بیگ بنگ: انسان‌های اولیه ممکن است خیلی زودتر از آنچه که قبلا تصور می‌شد، آموختن را فرا گرفته باشند. یک متخصص زبان ادعا کرده که توانایی انسان‌های راست قامت برای عبور از آب نشان می‌دهد که، آنها قادر به گفت و گو با یکدیگر بودند. پروفسور دانیل اوورت در این خصوص ایدۀ جنجالی خود را در نشست سالانه انجمن آمریکایی برای پیشرفت علم اعلام نمود.

به گزارش بیگ بنگ، منشا زبان در هاله‌ای از رمز و راز نهفته است، و بسیاری از کارشناسان استدلال می‌کنند که این یک ویژگی، ویژگی منحصر به فرد گونۀ ما یعنی انسان خردمند است. اما یافته‌های جدید نشان می دهد که زبان به قبل‌تر از انسان خردمند، یعنی فراتر از 200،000 سال پیش باز می‌گردد. در واقع، اولین شواهد از انسان راست قامت، به حدود 1.9 میلیون سال پیش می‌رسد، و لذا زمان‌بندی زبان اولیه می‌تواند به شدت تحت تاثیر قرار گیرد.

پروفسور اوورت استدلال می‌کند که شکل ِ اولیۀ گفتگو برای انسان‌های راست قامت به منظور دستیابی به آنچه که می‌خواستند، ضروری بود. فرضیه او مخصوصا بر روی عبور آنها از آب و دریا، متمرکز است. پروفسور اوورت، که استاد زبان و  زبان‌شناس دانشگاه بنتلی است در، کنفرانس علمی آستین، تگزاس، گفت: «اقیانوس هرگز مانع سفر انسان‌های راست قامت نشد. آنها به جزیره کرت و جزایر مختلفی سفر کردند و برای این کار به ساخت قایق نیاز داشتند و نیاز داشتند تا برای رسیدن به این مکان‌ها، گروه‌هایی حداقل 20 نفری را تشکیل دهند.»

“انسانهای راست قامت”، پس از به وجود آمدن در شرق آفریقا، در سراسر زمین پخش شدند. بقایای آن‌ها که در سراسر اروپا و آسیا کشف شده، حاکی از این امر است. برخی از کارشناسان معتقدند که یک گونه اسرارآمیز مانند “هابیت‌ها”، انسان‌های فلورسی که در جزیره فلورس در اندونزی کشف شدند، از انسان راست قامت به وجود آمده‌اند. لذا هنگامی که انسان‌های راست قامت با قایق‌های خود به  سوی جزیرۀ فلورس می‌رفتند برای برقراری ارتباط با یکدیگر به زبان نیاز داشتند. آنها نمی‌توانستند به سادگی سوار بر تخته الواری شوند و از اقیانوس عبور کنند؛ چرا که در این صورت، در برخورد با امواج غرق می‌شدند.

آنها برای گذر از اقیانوس به پارو نیاز داشتند. و اگر پارو می‌زدند پس نیاز داشتند که به هم بگویند هم اکنون پارو بزنید و یا پارو نزنید. در واقع آنها باید عباراتی را به زبان می‌آوردند نه فقط صداهایی مانند صدای خرخر. در حالی که این ایده توسط بعضی از دانشمندان مورد استقبال قرار گرفته، پروفسور اوورت با انتقادهایی از جانب متخصصان سرمنشا انسانی نیز مواجه شده است.

پروفسور کریس استرینگر از موزه تاریخ طبیعی در این خصوص اذعان داشته است: “من قبول ندارم که انسان‌های راست قامت باید برای رسیدن به فلورس، قایق می‌ساختند”، بلکه سونامی‌های اولیه می‌توانست این انسان‌های اولیه را بین جزایر و جنگل‌های مختلف، پراکنده کرده باشد. پروفسور اوورت افزود: در حالی که این انسان‌های اولیه می‌توانستند برای خود زبانی داشته باشند، قطعا این زبان پیشرفته‌تر از آنچه که توسط انسان‌های مدرن استفاده می‌شود، نیست. او این تلاش‌های اولیه را به عنوان “مدل زبان تی‌فورد” در مقایسه با “فرم تسلا” که برای انسان خردمند به کار گرفته می‌شده، توصیف کرد.

مطالعه بیشتر: گونه‌های مختلف انسان

ترجمه: سهیلا دوست پژوه/ سایت علمی بیگ بنگ

منبع: independent.co.uk

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

7 دیدگاه

 1. حالا خوندم…
  زبان و منشاء به وجود اومدنش خییلییی پیچیده و گیج کنندس…واقعا نمیشه فقط بر اساس اینکه اونا تونستن از اب عبور کنند پس زبان بلد بودن رو نتیجه گرفت؛ نمی دونم حالا گیریم ک بلد بودن،اونا چطوری ساختنش…
  یعنی نمیشه ک یه کلمرو یهویی اختراع کرد بعد دیگران هم اونو متوجه بشن..؛اگه منشاء زبان به اینجا ها برمیگرده پس چرا اینقد زبان داریم ما؟
  یعنی هر قبیله ای خیلی سال پیش زبان خودشونو ساختن بعد این شد ک زبان ها متفاوت شدند؟؟
  اصن حور در نمیاد ک زبان منشاء داشته باشِ….
  خیلی پیچیدس..
  من فک می کنم اینو دیگه باید قبول کنیم ک خداوند به انسان زبان را اموخت اونم فقط انسان های خردمند…
  بازم جور در نمیاد ک..
  اگه کسی اینو می خونه کمکم کنه..
  نئادرتال ها هم زبان داشتند؟
  پس اونا چطکری یاد گرفتند؟
  بچه ها یه ویدیویی هست در مورد کوکو..
  اسم یه گوریلِ بهش زبان یاد می دن..
  می تونه دوهزار کلمه انگلیسیو متوجه شه…
  نمی دونم این زبان از کجا اومد…
  وقتی به گونه های مختلف انسانی در گذشته های خیییلییی دور فک می کنم به خودم میگم پس کلمه ی انسان چی میشه؟
  چ حیونی انسان هست
  چ حیونی انسان نیست
  واقعا معیار هام در مورد انسان بودن عوص میشه..
  یکی از تفاوت های برجسته ای ک انسان داره با حیونا همین حرف زدنشون هستش..
  اینم ک فهمیدم بقیه حیون ها هم می تونن زبان یاد بگیرن..
  واقعا گیج شدم…

 2. سلام هنوز مقالرو نخوندم خیلی سریع اومدم نظر بدم..و بگم ک بیگ بنگ جون من عاااااشق این جور مقاله ها هستم لطفا سی درصد مقاله هاتون اینطوری باشه…
  واقعا مطالعه ی انسان های ا‌ولیه نئادرتال ها بونوبو ها خیلی جذابِ ادم در مورد خودش و چیستیش خیلی چیزا یاد میگیره و اینکه چگونه به وجود اومدم و این شدم یکی از دغدغه های همیشگی من هستش..این جور مقاله ها عااالی هستن دوست دارم بیگ بنگ عزیز

 3. آیا انسان های اولیه باورهای خاصی داشتن مثلا دیدگاه های فلسفی یا آفرینش جهان هستی یا از کجا اومدن و به کجا خواهند رفت
  واقعا اگه محققان بتونن این شواهد رو پیدا کنن خیلی جالب