بیگ بنگ: در حالی­ که بیشتر دوربین­ های مدرن امروزی تصاویر خوبی را ثبت می ­کنند، هر دوربینی نمی­ تواند در شرایط نامناسب این کار را انجام دهد. هر چه محیط عکاسی چالش­ برانگیزتر باشد باید به همان میزان دوربین بهتر باشد. عکاسی به معنی ثبت نور و محیط است که با نور کم، این کار می­ تواند حتی برای بهترین دوربین­ ها نیز امری چالش ­برانگیز باشد.

به گزارش بیگ بنگ، ممکن است اینگونه تصور کنید که توانایی ثبت تصویر در نور کم تنها به درد یک عکاس در زمان ثبت تصاویر کنسرت­ های کم نور و نور شفق قطبی در تاریکی شب می­خورد، اما عکاسی در نور کم در بسیاری از موقعیت­ ها کاربرد دارد. عکاسان ورزشی باید بتوانند در زمین­ه ای ورزشی کم نور تصاویری با ایزوی(ISO) بالا ثبت کنند و عکاسان مراسم عروسی نیز ممکن است مجبور شوند در سالن ­های کم نور عکس ­های شفافی را ثبت کنند. عکاسان خیابانی نیز با موقعیتی مواجه هستند که بیشتر سوژه ­های جالب شهر در شب اتفاق می­افتند. مناظر طبیعی نیز در شب بسیار هیجان­ انگیزتر هستند و عکاسی از کیهان و ستارگان نیز بسیار پر طرفدار است.

تمام این کارها نیازمند دوربینی است که در شرایط نور کم، بسیار عالی عمل کند. در این مقاله ما در مورد ویژگی­ های یک دوربین مناسب برای نور کم صحبت خواهیم کرد و چند مورد از بهترین دوربین­ های بازار در این زمینه را معرفی خواهیم کرد. مواردی که معرفی می­ کنیم دوربین­ هایی نیستند که تنها در عکاسی با ایزوی بالا مناسب باشند، بلکه دوربین­ های تمام و کمالی هستند که در موقعیت ­های با نور کم نیز بسیار عالی عمل می ­کنند.

بهترین دوربین­ ها برای عکاسی در نور کم

1-دوربین Nikon D5
2- دوربین Sony a7S II
3- دوربین Canon 5D Mark III
4- دوربین Nikon D7200
5- دوربین Sony a6300
6- دوربین Canon 7D Mark II
7-دوربین Nikon D5500
8- دوربین Olympus OM-D E-M5 Mark II
9- دوربین Panasonic Lumix DMC-GH4

مواردی که باید در دوربین­ های عکاسی با نور کم در نظر گرفت

اندازه سنسور

اندازه سنسور در بیشتر زمینه ­های عکاسی فاکتوری مهم محسوب می­ شود اما وقتی صحبت عکاسی در نور کم می­ شود این مسئله بیش از پیش اهمیت می­ یابد. دوربین­ های فول فریم(دوربین­ هایی با سنسورهای هم ردۀ دوربین­ های فیلم­برداری 35 میلی­متری) بهترین نوع دوربین­ ها هستند و بیشترین نور را ثبت می­ کنند. ثبت نور بیشتر همواره کارآمد می ­باشد اما زمانی که منایع نور محدود هستند این امر بسیار مهم­تر جلوه می ­کند. یک دوربین فول فریم همواره از یک دوربین کراپ(APS-C) یا دوربین MFT در شرایط با نور کم بهتر عمل می­کند.

متاسفانه دوربین ­های فول فریم هم نقاط ضعف خود را دارند. دوربین­ های فول فریم معمولا سنگین ­تر و گران­تر از دوربین­ های کراپ و MFT می ­باشند. عکاسانی که نمی­ خواهند هزینۀ زیادی صرف دوربین کنند و یا یک دوربین سنگین را با خود حمل کنند، با وجود اینکه به طور قطع با کیفیت پایین­ تری در نور کم مواجه می­ شوند، ناچارند دوربینی با سنسور کوچکتر انتخاب کنند.

