بدن انسان چه تعداد سلول دارد؟

بیگ بنگ: تعداد سلول‌های بدن انسان، سوالی است که دو قرن قدمت دارد. تعدادی از محققان دانشگاه بولوگنا در ایتالیا تلاش کردند که به این سؤال پاسخ دهند.

سلول های بدنبه گزارش بیگ بنگ به نقل از ایسنا، آنها با مطالعه سابقه مقالات در این زمینه دریافتند که اولین پاسخ‌ها به این سؤال به سال ۱۸۰۹ برمی‌گردد. در آن زمان تخمین می‌زدند تعداد سلول‌های بدن انسان چیزی بین پنج تا ۷۰ هزار تریلیون باشد که دامنه وسیعی را در برمی‌گیرد. این تیم تحقیقاتی برای یافتن پاسخ دقیق‌تری برای این سوال، نهایتا یک مرد ۳۰ ساله را با قد ۱٫۷۲ متر و ۷۰ کیلو وزن و سطح بدن معادل با ۱٫۸۵ مترمربع انتخاب کردند و اندام‌های مختلف یا انواع سلول‌های موجود در بدن وی را مورد بررسی قرار دادند تا دریابند که چه تعداد سلول در بدن وی وجود دارد.

این قطعا کاری پیچیده است. مثلا در استخوان‌ها نسبتا ساده است که با وزن کلی اسکلت کار را شروع کنند. اما دو نوع استخوان در بدن وجود دارد. محققان دریافتند که ۷۰۰ میلیون سلول استخوان ترابکولار در بافت استخوانی بدن وجود دارد، در حالی که تعداد سلول‌های استخوان کورتیکال به ۱٫۱ میلیون می‌رسد. آنها کار را با شمردن سلول‌های بافت چربی آغاز کردند و مسیر سخت و دشوار خود را با بررسی مفاصل، سیستم صفراوی، خون، استخوان‌ها و نهایتا با رگ‌های خونی ادامه دادند.

سلول های بدنمثلا در رگ‌های خونی حدود ۸۰ هزار کیلومتر مویرگ وجود دارد که قطر متوسطی برابر با سه چهارم یک میلیمتر دارند. رگ‌های خونی حاوی سلول‌های اندوتلیال هستند که تنها ۶۰ میکرون طول و ۲۰ میکرون عرض دارند. بر این اساس تخمین می‌زنند که تنها ۲٫۵ تریلیون سلول اندوتلیال در مویرگ‌ها وجود دارد. محققان با کنار هم قرار دادن تمام این اعداد و ارقام به رقم کلی ۳۷ تریلیون سلول رسیدند. در حقیقت در بدن ما ۳۷ تریلیون سلول وجود دارد که رقم شگفت‌انگیزی است.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: abc.net

(14 نفر , میانگین : 4٫86 از 5)
لینک کوتاه مقاله : https://bigbangpage.com/?p=39495
تحریریه‌ی بیگ بنگ

تحریریه‌ی بیگ بنگ

وب سایت بیگ بنگ یک سایت علمی، تحقیقاتی میباشد که توسط تعدادی از علاقمندان به علم و دانش اداره می شود. این سایت از اواخر سال 1391 تاکنون به فعالیت خود در این حوزه ادامه داده است.

شما ممکن است این را هم بپسندید

یک پاسخ

  1. آرمان گفت:

    خیلی خفن هستیم و نمیدونستیم ها!
    عالی هست مرسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.