بیگ بنگ: یک مرد ۶۲ ساله استرالیایی که مبتلا به فلج مغزی است، اولین توییت خود را با یک تراشه مغزی و بدون نیاز به زدن هیچ کلید یا ایجاد صدایی ارسال کرد.

representation of the brain interface resize md

به گزارش بیگ بنگ به نقل از ایسنا، یک مرد ۶۲ ساله استرالیایی که به علت ابتلا به بیماری “اسکلروز جانبی آمیوتروفیک”(ALS) فلج شده است، اولین فردی است که با استفاده از “رابط مغز و کامپیوتر” توانست پیامی را در رسانه‌های اجتماعی ارسال کند.

رابط‌های مغز و کامپیوتر(BCI) فناوری بزرگ جدید در دنیای فناوری هستند. در حالی که برخی از افراد مانند “ایلان ماسک” در همین اوایل سال آینده می‌خواهند از آن برای بهبود تجربیات انسانی استفاده کنند، برخی دیگر مانند شرکت “سینکرون” که رابط کاربری آن به “فیلیپ اوکیف”(Philip O’Keefe) استرالیایی کمک کرد اولین توییت خود را ارسال کند، می‌خواهند آن را به عنوان یک پروتز برای بیماران مبتلا به فلج اندام و همچنین به عنوان یک درمان برای دیگر بیماری‌های عصبی مانند بیماری پارکینسون در آینده بسازند.

رابط مغز و کامپیوتر شرکت “سینکرون” از طریق یک ایمپلنت مغزی به نام “استنترود”(Stentrode) کار می‌کند که برای نصب آن نیازی به هیچ جراحی مغزی نیست. در بیانیه مطبوعاتی این شرکت آمده است، در عوض، این شرکت از تکنیک‌هایی که معمولاً برای درمان سکته مغزی استفاده می‌شود، برای کاشت “استنترود” از طریق سیاهرگ گردن استفاده می‌کند.

“اوکیف” که استقلال خود را به دلیل فلج شدن پیش‌رونده از دست داده بود، این ایمپلنت را در ماه آوریل ۲۰۲۰ دریافت کرد و از آن برای ارتباط با خانواده و همچنین همکاران تجاری خود از طریق تبادل ایمیل استفاده می‌کرد.

Untitled“اوکیف” با شرح تجربه خود در یک بیانیه مطبوعاتی، استفاده از این رابط کاربری مغز و کامپیوتر را به چیزی مانند یادگیری دوچرخه سواری تشبیه می‌کند که کمی تمرین می‌خواهد، اما زمانی که به آن عادت کنید و نحوه استفاده و کارکرد آن را یاد بگیرید، کاملا عادی و طبیعی می‌شود.

“اوکیف” می‌گوید: من فقط باید به این فکر کنم که کجا می‌خواهم روی صفحه کامپیوتر کلیک کنم و سپس رابط به من اجازه می‌دهد ایمیل ارسال کنم، از بانکداری آنلاین و همچنین خدمات خرید استفاده کنم. جدیدترین دستاورد او اکنون به اشتراک گذاشتن افکار خود از طریق شبکه اجتماعی توییتر با کمک و از حساب کاربری “توماس آکسلی” مدیر عامل “سینکرون” برای ارتباط با جهان است. وی در این توییت نوشته است:« بدون نیاز به فشردن کلیدی یا ایجاد هر صدایی من این توییت را فقط با فکر کردن به آن ایجاد کردم.»

“آسکلی” در بیانیه‌ای گفت که این توییت لحظه مهمی برای حوزه رابط‌های مغز و کامپیوتر است و ارتباط، امید و آزادی را برای این افراد برجسته می‌کند. وی افزود: فناوری ارائه شده به افرادی که استقلال عملکردی آنها توسط بیماری‌هایی مانند فلج مغزی سلب شده است، کمک می‌کند. همچنین اشاره کرد که این شرکت در حال برنامه‌ریزی برای اولین مطالعه این رابط در انسان در سال آینده در ایالات متحده است.

بنابراین به نظر می‌رسد اتفاقات جالبی در این زمینه در پیش است که باید منتظر بمانیم تا در سال آینده میلادی که به زودی آغاز خواهد شد، ببینیم این فناوری جدید به افرادی که با وضعیتی نظیر فلج اندام مواجه هستند، چگونه برای بازگشت به آغوش جامعه کمک می‌کنند.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: interestingengineering.com

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

1 دیدگاه