یا خیر؟

 3. واقعا عالی.
  و اثبات دیگری بر نظریه ی داروین.
  مذهب، علم یا هر موضوع دیگری مهم نیست.
  اول همگی یاد بگیریم به عقاید هم احترام بذاریم.

 4. سلام مجدد
  من اولین باریه که اومدم تو این سایت. خیلی اهل مطالعه نیستم ولی توجه ام رو خیلی جلب کرده دارم علاقه مند می شم.
  ممنونم از سایت خوبتون
  دست مریزاد. کار و هدفتون ستودنیه بازم ممنون

 5. جالبه می تونه راهگشای تفکرات جدید باشه در خصوص نظریه تکامل در آینده و نسل انسان
  مقالاتی که ذهن انسان رو باز می کنه و پارادایم جدیدی رو ایجاد می کنه خیلی دوست دارم.
  بسیار بسیار مفید بود .
  به قول خودمون خیلی حال کردم.
  ممنون

 6. اگر کامل و بی نقص بود که انسان مرگ نداشت. وابستگی انسان فقط به اکسیژنه… ولی خیلی از موجودات هم علاوه بر اکسیژن، در شرایط سخت هم زنده ماندن.
  خیلی عالیه. خیلی سایت مفید و پرجاذبه ایه… من که اگر روزی به این سایت سر نزنم .. روزم شب نمیشه.

 7. عالی بود. خیلی وقت پیش چنین مطلبی خوندم ولی دیگه پیداش نکردم. اینجا پیدا کردم.
  تشکر فراوان.

 8. چه خوبه بعضی وقتها با گفتن یه نمیدونم یا هنوز نمیدونم ساده اینهمه مغالطه نكرد و بجای تكیه بر شواهد و پیشبینی منطقی و علمی، دست به دامن مشیت الهی و الله و… نشد.
  دوست عزیز من اگر میبینی كه نظریات داروین و مسیر طولانی فرگشت با خلقت یكروزه انسان از خاك شما همسو نیست پس چه بهتر كه بیشتر همون سایت معظم تبیان رو مطالعه بفرمایید و به احادیث ارجاع كنید.
  تا اونجایی كه من میدونم دوستان تهیه كننده این سایت تا به امروز نه درتلاش اثبات الوهیت بوده‌اند نه در رد آن و صرفا اتفاقات و دستاورد های علمی روز رو بی منت دردسترس مخاطبین خود قرار میدادند.
  بنابراین قضاوت غیر علمی و جانبدارانه مطالب منتشره ، كم لطفی شما رو به مسئولین و مخاطبان میرسونه.

 9. سلام
  ممنون از سایت خیلی خوبتون
  فقط خواستم بگم عضله پالماریس یعنی عضله کف دستی و سارتوریوس ب معنای عضله خیاطه هست

 10. مطالبتون عالیه بخاطر اینکه چرندیاتی که فقط واسه متعجب کردن و جذب دیگرانه رو نمینویسید (حاشیه ای و غیر علمی) من بیشتر از همه به دلیل این که لینک منبع رو میذارید به سایتتون علاقه دارمو فیدها رو دنبال میکنم
  با تشکر

 11. در اول مقالتون شما از هماهنگی هدفمندو منظم بودن چند تا از اعضای بدن انسان گفتید که گوا بر حکمت خداست چون ماده فاقد عقل و شعوره دوما گیر کردن غذا در گلو بخاطر تند غذا خوردن وراجی کردن سر سفرست یا احیانا در مواردی بیماری خود شخص نه مشکل در طراحی بدن متاسفانه نمی فهممتون مارو چی حساب کردید من خودمو از برج میلاد بندازم پایین استخونام خورد شه بعد بگم خدایا چرا جنس استخونای من فولادی نیست که اگر فولادی بود انسان به زحمت جابجا میشد و خداوند از مصالح سبک و مقاوم در بدن ما استفاده کرده تا جابجایی اسان بشود بعد ش تو اعضایی که شما برشمردید یه تعدادیشو که خودتون کاربردشو گفتید مثل سینوس و موی بدن و .. بعد بعضیاش گفتید نمیدونم 10 درصد دارن 5 درصد ندارن این چه اماریه این اختلال ژنتیکی میتونه باشه بعضیشم که با احتمالاته ولی خواهش میکنم نطر منو اکسپت کنید من یک لینکی گذاشتم که علت گیر کردن غدا را مبگه که ناشی از بیماری های عصبی و … است که قابل درمانهhttps://www.tebyan.net/newindex.aspx?pid=182950