ایزو(ISO)

ایزو مقیاسی برای مشخص ­کردن میزان نوری است که می­ توان ثبت کرد. افزایش میزان ایزو شما را قادر می­ سازد که سرعت شاتر خود را بالا ببرید. این امر زمانی به کار می­ آید که شما می­خواهید با دستتان عکاسی کنید یا سوژه عکاسی شما متحرک می ­باشد. با این حال مقدار ایزوی بالا نقاط ضعفی نیز دارد. هر چه شما ایزو را بالا ببرید، نویز بیشتری در تصویر خود دریافت خواهید کرد اما در بعضی دوربین ­ها این مشکل تا حدودی برطرف شده است. به بیانی دیگر، اگر دوربینی قابلیت ثبت تصویر با مقدار ایزوی بالا را داشته باشد، به این معنی نیست که شما ایزو را بخواهید بالا ببرید!

نویز

نویز به اختلال در تصاویر دیجیتالی می­ گویند و زمانی به وجود می­ آید که ایزو را بالا می­ برید. این مسئله می ­تواند در زمان عکاسی در نور کم به چالشی بزرگ تبدیل شود. همانند گرین و یا دانه­ بندی(Grain) در فیلم­برداری، نویز در تصویر به شکل تغییرات در نور و رنگ پدیدار می­ شود و چهرۀ خوبی به تصویر نمی­دهد. تصویری که نویز دارد واضح نبوده و چندان چشم ­نواز نیست. میزان نویز را می ­توان با ثبت تصویر در ایزوی پایین­تر و دیافراگم تنگ­ تر کاهش داد. علاوه بر اینها، بیایید در مورد بهترین دوربین­ های عکاسی در نور کم موجود در بازار صحبت کنیم.

بهترین دوربین­ های فول فریم برای عکاسی در نور کم

دوربین­های فول فریم بهترین انتخاب برای عکاسی در شرایط نور کم می­ باشند. دوربین­ هایی که در این لیست وجود دارند ممکن است سنگین و گران باشند اما تصاویری که این دوربین­ ها در نور کم به ثبت می ­رسانند بسیار بهتر از تصاویر ثبت­ شده با دوربین ­های سنسورکوچک هستند. عکاسان حرفه­ ای که بیشتر وقت خود را با عکاسی در نور کم می­ گذرانند، این دوربین ­ها بهترین انتخاب برای آنها می ­باشند.

1-دوربین Nikon D5

بله، این دوربین گران است اما می ­توان گفت که بهترین دوربین در بازار برای عکاسی در نور کم است. وقتی که صحبت از ثبت تصاویر واضح و شفاف در نور کم به میان می­ آید، این دوربین رقیبان خود را به راحتی شکست می­ دهد. این دوربین نه تنها می­ تواند تصاویری با میزان ایزوی 3280000 ثبت کند(که احتمالا شما میزان ایزوی خود را، به دلیل کیفیت پایین تصویر ثبت­ شده، حتی به این عدد نزدیک نخواهید کرد) بلکه سنسوری 20.8 مگاپیکسلی و توانایی ثبت تصویر با سرعت 14 فریم بر ثانیه دارد. اگر شما شیفتۀ عکاسی در نور کم هستید و مشکلی با صرف هزینه برای تهیه بهترین دوربین ممکن ندارید، این دوربین بهترین انتخاب ممکن است.

