بیگ بنگ: اگر منشاء حیات، در سیارات دیگر امری معمول باشد. جهان، باغ وحشی مملو از موجودات پرسلولی پیچیده خواهد بود. دریک شولز-ماکوش، زیست شناس نجومی دانشگاه ایالتی واشنگتن، با استفاده از فرگشت حیات زمینی، مدلی برای پیش بینی حیات در دیگر سیارات و اقمار دوردست که ممکن است انسان ها به آن دست یابند، ارائه کرده است.

CnQyi14W8AECtboبه گزارش بیگ بنگ، نتایج پژوهش او با همکاری ویلیامز باینس، بیوشیمیدان موسسه فناوری ماساچوست، بدست آمده است. آنها نشان دادند وقتی که حیات آغاز شود، تکامل موجودات زنده از نظر عملکردی همانند گیاهان و جانوران بر روی زمین بوده و به طور طبیعی با زمان کافی و محیط زیست مناسب ادامه خواهد یافت. شولز-ماکوش می گوید: «اگر منشاء حیات بتواند به آسانی رخ دهد، درصدی از موجودات زنده در سیارات دیگر می توانند به سطوح پیچیده جانور- و گیاه-مانند زمین دست یابند. از سوی دیگر، اگر منشاء حیات یک رویداد نادر باشد، پس این احتمال وجود دارد که ما در یک جهان به نسبت خالی از حیات، زندگی کنیم.»

پاسخ های فرگشتی

محدودیت های فیزیکی و شیمیایی برای چگونگی حیات می تواند وجود داشته باشد و دانشمندان، بسیاری از این شرایط – که بر روی زمین با آن درگیر هستند- را مشخص کرده اند. بنابراین، مسیر شکل های حیات موجودات زمینی ساده است، تکامل موفقیت آمیز موجودات زنده تک سلولی به موجودات پیچیده تر، می تواند اشاره ای به چگونگی امکان وجود حیات در هر جای دیگر کیهان باشد.

آنها در مطالعه شان، نخستین نوآوری های کلیدی تکاملی که منجر به توسعه حیات زمینی از میکروب ها به انسان های مسافر فضا شده است را تعیین کردند. این نوآوری ها شامل انتقال زندگی تک سلولی به زندگی پرسلولی، پیدایش فتوسنتز، تکامل زندگی میکروبی و ظهور زندگی هوشمند میباشد. آنها سپس به تجزیه و تحلیل این موضوع پرداختند که آیا این رخدادهایِ تکاملیِ مهم در زمان های بسیار در موجودات مختلف رخ داده یا این رویدادها تصادفی و مجرد بوده است؟ آنها دریافتند که عمده نوآوری های حیاتی چندین بار “رخ داده است”. برای مثال، فتوسنتز در چهار مقطع مختلف و به طور مستقل در تاریخ حیات رخ داده و پرسلولی شدن نیز چندین بار در گروه های مختلف موجودات زنده اتفاق افتاده است.

شولز-ماکوش می گوید: «با توجه به اینکه نمونه های متعددی از این سازگاری های تکاملی کلیدی در طول مسیر فرگشت از ساده ترین موجود زنده تا انسان رخ داده است، ما باید بپذیریم که آنها چندان هم غیر محتمل نیستند و “فقط” مدت زمان زیادی طول کشیده و شرایط مناسبی برای به وجود آمدن آنها مهیا بوده است. بنابراین، در هر کجای جهان که زندگی به وجود آید و شار کافی انرژی وجود داشته باشد، ما مطمئن هستیم که می توانیم زندگی پیچیده حیوان-مانندی را انتظار داشته باشیم.»

اخطار داده می شود که این پژوهش درباره احتمال منشا حیات که در هر جایی رخ داده یا موجودات بیگانه ای به هوشمندی انسان ها نیست. زمین تنها سیاره ای است که حیات بر روی آن شناخته شده است و انسان ها تنها گونه شناخته شده ای هستند که تکنولوژی را توسعه داده اند. بنابراین، این امکان وجود دارد که گفته شود آیا این یک رخداد معمول در سیارات دیگر هم هست یا یک رخداد بسیار نادر است یا چیزی بین این دو بازه.

پیامدهای آینده

این تحقیق مفاهیم عمده ای برای پژوهش درباره حیات در سیارات دیگر دارد. شولز-ماکوش و باینس می نویسند نه تنها دانشمندان باید انتظار کشف نشانه های زیستی میکروبی بر روی یک سیاره را داشته باشند، بلکه همچنین باید انتظار نشانه های که نتیجه ی وجود موجودات بزرگ و پیچیده و پرسلولی همانند لبه قرمز پوشش گیاهی -که طول موج نور نشان دهنده وجود حیات گیاهی است- را نیز داشته باشند.

