بیگ بنگ: آیا هشدار ایلان ماسک و استیون هاوکینگ راجع به تسلط قریب‌الوقوع هوش مصنوعی بر بشریت به حقیقت می‌پیوندد؟ در حالی که هوش مصنوعی به دانشمندان کمک کرده است تا دنیا را به جای بهتری برای زندگی تبدیل کنند اما اخیرا تحقیقات نشان داده است که پیشرفته‌ترین نوع هوش مصنوعی در برخی موارد از دستورالعمل‌های برنامه‌ریزی شده پیروی نمی‌کند و تحت اختیار و تصمیم خود عمل می‌کند!

به گزارش بیگ بنگ به نقل از ایسنا، پیشرفته‌ترین هوش مصنوعی، “یادگیری عمیق” است. یادگیری ژرف روشی است که دانشمندان با تزریق انواع مختلفی از داده‌ها ربات‌ها را برای تصمیم‌گیری، حل مسایل و مشکلات و دیگر کارها براساس این داده‌ها مهیا می‌سازند. لازم به ذکر است که دانشمندان تنها وظیفه تزریق داده‌ها و آموزش ربات‌ها را برعهده دارند و ربات‌ها با توجه به انواع مختلف داده‌های تزریقی به طور مستقل تصمیم‌گیری می‌کنند.

یادگیری عمیق می‌تواند روش بسیار موثری باشد، چرا که برای مثال می‌تواند بیماری‌های مهلک را به موقع تشخیص داده یا با توجه به شرایط بازار تصمیمات پر سود میلیون دلاری بگیرد. هوش مصنوعی از چنان پیشرفتی برخوردار شده است که حتی در حال حاضر در برخی موارد دانشمندان نمی‌دانند که هوش مصنوعی چگونه عمل می‌کند!

برای مثال در بیمارستان “ماونت سینای”( نیویورک یک الگوریتم هوش مصنوعی برای تشخیص بیماری مراجعین به کار گرفته شد و این برنامه بیماری همه مراجعین را به درستی تشخیص داد. این برنامه حتی شیزوفرنی را نیز به درستی تشخیص داد. به گواه پزشکان تشخیص بیماری شیزوفرنی بسیار سخت و مشکل است. جوئل دادلی سرپرست گروه تحقیقاتی بیمارستان “مونت سینای”(mount sinai) عنوان کرد که گروهش می‌تواند مدل‌های پیشرفته‌تری نیز بسازد، اما هیچ تصوری از اینکه چگونه کار می‌کند ندارند!

هوش مصنوعی به سرعت در حال رشد و پیشرفت است به طوری که قدرتمندترین و پیشرفته‌ترین ربات‌ها اکنون دیگر به دستوراتی که از انسان‌ها می‌گیرند وابسته نیستند و در عوض براساس اطلاعات تزریقی الگوریتم خاص خود را می‌سازند و طبق آن عمل می‌کنند. در واقع به طور خلاصه، ربات‌ها خودشان را برنامه‌ریزی می‌کنند! به همین دلایل این ترس جدی وجود دارد که اگر ربات‌ها دچار اشتباه شوند چه کسی پاسخگو خواهد بود و دانشمندان چگونه می‌توانند چیزی را که خودشان نمی‌دانند به چه صورت عمل می‌کند توضیح دهند؟

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: universityherald.com

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

8 دیدگاه

 1. در واقع هوش مصنوعی نیست که به ما آسیب میزنه … این خود ما هستیم که به خودمون آسیب میزنیم ..
  هوش مصنوعی هم ساخته ی خود بشر هست … پس احتمالش هست که در آینده چیزی بسازن که به اهداف شوم خودشون برسن … مثل پول قدرت و منابع … حالا چه از روی آگاهی چیزی خطرناک بسازن چه از روی اشتباه یا همون mistake

 2. نمیدونم این بحث ترس از هوش مصنوعی و داستان های علمی تخیلی که راجبش هست رو چرا همه (حتی دانشمندا) قبول دارن!
  اول اینکه هنوز ربات با اون سطح هوش و احساسات و قابلیت تصمیم گیری ساخته نشده که نگران کننده باشه. نگران چیزی هستن که به این زودی ها بوجود نخواهد اومد.

  و اینکه هرکس سوادی توی برنامه نویسی و الکترونیک و هوش مصنوعی داشته باشه میدونه که هرچقدر هم هوش مصنوعی پیشرفته طراحی بشه باز هم اون “برنامه نویس” هست که محدودیت هاش رو تعیین میکنه (یا همون الگوریتم رو بهش میده). حتی اگه دارای احساسات بشن باز هم قابل کنترل هستن

 3. رباط ها شاید نتوانند هیچ وقت دارای احساسات بشن اما هکرها با تغییراتی در کدنویسی و برنامه های از پیش تعیین شده شان میتوانند نسل بشر را منقرض کنند .
  تمام این مسئله مربوط به آینده دوره که حتما هوش مصنوعی از نوع رباط ساخته بشر میتونه انقلاب کنه و قادر به تصمیم گیری خودسرانه بشه اما توسط هکرها و تغییر دهنده ها . در زمان حال هم هوش مصنوعی کامپیوتر ی با هک کردن (دستکاری نرم افزاری و سخت افزاری ) میتونه باعث فاجعه بشه و ساده ترینش میتونه حساب بانکی شما رو خالی یا با حمله سایبری (ورود به پایگاه داده های دولتی و خصوصی ) کشوری را برای چندین دهه با مشکلات فراوان روبرو کند . خوب در آینده یک رباط تمام فلز میتونه با هک شدن هم از لحاظ سایبری و هم جسمی به انسان گوشتی براحتی صدمه زده و در صورت واگیر شدن تمام رباط ها نسل انسان به خطر بیوفته .
  پس هوش مصنوعی همین حالا هم میتونه به ما صدمه بزنه .

 4. 100 سال دیگه همه ی فیلم هایی که ساخته میشه توشون هوش مصنوعی خواهد بود …

 5. و این روند یادگیری عمیق و ژرف هوش مصنوعی چون با بحث نرم افزار و الگوریتم و شناخت ماشین سر و کار داره تقریبا داره هر روز با شتاب سرسام آوری پیشرفت میکنه و طبیعتا نمیشه جلوی پیشرفتش رو هم گرفت

 6. زمانی باید ترسید که در پله اول بتونن ثابت کنن که ربات ها می تونن دارای هوشیاری باشن یعنی دارای احساسات و عشق و درک و شناخت و غیره
  ولی هوش یعنی محاسباتی و کامپیوتری همین و بس
  حالا اگه هوش مصنوعی و ربات ها بتونن دارای هوشیاری باشن فعلا درحد فرضیه است و نمیشه خطرناک دید.
  جان سرل با نظریه اتاق چینی بیان کرد ربات ها نمیتونن عین انسان عمل کنن
  رابرت کخ و راجر پنروز هم عقیده جان سرل هستن.

  1. هوش مصنوعی به زودی با قدرت مغز انسان برابری میکنه .نگرانی ایلان ماسک و هاوکینگ هم به جاست