2- دوربین Sony a7S II

سونی این دوربین را ویژۀ عکاسان در شرایط نور کم تولید کرده است. شاید این دوربین فول فریم و بدون آینه، دوربین کوچکی باشد اما در عین حال دوربین بسیار کارآمدی است. سنسور 12.2 مگاپیکسلی این دوربین قادر است تصاویری با ایزوی 409600 ثبت کند. با اینکه شاید شما مایل نباشید که میزان ایزو را به دلیل مشکلات نویز تا این حد بالا بیاورید اما خوب است بدانید که می ­توانید این کار را بکنید. همچنین این دوربین به توانایی قفل فوکوس در محیط ­های تقریبا تاریک مشهور است؛ چیزی که دوربین­ های دیگر در آن مشکل دارند. این دوربین برای آن دسته از عکاس­ هایی که قصد داشتن یک دوربین بسیار خوب اما سبک را دارند، بسیار مناسب است.

3- دوربین Canon 5D Mark III

دوربین مذکور از دوربین­ هایی است که شرکت سازنده آن، تلاش بسیار زیادی صرف تولید آن کرده است و این تلاش باعث بدست­ آوردن جایگاهی بالا در میان دوربین­ های دیجیتال تک لنزی بازتابی(DLSR) حرف ه­ای شده است. با اینکه این دوربین ممکن است میزان ایزوی بالای دیگر دوربین­ ها را نداشته باشد اما به دلیل کارایی بسیار خوب آن در تمام شرایط، از جمله شرایط نور کم، دوربین خوبی به حساب می­ آید.

آیا این دوربین می­ تواند میزان ایزوی بسیار بالای Nikon D5 را ارائه بدهد؟ خیر اما این بدین معنی نیست که دوربین بدی برای عکاسی در نور کم محسوب می­ شود. توانایی بالا در ثبت تصاویر در نور کم و قیمتی چندین برابر کمتر از نزدیکترین رقبا، این دوربین را به انتخابی ایده ­آل برای بسیاری از عکاسان تبدیل کرده است.

دوربین Nikon D5 Sony a7SII Canon 5D Mark III
نوع فول فریم DSLR فول فریم بدون آینه فول فریم DLSR
وضوح تصویر 20.8 مگاپیکسل 12.2 مگاپیکسل 22.3 مگاپیکسل
ایزو 100-102400(حالت افزایشی:50-3280000) 100-102400(حالت افزایشی:50-409600) 100-25600(حالت افزایشی:50-102400)
سرعت شاتر 14 فریم بر ثانیه 5 فریم بر ثانیه 6 فریم بر ثانیه
لنز قابل تعویض بله بله بله
وای فای بله بله خیر
صفحه نمایشگر 3.2 اینچ لمسی tilting LCD 3 اینچ  LCD3.2 اینچ
وزن(بدنه) 1410 گرم 635 گرم 862 گرم
قیمت کارخانه 6500دلار 3000 دلار 2600دلار

بهترین دوربین­ های سنسور APS-C و کراپ برای عکاسی در نور کم

ممکن است دوربین­ های فول فریم بهترین گزینه برای عکاسی در نور کم باشند اما این دوربین­ ها انتخاب همه­­ افراد نیستند. اگر بودجه شما کم است و یا علاقه­ ای به حمل یک دوربین حرفه ­ای DSLR ندارید، دوربین­ های سنسور APS-C می­ توانند بهترین گزینه باشند. این دوربین­ ها نقص خود را با هزینه­ و وزن کمتر جبران کرده ­اند.

1- دوربین Nikon D7200

دوربین فوق یکی از بهترین دوربین ها برای عکاسی در نور کم است. این دوربین با سنسور APS-C مخصوص عکاسان در نور کم طراحی شده است. این دوربین قادر است تصاویری با 102400 ایزو ثبت کند که بیشترین میزان ایزو در میان دیگر دوربین­ های APS-C DSLR و یا MFT است که در لیست ما وجود دارند. همانند دیگر رقبای خود، بالابردن ایزو در این دوربین به شما تصاویری پر از نویز تحویل می ­دهد اما این دوربین قادر است مثل دیگر دوربین­ های APS-C، از پس این موضوع بر بیاید. دوربین فوق نمونه ­ای است که کیفیت و قیمت بسیار مناسبی دارد.

