بیگ بنگ: شما یک بازسازی سه بعدی مربوط به “صورت ماهی زره پوش” که 410 میلیون سال پیش می زیست را مشاهده میکنید ، این ماهی را Romundina مینامند. این یکی از اولین موجودات سیاره زمین با خصوصیات مشخصه ی داده های “صورت” جانداران مدرن است.

Romundina

در عکس بالا ساختار داخلی صورت Romundina ترکیبی از مشخصه های بی‌آرواره ها و مهره داران آرواره دار را نشان میدهد. استخوان های خارجی از دو نوع متفاوت نارنجی و خاکستری به رنگ صورتی ، عصب و حفره ی جمجمه در زرد ، عروق در قرمز ، رگ در آبی تیره و گوش های داخلی در آبی روشن و قسمت های قدامی اسخوان نیز نیمه شفاف نشان داده شده است. مهره داران به دو نوع اساسی تقسیم شده اند: آرواره داران و بی آرواره ها . امروزه حدود 50,000 نوع آرواره دار که شامل انسان نیز میشود، وجود دارد و مهره داران بی آرواره فقط به دو گونه کاهش یافته اند، لامپری ها (مار ماهی)  و هگ فیش ها (مارماهی های دهان گرد) اینجا یک تاریخ تکاملی را می بینیم، اگرچه مهره داران و در نتیجه صورتی وجود نداشته است.

اما ما میدانیم آرواره داران از بی آرواره ها تکامل پیدا کرده اند ، ولی دانشمندان کاملا مطمئن نیستند که این اتفاق چگونه رخ داده است. با کمک فسیل هایی شامل فسیل Romundina کوچک اکنون تصویری واضح تر نمایان است. زمانی که مهره داران بی آرواره در مرحله ی جنینی هستند این ویژگی های بلوک بافت ها در هر سمت از مغز در خط وسط همدیگر را ملاقات میکنند ، این اتصال لب بالایی را ایجاد میکند که سوراخ بینی را محاصره و به جلوی چشم تکیه میکند. اما در مهره داران آرواره دار این تکه های بافت به جلو رشد میکنند و هل میدهند بین سمت راست و چپ کیسه های سوراخ بینی، این گفته ی دانشمندان به ما میگوید که چرا به جای یک سوراخ ، دو سوراخ در بینی و در وسط صورت ما وجود دارد. بخاطر اینکه قسمت جلوی مغز ما بسیار طولانی تر است بینی ما در جلوی صورت ما و بین چشم های ما قرار دارد.

ku-xlarge2

در تصویربرداری میکرونی با اشعه ی ایکس، تیمی از پژوهشگران در فرانسه و سوئد به طور دقیق مراحل تکاملی ضروری برای این تحول عجیب را مشخص کردند. به نظر میرسد Romundina گونه ی میانجی در این روند تکاملی یک موجود با جمجمه که شامل ترکیبی از ویژگی های بدوی و مدرن است. این نشان می دهد که تشکیلات عمده ی تکه های بافت اولین تغییرات را ایجاد کردند و آن را شکل دادند.

منبع : io9

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

1 دیدگاه

  1. سلام و درود به شما
    از این که این همه مطالب خوب و مفید و به روز علمیُ تو سایتتون قرار می دین خیلی ممنونم و واقعا دست مریزاد.
    خواهشم اینه که با این که بر حسب نام سایت و زمینه فعالیتی که انجام میدیین مطالب بیشتر در زمینه های نجوم و کیهان شناسی و فیزیک هستش و خیلی هم عالیه کارتون اما اگه ممکنه مطالب مربوط به زیست شناسی نه تنها زیست شناسی فرگشتی بلکه شاخه های دیگه مثل زیست فناوری یا نانو زیسی فناوری رو هم بیشتر کنید
    پاینده و پیروز باشید