تلاش محققان ژاپنی برای رسیدن به گوشته زمین

بیگ بنگ: محققان آژانس علم و فناوری زمینی-دریایی ژاپن قصد دارند با استفاده از یک کشتی و سوراخ کردن کف اقیانوس برای اولین بار به گوشته(جبه) زمین برسند.

به گزارش بیگ بنگ به نقل از ایسنا، کشتی چیکو که برای این منظور طراحی شده است قرار است مورد استفاده گروهی از محققان بین‌المللی قرار بگیرد. محققان این مرکز تحقیقاتی ژاپنی در هفته‌های گذشته در حال بررسی ساختار پوسته کف اقیانوس در هاوایی آمریکا بوده‌اند تا مناسب‌ترین نقطه برای نفوذ به گوشته زمین را بیایند. البته دو نقطه دیگر در دریاهای کاستاریکا و مکزیک نیز مورد نظر محققان هستند تا در صورتی که عملیات در هاوایی ناموفق بود به سراغ آنها بروند.

دلیل انتخاب اقیانوس برای نفوذ به گوشته این است که ضخامت پوسته‌های قاره‌ای دو برابر پوسته‌های اقیانوسی است و به همین دلیل نفوذ به آنها آسان‌تر است. مته سوراخ‌کننده کشتی چیکو باید مسافت ۴ کیلومتری آب اقیانوس را بپیماید و بعد از سوراخ کردن پوسته ۶ کیلومتری به گوشته زمین برسد.

۸۴ درصد از ساختار زمین را گوشته تشکیل می‌دهد و  حالتی نیمه جامد دارد و مانند خمیر است. گوشته اطراف هسته را فرا گرفته‌است، مواد سازنده گوشته سیلسیم، اکسیژن، آهن، منیزیم و کلسیم هستند. مطالعه فعالیت‌های گوشته می‌تواند به پیش‌بینی بهتر رفتارهای پوسته زمین، حرکت صفحات مختلف آن و پیش بینی زلزله کمک فراوانی نماید.

بخش بزرگی از بودجه این تحقیقات از طرف دولت ژاپن تامین می‌شود که حدود ۵۴۲ میلیون دلار است. محققان این پروژه علاوه بر بررسی ساختار گوشته و تاثیر آن بر لایه بالایی به دنبال بررسی وجود حیات میکروبی در این لایه از زمین هستند. پیش‌بینی می‌شود عملیات نفوذ به گوشته حداکثر تا سال ۲۰۳۰ آغاز شود و تا آن زمان یافتن بهترین نقطه در کف اقیانوس برای نفوذ به گوشته ادامه خواهد داشت.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: engadget.com

(9 نفر , میانگین : 5٫00 از 5)
لینک کوتاه مقاله : https://bigbangpage.com/?p=65150
تحریریه‌ی بیگ بنگ

تحریریه‌ی بیگ بنگ

وب سایت بیگ بنگ یک سایت علمی، تحقیقاتی میباشد که توسط تعدادی از علاقمندان به علم و دانش اداره می شود. این سایت از اواخر سال 1391 تاکنون به فعالیت خود در این حوزه ادامه داده است.

شما ممکن است این را هم بپسندید

۵ پاسخ‌ها

  1. Teleport گفت:

    یعنی ۳۰ سال دیگه این کار رو میکنن؟ و اینکه اگه تو اقیانوس کفش رو سوراخ کنن خیلی خطرناکه چون اب نفوذ پیدا میکنه پایین و اقیانوس خالی میشه از اب و ابش میره تو زمین و معلوم نیست بعدش چی میشه!!!!

  2. نوید گفت:

    یعنی من عاشقتم

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.