  1. سعید جان
   کسی نگف‍تطراحیه بدن مشکل داره
   همینجور که نوشته شده
   بهتر این بود که دستگاه گوارش از دستگاه تنفسی جدا باشه

 12. مطلب جالبیه و به خاطرش از شما تشکر می کنم. ولی این رو در جواب بعضی کامنت ها می گم که یکی از کارکردهای مفهومی به اسم خدا اینه که وقتی انسان علت چیزی رو نمی دونه به خودش می گه ناراحت نباش کار خداست. این نحوه ی برخورد گستره ی وسیعی داره. مثلاً حدود 100 تا 200 سال پیش با بروز بیماری های همه گیر ناگهان تعداد زیادی از مردم با بیماری های وحشتناک تلف می شدند و در این میان انسان های معتقد که احیاناً لقب دانشمند رو هم یدک می کشیدند عبارت بالا را با خود زمزمه می کردند:«ناراحت نباش کارخداست» و در ادامه توجیه هم می کردند که به خاطر افزایش گناه و بی اعتقادی در بین مردم است. ولی انگشت شمار کسانی بودند که با مقابله با این طرز فکر به سمت شناخت علمی علت صحیح چنین پدیدهایی برآمدند و نگفتند «ناراحت نباش کار خداست»

  1. صد در صد موافقم
   در علم اساس بر ندانستن و شوق کشف حقیقت است ، اساس این هست که حقایقی وجود داره و ما باید آنها را بفهمیم
   ولی از نظر گروهی جواب همه سوالها پیداست، جواب همه ی سوالها اینه که کار خدا بوده یا خواست خدا بوده، از نظر آنها اگر حقیقتی هم وجود داره ما راهی به کشف اون نداریم چون اونها متافیزیکی هستن و قابل مطالعه نیستن مثلا روح
   از نظر اونها انسان کاملترین موجوده و هیچ عضو کم یا زیادی در او نیست اگه بپرسی چرا دلیل ندارن، اگه براشون دلیل بیاری که فلان عضو اضافه هست میگن علمت ناقصه بعدا خواهید دید که هیچ عضو اضافه ای وجود نداره، در اصل برای همه ی سوالها پاسخی از قبل دارن که دلیلی براش ندارن

  2. جناب مصطفی ،دقیقا این چیزیه که تکامل الان داره به ما میگه ،تکامل میگه چون من نقش دنبالچه،دندان عقل و موهای به اصطلاح زائد رو در بدن نمیدونم پس اندام زائد هستن و دیگه دنبالش نرو و در این بین فقط دانشمندای متدین و متعقد و تلاش گر هستن که قانع نمیشن و به دنبال رسیدن به کارگرد اصلی این اندام ها هستن…

   1. علم نمیده چون بی استفاده هستند دیگه دنبالشان نرو.علم میگه قبلا به درد می خوردن الان دیگه بی استفاده اند.علت به وجود آمدن و بی استفاده شدن رو داره بهت میگه.چشم ها رو باید باز کرد

  3. کاملا موافقم ،انسانها ذاتا وقتی دلیل منطقی برای یک پدیده ندارند از جادو،خرافه ،خواست خدا و اینگونه مسایل کمک میگیرند

 13. درود
  مقاله ای مطالعه کردم که در آن از فایده اپاندیس در ایجاد میکروب ها و باکتری های مفید برای روده نقشی اساسی دارد. لطفا مرا در این باره راهنمایی بفرمایید.

 14. با سلام

  البته ما باید این رو هم در نظر داشته باشیم که علم ما به طور کامل پیشرفت نکرده و به همین خاطر نم تونیم 100%بگیم که این اعضا به درد نمی خورن.
  الله یعلم و انتم لا تعلمون…

 15. با سلام
  به عنوان یک زیست شناس باید بگم تکامل انسان هنوز متوقف نشده ولی نسبت به سایر جانداران از کمترین شدت تغییر برخورداره و تا حد زیادی ثابت هست،چون نیازی به سازگاری با پیرامونمون نداریم و اونو به دلخواه تغیر میدیم.
  ولی دلیل توقف تکامل انسان چی بود؟
  جواب در علم عصب شناسیه،بله مغز تکامل یافته انسان هرچند میتونسد بیشتر پیچیده تر باشده ولی خودش مانع این کارش شد چون به سمت تمدن و استفاده از ابزار رفتیم.امید است با مهندسی ژنتیک انسان هایی با قدرت ادراکی و عضلانی بیشتر تولید شود تا چرخه تکامل هم تحت سلطه انسان ها دراید.