تصمیم تاریخی علم پزشکی برای درمان سرطان

بیگ بنگ: سازمان دارو و غذا آمریکا برای نخستین بار درمانی جدید و موثر برای مبارزه با سرطان را تایید کرد. سازمان دارو و غذا آمریکا با تصمیمی که خود آن را لحظه‌ای تاریخی در تاریخ علوم پزشکی توصیف کرده‌ است اعلام کرد علم پزشکی برای درمان سرطان دورانی جدید شده است.

به گزارش بیگ بنگ به نقل از همشهری، شرکت ابداع‌کننده این روش درمانی که نوارتیس (Novartis) نام دارد هم اکنون این درمان را در به قیمت ۴۷۵ هزار دلار (درحدود یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان) ارایه می‌دهد و می‌گوید این دارو ۸۳ درصد از موارد مبتلایان به یک نوع سرطان خون را کاملا درمان می‌کند. این درمان بسیار شخصی‌سازه شده که CAR T-cell نیز نامیده می‌شود نوعی ایمنی‌درمانی سرطان است،‌ درمانی که از سیستم ایمنی بدن برای درمان سرطان استفاده می‌کند. در این درمان سلول‌های بدن بیمار استخراج شده و پس از مهندسی دوباره این سلول‌ها به بدن بیمار بازگردانده می‌شوند تا به سلول‌های سرطانی حمله کنند.

به بیانی دیگر این محلول که داروی زنده نام گرفته با استخراج گلبول‌های سفید بیمار و سپس بازطراحی ژنتیکی آنها تهیه می‌شود به شکلی که بعد از بازگشت به بدن بیمار شروع به ازبین بردن سلول‌های سرطانی می‌کند. این سلول‌ها از نظر ژنتیکی به گونه‌ای بازطراحی می‌شوند که به محض مواجه شدن با سلول‌های سرطانی تکثیر شده و توده سرطانی را از بین می‌برند.

به گفته FDA فناوری‌های درمانی جدیدی مانند ژن و سلول درمانی توانایی بالایی در متحول‌ساختن علم پزشکی و ایجاد نقطه‌عطفی در توانایی درمان و حتی ریشه‌کن ساختن بسیاری از بیماری‌های غیرقابل مهار دارند. نخستین بیماری که با این روش درمان شده در حالی تحت این درمان قرار گرفته است که پزشکان از درمان او ناامید شده‌بودند اما اکنون حدود ۵ سال است که رها از سرطان زندگی می‌کند. از میان ۶۳ بیماری که با این روش تحت مداوا قرار گرفته‌اند، سرطان ۸۳ درصد از آنها طی سه ماه کاملا متوقف شده و پزشکان همچنان داده‌های مربوط به وضعیت سلامتی را تحت نظر دارند.

با این همه درمان CAR-T است بدون خطر هم نیست. استفاده از این روش می‌تواند به سندروم آزادسازی سیتوکین منجر شود؛ سیتوکین نوعی پروتئین است که افزایش آن می‌تواند خطرناک باشد اما پزشکان می‌گویند این عارضه جانبی با دارو قابل کنترل است. به گفته پزشکان از این شیوه درمانی می‌توان به تدریج برای درمان انواع دیگری از سرطان نیز استفاده کرد.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: BBC

(16 نفر , میانگین : 4٫81 از 5)
لینک کوتاه مقاله : https://bigbangpage.com/?p=69481

سمیر الله‌وردی

کارشناس عمران، علاقمند به نجوم، کیهان شناسی، فیزیک و تکنولوژی های جدید می باشد و بعنوان نویسنده علمی- نجومی در وب سایت بیگ بنگ فعالیت می کند.

شما ممکن است این را هم بپسندید

یک پاسخ

  1. دانشدوست گفت:

    هزینه بالاش بخاطر انحصاری بودنشه ؟ یا واقعا هزینه درمان بالاس

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.