شولز گفت: «به طور ویژه، پژوهش ما در ارتباط با انتخاب ابزارهای مورد استفاده دانشمندان در جست و جو به منظور کشف حیات بر روی دیگر سیارات سیستم های ستاره ای دوردست است. در ماموریت های آینده، پژوهشگران در ناسا و موسسه ستی-SETI(جستجوی هوش فرازمینی) و دیگر سازمان ها باید استفاده از ابزارهایی که قادر به کشف نشانه هایی از بیوسفر متنوع و سیاره ای متنوع در میان این جهان هاست را مد نظر قرار دهند.» جزئیات بیشتر این پژوهش در مجله Life منتشر شده است.

ترجمه: مریم امامی جعفری/ سایت علمی بیگ بنگ

منبع: news.wsu.edu

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

10 دیدگاه

 1. بنظر من امکانش هست که ما حیات بیگانه رو درک نکنیم؛یعنی درجایی وجود داشته باشه ولی نتونیم ببینیمشون ویا درکل حسشون کنیم؛
  از این جهت هم هست که بعضی دانشمندان به دنبال “حیات زمینی” در جهان هستند و چیزی شبیه به موجودات زمینی

 2. من فکر کنم انسان تنها موجود هوشمند در جهان هستی نباشه چون اگه اینطور باشه چرا باید اینقدر کیهان بزرگ باشه.انسان سال ها تلاش کرد تا فقط به ماه قدم بگذاره.حالا. فکر کنید چجوری و چقدرطول میکشه تا به خارج از منظومه شمسی بره که نسبت به کل جهان چقدر به زمین نزدیکه.

 3. به نظر من ما تا الان چیزی پیدا نکردیم دلیل اینه که شاید راه اشتباهی رو داریم میریم
  ما تعریفمون از موجود زنده غلط و بخش محدودی از کل ان است

 4. اصلا شاید فرگشت و رشد و حیات در سایر نقاط کیهان چیزی عجیب و غریب تر از اون چیزی که ما از حیات و فرگشت میدونیم باشه کسی چمیدونه شاید در گوشه ای از یک کهکشان دور دست نوعی از حیاط وجود داشته باشه که رشد و فرگشت و تکامل اون یک سیستم رشد سه تایی داشته باشه! نه مثل زمین دوتایی! منظورم اینه که برای بوجود اومدن و تولید مثل سه نوع جنس متفاوت با هم یکی بشن و یکی از سه نوع خودشونو بسازن! در حالی که در زمین برای تولید مثل دو جنس جفت میشن و همینطور منظومه و سیاره و ستاره اونا هم یک جوری سه تایی باشه یعنی به جای شب و روز زمینی و دو حالت زمینی ما سه حالت داشته باشن و فرگشت و تکاملشون متناسب با اون سیستم سه تایی باشه اینها رو به عنوان مثال گفتم که ممکنه به صورتی باشه فراتر و متفاوت تر از نوعی که ما میشناسیم

 5. یه سوال
  حتما باید حیات شبیه زمین باشه؟ منظور ترکیبات آلی که موجودات زمین ازش ساخته شدن؟

 6. ازدید من زمین بخشی از جهان و انسان نیز بهمان اندازه بخش کوچکی از هستی تشکیل میده

 7. واقعا که با عقل ابر انسان و ابر متفکر ها هم جور در نمیاد که در تمام هستی فقط بر روی زمین ناچیز زندگی وجود داشته باشد .
  امید جان به مورد خوبی اشاره کردن تنها کسانی که میترسند و در خرافات زندگی میکنند زندگی را فقط بر روی زمین میدانند .

 8. اگر فکر کنیم به وجود آمدن حیات بسیار پیچیده است سخت در اشتباهیم ، چراکه یک لحظه فکر کنید من و شمایی که الان این متن را میخوانیم زمانی نطفه ای میکروسکوبی (از حاصل …. ) بوده ایم که به مرور زمان رشد کرده به اینجا رسیده ایم و در آخرعمر نیز به ناکجا آباد بر خواهیم گشت دوستان .
  و منبغ حیات اصلی انواع موجودات و انسانها هم در اعماق آب دریاها بوجود آمد از همان موجودات تک سلولی که به میلیاردها نوع تکامل و فرگشت پیدا کرد.

  1. اونقدر ساده که فکر میکنید هم نیست. همین “نطفه ای میکروسکوپی” که گفتید، خود همین نیاز به عوامل و شرایط پیچیده ی زیادی داره که اولا تشکیل بشه و بعد بتونه زنده بمونه تکامل پیدا کنه و …

   البته منم با امکان وجود حیات در هرجای کیهان موافقم.
   کسانی که میگن فقط ما موجودات زنده ی کیهان هستیم مثل اون کسانی هستند که از اینکه قبول کنن زمین مرکز عالم نیست وحشت داشتن و میخواستن خودشون در مرکز همه چیز باشن!
   الان هم بعضیا که عقیده دارن ما موجودات خاصی در عالم هستیم و همه چیز بخاطر وجود ما تشکیل شده از قبول کردن این موضوع میترسن. چون باز هم فکر میکنن از مرکزیت و خاص بودن دور میشن.