تعیین ضریب هوشی با کمک ام آر آی

بیگ بنگ: محققان می گویند که اسکن ام آر آی می تواند میزان هوش یک انسان را نشان بدهد و همین امر نیز می تواند در آینده ای نه چندان دور به جهشی بزرگ در زمینه هوش مصنوعی منتهی شود.

17686A56000005DC-0-image-m-2_1468862098132میزان هوش انسان ها به عنوان یکی از مباحث بسیار مهم در طول چند دهه اخیر مورد بحث بوده است و دانشمندان همواره به دنبال این بوده اند که بتوانند این میزان را به صورت دقیق اندازه گیری کنند ولی به تازگی روشی جدید برای این کار ارائه شده است که شاید بتواند این فرایند را تا اندازه ای بسیار زیاد ساده سازد. دانشمندان معتقدند که در صورتی که بتوان به کمک روش های تصویر برداری، میزان هوش را تعیین کرد، می توان از نتایج کسب شده از این ساختار برای ارائه قابلیت هایی بیشتر به سیستم های هوش مصنوعی استفاده کرد. همچنین می توان با کمک این روش به سراغ درک بهتر و درمان نارسایی هایی مانند افسردگی یا شیزوفرنی رفت.

پروفسور جیانگ فنگ از دانشگاه وارویک به عنوان راهبر این تحقیقات، چشم انداز گسترده ای را پیش روی آن می بیند. تیم تحقیقاتی تحت نظارت او در حال بررسی کردن و تخمین زدن میزان عملکرد انفعالی مغز هستند و به دنبال این هستند که دریابند که بخش های مختلف مغز چگونه در شرایط مختلف با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند. به این ترتیب هدف نهایی این است که ارتباطات مغزی به کشف نحوه عملکرد عقلانی منتهی شود.

Elementary student holding an A grade paperاین تیم دریافته اند که هر چقدر که یک مغز دارای متغیرهای بیشتری باشد، اجزای بیشتری در آن با یکدیگر درگیر هستند و همین امر نیز موجب می شود تا میزان ضریب هوشی فرد، بالاتر ارزیابی شود و خلاقیت بیشتری در رفتارهای او به چشم بیاید. این تیم دانشمندان معتقدند که این امر می تواند برای ایجاد یک جهش بزرگ در زمینه هوش مصنوعی به کار گرفته شود.

سیستم های هوش مصنوعی فعلی ما دارای قابلیت های تطبیق پذیری نیستند و به همین دلیل نیز عملکردی انفعالی ندارند. حال با پیاده سازی عملکرد انفعالی و ارتباطات داخلی مغزی انسان در شبکه های عصبی در کامپیوترها می توان به آنها قابلیت یادگیری و توسعه دانش را ارائه کرد. همچنین این مطالعات از نظر پزشکی نیز می توانند بسیار مفید باشند و به دانشمندان کمک کنند تا ریشه بیماری هایی که در رده سلامت روانی طبقه بندی می شوند نیز کمک کنند. به این ترتیب می توان انتظار داشت تا با کمک این اسکن ها بتوان به ریشه بیماری هایی مانند شیزوفرنی، اوتیسم و چندین نارسایی مشابه در مغز انسان دست پیدا کرد.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: dailymail.co.uk

ترجمه: احمد محمد حسینی/سیناپرس

(12 نفر , میانگین : 4٫75 از 5)
لینک کوتاه مقاله : https://bigbangpage.com/?p=53056
تحریریه‌ی بیگ بنگ

تحریریه‌ی بیگ بنگ

وب سایت بیگ بنگ یک سایت علمی، تحقیقاتی میباشد که توسط تعدادی از علاقمندان به علم و دانش اداره می شود. این سایت از اواخر سال 1391 تاکنون به فعالیت خود در این حوزه ادامه داده است.

شما ممکن است این را هم بپسندید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.