جریان آب به حرکت سلول کمک می‌کند

بیگ بنگ: جریان آب در غشاء یک سلول برای فرآیند تغییر شکل سلولی لازم است. سلول‌های زیست شناختی برای حرکت به اطراف، برقراری ارتباط یا احساس محیط پیرامونشان تغییر شکل می‌دهند. چنین تغییر شکل‌هایی اغلب با تشکیل یک برآمدگی گرد در غشاء سلول یا به اصطلاح «تاول» شروع می‌شود.

Volume-Changes-During-Active-Shape-Fluctuations-in-Cellsبه گزارش بیگ بنگ به نقل از انجمن فیزیک ایران، پژوهشگران عموماً فرض می‌کنند که تاول‌ها بدون هرگونه تغییر در حجم سلول شکل می‌گیرند، درست مثل بادکنکی پر از آب که اگر از یک جا فشرده شود در جای دیگری باد می‌کند. اما اکنون کاترینا لاپورتا و همکارانش از دانشگاه میلان ایتالیا، با آزمایش و شبیه سازی نشان داده‌اند که تغییرات حجمی ضروری است.

یک تاول وقتی تشکیل می‌شود که اسکلت سلولی- ساختار شبکه‌ای سخت درست زیر غشا،- منقبض شده و تولید برآمدگی در غشاء می‌کند. اما نشانه‌هایی در دست است که در این فرآیند آکواپورین‌ها هم دخیل هستند، یعنی کانال‌هایی در غشاء که به آب اجازه عبور می‌دهند. برای مطالعه‌ی نقش تغییرات حجمی، محققان به بررسی جنین تک سلولی گورخرماهی که به طور پیوسته تولید تاول کرده و سپس جمع می‌شد پرداختند. این گروه سلول‌های معمولی را با سه نوع جهش یافته توسط مهندسی ژنتیک مقایسه کردند: سلول‌هایی با تولید آکواپورین زیاد (AQP+)، سلول‌هایی با تولید آکواپورین کم (AQP-) و سلول‌هایی که انقباضات اسکلت سلولی آنها مهار شده‌ بود (DN-ROK).

لاپورتا و همکارانش از تصویربرداری سریع با رنگ غلیظ غشاء استفاده کردند تا سلول‌ها را در حال تولید و انقباض تاول‌ها مشاهده کنند و با پردازش فیلم‌ها توانستند تغییرات حجم و سطح را اندازه بگیرند. آنها دریافتند که افت و خیزهای حجم و سطح در سلول‌های AQP+ بیشتر و در AQP- و DN-ROK کمتر است. دو نوع سلولِ کم تغییر اثرات مشابهی نشان می‌دادند که پیشنهاد می‌کرد در تشکیل تاول، تنظیم شارش آب توسط آکواپورین‌ها به اندازه‌ی انقباضات اسکلت سلولی اهمیت دارد. مدل عددی گروه این نظر را تائید کرده و نشان می‌دهد که داده‌ها تنها در صورت تخلخل زیاد غشاء قابل بازتولید است. این تحقیق در Physical Review Letters به چاپ رسیده است.

سایت علمی بیگ بنگ /منبع:Water Flow Helps Cells Move ترجمه:  مریم ذوقی

(2 نفر , میانگین : 5٫00 از 5)
لینک کوتاه مقاله : https://bigbangpage.com/?p=31904
تحریریه‌ی بیگ بنگ

تحریریه‌ی بیگ بنگ

وب سایت بیگ بنگ یک سایت علمی، تحقیقاتی میباشد که توسط تعدادی از علاقمندان به علم و دانش اداره می شود. این سایت از اواخر سال 1391 تاکنون به فعالیت خود در این حوزه ادامه داده است.

شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.