بیگ بنگ: تصاویر جدید از حرکت کلون‌های به‌هم پیوسته‌ای حکایت دارد که از مسیر اقیانوس در حال عزیمت به ساحل استرالیا هستند. این جانداران که در برخی مناطق با نام «موجودات دراز چسبناک» شناخته می‌شوند، به گونه‌ای هستند که نمی‌توان تشخیص داد که اندام بدن هستند یا موجودات زنده. نام علمی آنها «سیفونوفور» است.

EcrSCrNlKNQAqFQICWoIبه گزارش بیگ بنگ، «استفان سیبرت» زیست‌شناس دریایی از دانشگاه براون در یک مصاحبه گفت: «این کلونی به یک حیوان کامل شباهت دارد؛ اما در واقع هزاران موجود زنده را مشاهده می‌کنید که جانداری دور از تصور ما پدید می‌آورند.» یک تیم بین‌المللی از محققان موزه غرب استرالیا، موسسه اقیانوسی اشمیت، موسسه دریاشناسی اسکریپس و چند موسسه دیگر بتازگی موفق به رویتِ یکی از جانداران آبزیِ عجیب و غریب و شگفت‌انگیز شده‌اند.

محققان مشغول مطالعۀ بخشی از اقیانوس در پیرامون ساحل استرالیا بودند که این موجود زنده را به کمک «ROV» و دستگاه‌های دیگر مورد شناسایی قرار دادند. این منطقه قبلاً مورد بررسی و مطالعه قرار نگرفته بود، اما محققان بر این باور بودند که این منطقه از لحاظ زیست‌شناسی می‌تواند بسیار غنی باشد. آنان در حین تحقیقات خود این موجود زندۀ عجیب را نیز رصد کردند.

دو زیست‌شناس به نام «نریدا ویلسون» و «لیزا کرکندیل» از موزه غرب استرالیا در مصاحبه با «Science Alert» این گونه توضیح دادند: «وقتی این موجود زنده را از نزدیک مشاهده کردیم، همه در بهت و حیرت فرو رفته بودیم. هیجان بالایی در میان تیم تحقیقات وجود داشت. از همه جای کشتی به اتاق کنترل آمدند تا به عینه این موجود شگفت‌آور را ببینند. “سیفونوفور” ها معمولاً به دفعات زیادی در اقیانوس دیده می‌شوند، اما این یکی هم بزرگ بود، هم شکل و شمایل عجیبی داشت. اگرچه ما طول آن را همان لحظه تخمین زدیم، اما باید بطور رسمی اندازه‌گیری شود. تصور ما بر این است که این موجود زنده درازتر از کلیه حیوانات روی زمین باشد.»

حلقه بیرونی آن حدود 47 متر طول دارد. این موجود زندۀ غول‌پیکر از موجودات ریزی به نام «زوئوئیدها» تشکیل یافته است. آنها به تعداد هزاران عدد در داخل کلونی قرار می‌گیرند؛ برخی از آنها شاخک‌های چسبناک و قسمت‌های قرمز گیرایی دارند که از آنها برای گرفتن غذا استفاده می‌کنند؛ برخی دیگر هم مسئول تولید مثل یا حرکت هستند. هر یک از اینها در بدن سیفونوفور مثل یک اندام عمل می‌کنند. برخی از کلون‌ها تخصص ویژه‌ای در گرفتن طعمه دارند. بدن باریک آنها دارای شاخک‌های طویلی است که در نقش تور ماهیگیری ظاهر شده و طعمه را به دام می‌اندازد. شکل و شمایل سیفونوفور به گونه‌ای است که شاید خیلی‌ها در نگاه اول آن را یوفوی مارپیچی قلمداد کنند.

wm
نمایی نزدیک از زوئوئیدها که اعضای بدن سیفونوفورها را تشکیل می‌دهند

S Siphonophorae ShinariaBay Kreta GRدر یک کلونی به این بزرگی، احتمال می‌رود دستکم چند میلیون از این موجودات ریز وجود داشته باشد که به همکاری با یکدیگر می‌پردازند و با جستجوی بخش‌های عمیق اقیانوس، غذا را تصاحب می‌کنند. به باور محققان، میلیون‌ها سیفونوفور وجود دارد که در اقیانوس زندگی می‌کنند؛ و این موجودات ریز هم در کنارشان حضور دارند. یکی از اعضای تیم تحقیقات اعلام کرد: «در این کلونی، موجود عجیب دیگری را مشاهده می‌کنید که ماهی بارلی نام دارد. این ماهی مجهز به یک سپر مملو از مایع است که گویا امکان نفوذ این جاندار به بخش‌های پایین‌تر را فراهم می‌آورد تا غذای مورد نظر را شکار کند.»

ترجمه: منصور نقی‌لو/ سایت علمی بیگ بنگ

منبع: sciencealert.com

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.