بیگ بنگ: به تازگی مشخص شده است که سیاره ما یک ضرباهنگ آهسته اما پیوسته از انقراض دسته جمعی دارد و ما هنوز نمی‌دانیم دلیل آن چیست.

NINTCHDBPICTبه گزارش بیگ بنگ به نقل از ایسنا، تصور می‌شود که وقایع بزرگ و تأثیرگذار بر روی سیاره زمین در طول تاریخ به صورت تصادفی اتفاق افتاده است. با این حال، بر اساس یک مقاله جدید، وقایع زمین‌شناسی باستانی نشان می‌دهد که زمین از یک چرخه ۲۷.۵ میلیون ساله پیروی می‌کند. این نشان می‌دهد که سیاره ما یک نبض یا ضرباهنگ بسیار کند اما پایدار از وقوع حوادث فاجعه بار دارد.

این فعالیت زمین‌شناسی به طرز عجیبی فاصله زمانی خود را حفظ می‌کند و محققان می‌گویند، این رویدادهای زمین شناسی، به هم پیوسته هستند و تصادفی نیستند. این رویدادها شامل فعالیت‌های آتشفشانی، انقراض انبوه و دسته جمعی، سازماندهی مجدد صفحات زمین‌ساختی و افزایش سطح دریاها است.

این مطالعه به لطف پیشرفت‌های چشمگیر در روش‌های زمان‌یابی رادیو ایزوتوپی امکان‌پذیر شده است. گروهی از دانشمندان به سرپرستی “مایکل رامپینو” زمین‌شناس و استاد گروه زیست‌شناسی دانشگاه “نیویورک” سوابق وقایع مهم زمین‌شناسی در ۲۶۰ میلیون سال گذشته را جمع‌آوری کردند و با استفاده از جدیدترین داده‌های قدمت موجود، تجزیه و تحلیل‌های جدیدی انجام دادند.

geological events xمحققان تاریخ وقوع ۸۹ رویداد مهم زمین‌شناسی را طی ۲۶۰ میلیون سال گذشته بررسی کردند. از جمله آنها می‌توان به انقراض‌های موجودات دریایی و غیردریایی، حوادث مهم کاهش اکسیژن اقیانوسی، فوران سیل-بازالت قاره‌ای، نوسانات سطح دریا، نبض‌های جهانی اثر ماگماتیسم درون صفحه‌ای و زمان تغییرات در سازماندهی مجدد صفحات زمین‌ساختی اشاره کرد.

محققان در کمال تعجب کشف کردند که این وقایع در تاریخ زمین در ۱۰ نقطه زمانی مشخص و در دوره‌هایی با فاصله تقریبی ۲۷.۵ میلیون سال رخ داده‌اند. دانشمندان دریافتند که جدیدترین رویدادهای زمین شناسی از این دست، تقریباً هفت میلیون سال پیش رخ داده است که این نشان می‌دهد، رویداد بزرگ زمین‌شناسی بعدی ۲۰ میلیون سال آینده رخ می‌دهد.

به گفته محققان، این رویدادهای دوره‌ای ممکن است در نتیجه چرخه فعالیت در فضای داخلی زمین باشد. از سوی دیگر، چرخه‌های مشابه در مدار زمین در فضا نیز ممکن است در زمان‌بندی این وقایع موثر باشد. جزئیات بیشتر این پژوهش در نشریۀ Geoscience Frontiers منتشر شده است.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: techexplorist.com

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

12 دیدگاه

 1. دیگه زمین جای زندگی نیست باید رمز (GTA) وارد کنید تا ماشینمون پرواز کنن و بریم سیاره دیگه و از اول اول شروع کنیم😁

 2. با سلام . انقراضششم نزدیک نیست بلکه کلید خورده . هرروزی که کربن به هوا می‌دهیم زمین گرم تر، سرزمین های قطبی ازبین میرند . آب دریا شیرین میشه . بر حسب چگالی کم آن ها زود تر بخار شده و سیل ویرانگری راه می اندازند که ممکن شهر هایی در مجاور ساحل نیستند تحت تاثیر قرار بده . طبق گزارشی به دلیل کمبود مواد غدایی حیوانات رفته رفته کوچک تر از قبل شده اند . انسان ها چشما را بسته اند و دنبال راه فرار به مریخ هستند . تا الان مادر ما کره زمین بوده بیایید با آن مهربا باشیم

 3. این طور که از شواهد برمیاد کل دنیا و عالم هستی از یک نوع نظم و انظباط از قبل تعین شده ای پیروی میکنه که ما آن را به نام جبر میشناسیم . سوالی که سالهاست ذهن منو درگیر خودش کرده ، اینه که آیا ما انسانها با افکار متفاوت خودمان داخل همین جبر هستیم یا نه ؟ آیا هستیم پس چگونه جبریک بودن کل عالم را متوجه شدیم ؟، و اگر نیستیم پس چرا تابع همین جبر به سرنوشت خود ادامه میدیم ؟

  1. حرف قشنگی زدی،اما یه جواب میدم،اگر انسان باشیم جای نگرانی نیست

 4. احتمالا به اجرام اسمانی بستگی دارد ممکن است نزدیک شدن دوره ای جرمی سنگین به زمین برابر این دوره باشد که به دلیل اعمال جاذبه گسلهای زلزله و اتشفشانها به شکل خاصی فعال شوند یا خورشید وبه تبع ان منظومه شمسی که با سرعت حدود ۸۰۰۰۰۰ کیلومتر از مناطقی در کهکشان میگذرد که معلوم نیست با چه شرایطی مواجه میشود مضافا فعل انفعالات داخی زمین را نمیتوان نادیده گرفت

 5. من همیشه دوس داشتم بدونم این فرضیه که تمدن یکبار به کمال رسیده و منقرض شده ایا تایید میشه؟.و ایا فرازمینی ها گونه ای از بشر پیشین بوده اند که به فضا رفته و دچار تغییر و تکامل جسمی و ژنتیکی شدند؟
  یه سوال دیگه هم توذهنم هست.بنظر شما ایا مورچه ها ما رو‌میبینند ؟یعنی آیا در بعد چشمی اونها قرار داریم؟

 6. طبق تحقیقات من هر دویست میلیون سال منظومه ی یک دور کامل به دور کهکشان می‌چرخه. هربار این چرخش باعث انقراض شده. طبق محاسبه ی من اگر درست باشه ۱۳۳میلیون سال دیگه انقراض ۹۹ درصدی رخ میده.
  از سایتتون خوشم میاد.بیشتر بهتون سر میزنم

 7. سلام
  انقراص فعلی یا انقراض بزرگ ششم که در حال وقوع هست بزرگترین انقراضی هست
  که در تاریخ زمین داره پیش میاد
  از درک وتصور انسان خارج هست
  زمین وارد قلمرو جدید خودش میشه
  خدا میدونه چی پیش بیاد
  جایی از این آفریده زیبا از دست انسان در امان نمونده