بیگ بنگ: محققان برای نخستین‌بار نشان دادند که بهره هوشی را می توان با آزمایش دی ان ای از روی بزاق دهان یا یک قطرۀ خون تخمین زد.

به گزارش بیگ بنگ به نقل از ایرنا، محققان دانشگاه ادینبورگ در انگلیس و دانشگاه هاروارد در آمریکا در آزمایش بزرگی که پایه‌های ژنتیکی بهره هوشی را مورد بررسی قرار داده است، صدها ژن جدید کشف کردند که با توانایی ذهنی ارتباط دارد. مطالعات قبلی نشان داده‌اند که حدود 50 و 75 درصد بهره هوشی ارثی است و مابقی آن از طریق پرورش، پرورش مهارت‌ها برای برقراری رابطه در زندگی روزمره و تحصیلات ناشی می شود.

این رقم با مطالعه دوقلوهای همسان که دی ان ای مشابه ای دارند، محاسبه شده است، بنابراین هر اختلاف در بهره هوشی میان آنها باید غیر ژنتیکی باشد. اما هیچ کس نمی دانست که ژن‌های هوش کدام هستند. اکنون محققان با مطالعه داده‌های ژنتیکی بیش از 240 هزار نفر، 538 ژن کشف کرده اند که با بهره هوشی ارتباط دارند. محققان حتی توانستند بهره هوشی را تنها بر اساس دی ان ای فرد پیش بینی کنند؛ این موفقیت بالقوه به پزشکان کمک می کند تا اختلال در توانایی شناختی را تشخیص دهند و یا کودکان بر اساس توانایی های ذاتی خود، آموزش‌های متفاوتی دریافت کنند.

دکتر ‘دیوید هیل’ از مرکز مرکز پیری شناختی و اپیدمیولوژی شناختی(CCACE) دانشگاه ایدینبورگ که ریاست این مطالعه را بر عهده داشت، گفت: در مطالعه ما شمار زیادی از ژن‌های مرتبط با بهره هوشی شناسایی شدند. ما همچنین توانستیم بهره هوشی را در گروه دیگری تنها با استفاده از دی ان ای آنها برآورد کنیم. این مطالعه همچنین نشان داد که ژن‌های تاثیرگذار بر بهره هوشی افراد با فرآیندهای بیولوژیکی دیگری مانند طول حیات نیز ارتباط دارند.

مشخص شده است افراد باهوش، عمر طولانی‌تری دارند اما معمولا فرض می شد که این ارتباط به دلیل عوامل اجتماعی مانند تحصیلات بهتر باشد که به شغل پردرآمدتر منجر می شود که استاندارد بالاتر زندگی و زندگی سالمتر را به دنبال دارد. اما این مطالعه جدید نشان می دهد که افراد باهوش از لحاظ بیولوژیکی مناسب تر هستند. این گروه همچنین نشان دادند که ژن‌های مرتبط با توانایی حل مشکلات با رویه ای ارتباط دارند که توسط آن نورون‌ها سیگنال‌ها را در مغز منتقل می کنند. این مطالعه در مجله Molecular Psychiatry منتشر شده است.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: telegraph.co.uk

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

2 دیدگاه