بدن انسان چه تعداد سلول دارد؟

1
271

بیگ بنگ: تعداد سلول‌های بدن انسان، سوالی است که دو قرن قدمت دارد. تعدادی از محققان دانشگاه بولوگنا در ایتالیا تلاش کردند که به این سؤال پاسخ دهند.

سلول های بدنبه گزارش بیگ بنگ به نقل از ایسنا، آنها با مطالعه سابقه مقالات در این زمینه دریافتند که اولین پاسخ‌ها به این سؤال به سال ۱۸۰۹ برمی‌گردد. در آن زمان تخمین می‌زدند تعداد سلول‌های بدن انسان چیزی بین پنج تا ۷۰ هزار تریلیون باشد که دامنه وسیعی را در برمی‌گیرد. این تیم تحقیقاتی برای یافتن پاسخ دقیق‌تری برای این سوال، نهایتا یک مرد ۳۰ ساله را با قد ۱٫۷۲ متر و ۷۰ کیلو وزن و سطح بدن معادل با ۱٫۸۵ مترمربع انتخاب کردند و اندام‌های مختلف یا انواع سلول‌های موجود در بدن وی را مورد بررسی قرار دادند تا دریابند که چه تعداد سلول در بدن وی وجود دارد.

این قطعا کاری پیچیده است. مثلا در استخوان‌ها نسبتا ساده است که با وزن کلی اسکلت کار را شروع کنند. اما دو نوع استخوان در بدن وجود دارد. محققان دریافتند که ۷۰۰ میلیون سلول استخوان ترابکولار در بافت استخوانی بدن وجود دارد، در حالی که تعداد سلول‌های استخوان کورتیکال به ۱٫۱ میلیون می‌رسد. آنها کار را با شمردن سلول‌های بافت چربی آغاز کردند و مسیر سخت و دشوار خود را با بررسی مفاصل، سیستم صفراوی، خون، استخوان‌ها و نهایتا با رگ‌های خونی ادامه دادند.

سلول های بدنمثلا در رگ‌های خونی حدود ۸۰ هزار کیلومتر مویرگ وجود دارد که قطر متوسطی برابر با سه چهارم یک میلیمتر دارند. رگ‌های خونی حاوی سلول‌های اندوتلیال هستند که تنها ۶۰ میکرون طول و ۲۰ میکرون عرض دارند. بر این اساس تخمین می‌زنند که تنها ۲٫۵ تریلیون سلول اندوتلیال در مویرگ‌ها وجود دارد. محققان با کنار هم قرار دادن تمام این اعداد و ارقام به رقم کلی ۳۷ تریلیون سلول رسیدند. در حقیقت در بدن ما ۳۷ تریلیون سلول وجود دارد که رقم شگفت‌انگیزی است.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: abc.net


یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

Please enter your comment!
Please enter your name here

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.