2- دوربین Sony a6300

مدل فوق از شرکت سونی، یک دوربین بدون آینه با سنسور کراپ است و برای افرادی طراحی ­شده که به دنبال کیفیت بالا، تجهیزات کم و قیمت مناسب هستند. این دوربین میزان ایزوی 51200 را دارا بوده و قادر است تصاویری با میزان ایزوی 25600 و با کمترین نویز ممکن ثبت کند. شرکت سونی پیشتاز در زمینۀ دوربین­ های بدون آینه است و با اینکه این دوربین را نمی ­توان با هم­ خانوادۀ قدرتمند فول فریم خود، یعنی A7s II کاملا برابر دانست، لازم به ذکر است که قیمت این دوربین یک سوم کمتر می­ باشد. این دوربین برای افرادی که بدنبال یک دوربین بدون آینه APS-C برا عکاسی در نور کم می­ باشند گزینه­ مناسبی است.

3- دوربین Canon 7D Mark II

این دوربین یکی از بهترین دوربین­ های با سنسور کراپ و DSLR برای عکاسی در نور کم است. این دوربین که مختص عکاسان ورزشی و حیات وحش می ­باشد، یکی از قدرتمندترین سیستم­ های فوکس خودکار را در بازار دارد که مقدار 65 نقطه فوکوس متقاطع دارد. با اینکه ممکن است در شرایط با نور کم تصاویری به خوبی دوربین ­های فول فریم ثبت نکند اما قابلیت ثبت تصاویر با میزان ایزوی نسبتا بالا، این دوربین را به انتخابی مناسب برای عکاسان علاقمند به این نوع از دوربین­ ها کرده است.

4-دوربین Nikon D5500

اگر شما بدنبال یک دوربین ساده و قدرتمند در ثبت تصاویر در نور کم هستید، جستجوی خود را بیشتر از این ادامه ندهید. این دوربین برادر کوچکتر D7200 بوده و توانایی­ های قابل ملاحظه ­ای دارد. این دوربین مثل برادر بزرگتر خود، یک سنسور APS-C با وضوح تصویر 24.2 مگاپیکسل داشته و به خوبی از پس ایزوی بالا بر می ­آید. نقاط ضعف این دوربین مواردی از قبیل طول عمر، مقاومت در برابر آب­ و هوا و فوکوس خودکار می ­باشند، اما این بدین معنی نیست که دوربین مناسبی نباشد. این دوربین مناسب افرادی است که قصد دارند وارد دنیای عکاسی با نور کم شوند و هزینه ­ای بیش از 1000 دلار بابت آن نپردازند.

دوربین Nikon D7200 Sony a6300 Canon 7D Mark II Nikon D5500
نوع APS-C DSLR بدون آینه APS-C APS-C DSLR APS-C DSLR
وضوح تصویر 24.2 مگاپیکسل 25 مگاپیکسل 20.2 مگاپیکسل 24.7 مگاپیکسل
ایزو 100-25600(حالت افزایشی:51200-102400) 100-25600(حالت افزایشی:100-51200) 100-16000(حالت افزایشی:100-51200) 100-25600
سرعت شاتر 6 فریم بر ثانیه 11 فریم بر ثانیه 10 فریم بر ثانیه 5 فریم بر ثانیه
لنز قابل تعویض بله بله بله بله
وای فای بله بله خیر بله
صفحه نمایشگر LCD 3.2 اینچ LCD tilting 3 اینچ لمسی LCD 3 اینچ 3.2 اینچ لمسی swivel
وزن(بدنه) 680 گرم 400 گرم 910 گرم 420 گرم
قیمت کارخانه 1050 دلار 1000 دلار 1600 دلار 750 دلار

بهترین دوربین­های MFT برای عکاسی در نور کم

بسیاری از دوربین­ های بدون آینه، مخصوصا آنهایی که توسط شرکت­ های المپوس و پاناسونیک تولید شده ­اند، مجهز به سنسورهای MFT هستند. نه تنها سنسورهای این دوربین­ ها از دوربین­ هایAPS-C  کوچکتر بوده بلکه خود دوربین­ ها هم کوچکتر هستند. با اینکه این نوع دوربین­ ها در عکاسی با نور کم از دو نوع دوربین قبلی ضعیف ­تر هستند، اما جابجایی آنها بسیار آسان می ­باشد.

