انسان‌ها در حال تغییر چرخۀ آب و هوا هستند!

1
444

بیگ بنگ: تجزیه و تحلیل‌های جدیدِ داده­‌های ماهواره‌­ای، تغییرات چرخه فصلیِ ناشی از تغییرات آب و هوایی را ثابت می­ کنند. به گفته محققان “تغییر چرخۀ فصلی، نشانه­ قدرتمند و محکمی است که بیانگر تأثیر قابل توجه انسان بر آب و هوای زمین می­باشد.”

Humans are changing global seasonal climate cycles satellite data showsبه گزارش بیگ بنگ، در مطالعات پیشین، وجود چنین تغییراتی در کره زمین پیش‌­بینی شده بود. به دلیل گرم شدن کره زمین، کوچ حیوانات دچار تغییر و تحول شده است. پرنده­‌ها به جنوب مهاجرت می­ کنند و گلها هر سال زودتر از همیشه شکوفه می ­دهند. الگوی دریاهای منجمد نیز تغییر کرده است و فصول ِ طوفان‌ها و آتش‌­سوزی‌­ها طولانی‌­تر شده‌­اند.

در مطالعه‌­ای جدید، دانشمندان سعی کردند تا مشاهداتی را در سطوح بالاتر از سطح زمین نیز انجام دهند. تلاش آنها، که شامل تجزیه و تحلیل داده‌­های درجه حرارت ماهواره‌­ای بین سالۀهای ۱۹۷۹ تا ۲۰۱۶ بود، برای اولین‌بار، ردپای تغییرات فصلی در جو کره­ زمین را آشکار کرد. بر اساس محاسبات این دانشمندان، احتمال اینکه ظهورِ چنین تغییراتی طبیعی بوده باشد و ناشی اثرات انسانها بر آب و هوا نباشد، چیزی در حدود ۵ در یک میلیون است!

بنجامین سانتر، دانشمند جو­شناسی در آزمایشگاه ملی لارنس لیورمور در کالیفرنیا می­گوید: «در جامعۀ بیولوژیست­‌ها، بسیاری به دنبال یافتن ریشه­ این تغییرات بودند، بنابراین تصمیم گرفتیم که اطلاعات ماهواره‌­ای را بررسی کنیم. آنچه که ما دیدیم نشان ­دهندۀ تاثیرات عمیقی است که انسان بر آب و هوا گذاشته است، و این تاثیر، نه تنها در دماهای سالانه، بلکه در چرخه فصلی نیز مشاهده می­ شود.»

دانشمندان با استفاده از مدل‌های کامپیوتری، رفتار تغییرات آب و هوایی کره زمین در طی هزاران سال را، در حضور و فقدان انتشار گازهای گلخانه‌­ای شبیه‌سازی کردند و به طور دقیق تغییرات جوی فصول را مورد مطالعه قرار دادند. سپس، پیش‌­بینی­‌های این شبیه‌سازی را با داده‌­های ماهواره‌­ای که پس از سال ۱۹۷۹ جمع‌آوری شده بود، مقایسه کردند. داده­‌های ماهواره­‌ای بیشتر شبیه به پیش‌­بینی­‌هایی بود که در شبیه­‌سازی مربوط به افزایش انتشار گازهای گلخانه‌­ای، وجود داشت. بیشترین تفاوت، در داده‌­های ماهواره‌­ایِ ثبت شده در سطوح بالایی زمین یافت شد.

دانشمندان بر این باورند که تفاوت بین دمای تابستان و زمستان طی ۴ دهه گذشته به طور متوسط ۰.۴ درجه سانتیگراد افزایش یافته است. احتمالا، گرم شدن مناطق میانگان در هر دو نیمکره در طول تابستان، منشا این تغییرات است. سانتر می­گوید:« تغییر چرخۀ فصلی، نشانه­ قدرتمند  و محکمی است که بیانگر تأثیر قابل توجه انسان بر آب و هوای زمین میباشد.»

بیش از هر چیز، این یافته‌­ها آنچه را که دانشمندان آب و هوا از قبل می­دانستند، تایید می­ کند. اما سانتر امیدوار است که این یافته­‌ها، افرادی که نسبت به هشدارهای دانشمندان مبنی بر تغییرات آب و هوا و تاثیرات منفی انسان بر روی کره­ زمین بدبین بودند، را ساکت کند! یکی از پژوهشگران ِ “دانشگاه تگزاس ای اند ام” بنام اندی دسلر می­گوید: «من فکر نمی ­کنم این نتایج را بتوان به عنوان راه ­حلِ مشکلی عمده در علوم جوی در نظر گرفت. به علاوه، این یافته­‌ها به جلوگیری از تغییرات آب و هوایی نیز کمکی نخواهند کرد، اما شواهدی محکم مبنی بر اینکه انسان در حال تغییر الگوهای آب و هوایی است، را ارائه می­دهد.» جزئیات بیشتر این پژوهش در مجله Science  منتشر شده است.

ترجمه: آوین تهمتن/ سایت علمی بیگ بنگ

منبع: upi.comارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

یک دیدگاه