بیگ بنگ: یک انیمیشن غافلگیرکننده منتشر شده که افزایش شدید دمای کره زمین در 191 کشور را در قرن اخیر نشان می‌دهد. انیمیشنی که روند گرم شدن در 100 سال گذشته در 191 کشور دنیا را به تفکیک قاره‌ها نشان می‌دهد، توسط “آنتی لیپونن” از موسسه هواشناسی فنلاند ساخته شده است.

به گزارش بیگ بنگ به نقل از ایسنا، داده‌ها و آمار ارزشمند ثبت شده طی بیش از یک قرن که توسط ناسا در اختیار عموم قرار گرفته، به دست یک فیزیکدان فنلاندی در یک کلیپ 35 ثانیه‌ای خلاصه شده است. این ویدیو روند ثبت شده و مستند افزایش دمای جهانی را در هر کدام از این 191 کشور به نمایش می‌گذارد. کشورها با توجه به قاره‌ای که در آن واقع شده‌اند، دسته بندی شده و در کنار هم گرفته‌اند و نمودارها روند افزایشی مستمر دمای جهانی در این کشورها را طی قرن بیستم نشان می‌دهد.

افزایش چشمگیر دمای جهانی طی 100 سال گذشته را می‌توان در یک انیمیشن جدید تکان دهنده دید، که یادآور ضربان قلب است. در این ویدیو یک رشد ناگهانی دما در دهه 80 میلادی دیده می‌شود که با افزایش شدید و رو به رشد سطوح گرما در سال‌های بعد تاکنون همراه می‌شود. این ویدیو به خوبی نشان می‌دهد که روند گرمایش زمین در دهه‌های اخیر به وجود آمده و رشد پیدا کرده است. از ابتدای قرن بیستم سطوح گرما به آرامی در حال تغییر و گاها سرد شدن بوده است، تا این که به سال 1980 می‌رسیم. از سال 1980 تاکنون، نمودارها به سرعت شروع به رشد ناگهانی می‌کنند. به عنوان مثال میزان گرمای تولید و جذب شده توسط زمین به دست بشر، از سال 1997 دو برابر شده است.

 در یک پژوهش که اخیرا انجام شد، محققان میزان گرمای تولید شده به دست انسان در 150 سال اخیر که از طریق اقیانوس‌ها جذب شده را مورد مطالعه قرار دادند. براساس این پژوهش که در مجله “Nature Climate Change” منتشر شده، اقیانوس‌ها از سال 1865 تا 1997 حدود 150 زتاژول انرژی جذب کرده‌اند و سپس تنها در 18 سال بعدی، حدود 150 زتاژول دیگر جذب شده است.

برای روشن شدن موضوع این گونه باید گفت که اگر شما هر ثانیه از یک سال را یک بمب اتم به اندازه بمبی که در هیروشیما مورد استفاده قرار گرفت منفجر کنید، انرژی آزاد شده برابر با 2 زتاژول خواهد بود و 75 سال طول و انفجار دو میلیارد و 365 میلیون و 200 هزار(60*60*24*365*75) بمب اتمی لازم است تا به این رقم برسیم. بنابراین اقیانوس‌های زمین انرژی گرمایی غیرقابل تصوری معادل انفجار دو میلیارد و 365 میلیون و 200 هزار بمب اتم منفجر شده در هیروشیما را جذب کرده‌اند.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: dailymail.co.uk

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

2 دیدگاه

  1. امیدوارم همه چیز زودتر تموم بشه و زمین از شر این موجود دوپای بی مصرف برای همیشه خلاص بشه.