دوربین­ های با سنسور MFT برای عکاس­ هایی که مایلند تصاویر خوبی با دوربین­ های کوچک بگیرند، انتخاب مناسبی محسوب می­ شود. مواردی که در زیر آمده دوربین­ هایی از این نوع هستند که می­ توانند گزینۀ خوبی برای افراد خواهان دوربین­ های ارزان و کوچک باشند.

1- دوربین Olympus OM-D E-M5 Mark II

ممکن است این دوربین کوچک بنظر بیاید اما وقتی صحبت از کیفیت تصویر و عکاسی در نور کم باشد، دوربین بسیار قدرتمندی محسوب می­ شود. این دوربین 16.1 مگاپیکسلی قادر است تصاویر قابل قبولی با ایزوی 25600 تحویل شما بدهد. بله درست است این دوربین تصاویری پر نویزتر از دیگر دوربین­ ها به شما می­ دهد اما وزن کمتر و قیمت مناسب ­تری از دیگر دوربین ­های لیست ما دارد. این دوربین برای عکاس ­های غیرحرفه ­ای که به دنبال تصاویری عالی در روز و تصاویری بسیار خوب در شب می­ باشند گزینۀ مناسبی است.

2- دوربین Panasonic Lumix DMC-GH4

این دوربین یکی از بهترین دوربین­های بدون آینه در بازار می­باشد که قیمت بسیار مناسبی دارد و تصاویر بسیار خوبی در شرایط مختلف از جمله شرایط نور کم ثبت می­ کند. این دوربین با دوربین های دو نوع قبلی قابل مقایسه نیست اما در نوع خود بسیار خوب عمل می ­کند.

این دوربین با لنز سریع خود قادر است تصاویری با ایزوی 1600 ثبت کند که نویز موجود در تصاویر آن چندان مشکل ­ساز نیست و البته عملکرد خوبی هم در روز دارد. خلاصه اینکه اگر شما بدنبال یک دوربین کوچک هستید که تصاویری عالی در روز می­ گیرد، به شکل قابل­ قبولی از عهدۀ نور کم شب بر می­ آید و هزینه پایینی دارد، این دوربین بهترین گزینه برای شما می­ باشد.

دوربین Olympus OM-D E-M5 Mark II Panasonic Lumix GH
نوع Micro Four Third(MFT) Micro Four Third(MFT)
وضوح تصویر 16.1 مگاپیکسل 16.05 مگاپیکسل
ایزو 200-3200(حالت حساس:100-25600) 200-25600(حالت حساس:100-25600)
سرعت شاتر 10 فریم بر ثانیه 12 فریم بر ثانیه
لنز قابل تعویض بله بله
وای فای بله بله
صفحه نمایشگر flip screen 3 اینچ flip screen 3 اینچ
وزن(بدنه) 410 گرم 545 گرم
قیمت کارخانه 1100 دلار 1300 دلار

امیدواریم این مقاله به شما در انتخاب دوربین مناسب برای عکاسی در شرایط نور کم و آسمان شب کمک کرده باشد. اگر باز هم در انتخاب خود دچار تردید هستید، می توایند بیشتر جستجو کنید.

ترجمه: رضا کاظمی/ سایت علمی بیگ بنگ

منبع: borrowlenses.com

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

2 دیدگاه

  1. بسیار عالی و کاربردی .
    اگه میشه یک مقاله در مورد تلسکوپ های نجومی هم بذارید بخصوص اونایی که قابلیت اتصال به دستگاه های دیگر مثل لپ تاپ و تبلت و عکاسی رو دارند.