بیگ بنگ: مارک زاکربرگ مدیرعامل شرکت فیسبوک و همسرش پریسیلا چان طی یک اقدام خیرخواهانه قصد دارند تا بخش زیادی از سرمایه خود را تا پایان قرن حاضر صرف ریشه کن کردن بیماری‌ها کنند.

Mark Zuckerberg, Priscilla Chanبه گزارش بیگ بنگ به نقل از ایسنا، مارک زاکربرگ و پریسیلا چان، 3 میلیارد دلار از سرمایه خود را در طول 10 سال آینده برای سرعت بخشیدن به تحقیقات علمی، از جمله ایجاد ابزارهای پژوهشی، از نرم افزار گرفته تا سخت افزارهایی که هنوز کشف نشده صرف خواهند کرد. آنها امیدوارند که این عمل خیرخواهانه در نهایت منجر به پیشرفت‌های چشمگیری در زمینه‌های علمی شود. این زوج هدف خود را از انجام این کار درمان، پیشگیری یا مدیریت تمام بیماری در 80 سال آینده و بیشتر اعلام کردند.

مارک و همسرش چان، دو سال گذشته را صرف مذاکره با دانشمندان و کارشناسان برای برنامه ریزی درباره این امر کرده‌اند. این زوج پیشتر نیز از طریق سازمان بشردوستانه خود، بنیاد چان زاکربرگ، مبالغ زیادی را صرف سرمایه گذاری در مرکز تحقیقات جدیدی در سان فرانسیسکو کردند. هدف این پژوهش تمرکز بر روی بیماری های خاص، مانند سرطان استخوان یا بیماری پارکینسون نیست، بلکه انجام تحقیقات پایه مانند یک اطلس سلولی که انواع مختلف سلول‌های موجود در بدن را به تصویر کشیده و می تواند به محققان کمک کند تا طیف وسیعی از داروها را به وجود بیاورند.

Mark Zuckerberg, Priscilla Chanاریک لندر، استاد زیست شناسی در موسسه فناوری ماساچوست اعلام کرد که در طول سال گذشته در حدود 20 گفتگو با زاکربرگ و چان داشته است. مارک و چان پیشتر نیز در پروژه‌های خیرخواهانه‌ مشارکت داشته‌اند. برای مثال آنها 25 میلیون دلار از سرمایه خود را صرف مهار ابولا در کشورهای آفریقایی کردند. بنیاد جدید آنها که Biohub نام دارد، به عنوان یک مرکز تحقیقاتی مستقل در دانشگاه کالیفرنیا در همکاری با دانشگاه برکلی و دانشگاه استنفورد راه‌اندازی خواهد شد. این بنیاد جدید توسط کوری برگمن، عصب شناس معروف اداره خواهد شد.

برگمن اظهار کرد که دلیل ساخت این بنیاد، گردآوردن مهندسان و دانشمندان برای ایجاد یک فرصت منحصر به فرد در جهت ایجاد جهشی در علم است. این زوج هدف خود را بهبود وضعیت زندگی جوامع بشری که شامل سرمایه‌گذاری‌ در زمینه‌های پزشکی، ایجاد فرصت‌های اقتصادی و قراردادن اطلاعات در دسترس همگان است اعلام کردند. هدف دیگر آنها مبارزه با فقر و توانمند سازی افراد فقیری است که از کمترین امکانات نیز بهره‌ای ندارند. ملیندا گیتس همسر بیل گیتس، موسس مایکروسافت که خود بنیادی نظیر بنیاد چان و مارک دارد و سهم بسیار زیادی در اعمال خیرخواهانه دارد، طی ارسال پیامی برای این زوج جوان آروزی موفقیت کرده است.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: dailymail.co.uk

اطلاعات بیشتر: sciencemag.org

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.