“جعبه سیاه” هواپیما چطور کار می کند؟

بیگ بنگ: هر بار که هواپیمایی سقوط می‌کند نام جعبه سیاه بر سر زبان‌ها می‌افتد، اما این جعبه سیاهی که مرتب از آن حرف می‌زنند چیست و چطور عمل می‌کند؟

جعبه سیاه هواپیما ها در حقیقت یک جعبه نارنجی رنگ است که مجموعه ای از تجهیزات الکترونیکی ضبط صدا و اطلاعات پروازی را ثبت می کند.

جعبه سیاه هواپیما ها در حقیقت یک جعبه نارنجی رنگ است که مجموعه ای از تجهیزات الکترونیکی ضبط صدا و اطلاعات پروازی را ثبت می کند.

جعبه سیاه یا ضبط‌کننده اطلاعات پرواز، دستگاهی الکترونیکی است که اطلاعات پرواز را ضبط می‌کند تا در صورت رخداد ناگواری مانند سقوط، راهگشا شوند. عموما هر هواپیما به دو نوع ضبط‌کننده اطلاعات پرواز یا همان جعبه سیاه مجهز است. دستگاه اول که نگارنده اطلاعات پرواز است، دستورالعمل‌های ارسالی به سیستم‌های الکترونیک هواپیما را ثبت می‌کند و دومی، موسوم به نگارنده صدای کابین خلبان، گفت‌وگوها، ارتباطات رادیویی و صداهای دیگر کابین خلبان را ضبط می‌کند. بعضا هر دو نگارنده در یک واحد قرار دارند. جعبه‌های سیاه که در حقیقت نارنجی روشن هستند، طوری طراحی شده‌اند که در برابر فشار و حرارت بالا مقاوم باشند و در اصل در دم هواپیما قرار دارند که احتمال صدمه مستقیم به آنها را به حداقل می‌رساند.

سرنخ های منتهی به هواپیمای مفقود

نگارنده ها قادر هستند سرنخ های خوبی را به راز مفقودی هواپیمای پرواز ۳۷۰، که حدود چند ماه پیش با ۲۳۹ مسافر، از مبدا کوالالامپور به مقصد بایژینگ در حرکت بود، به دست دهد. جعبه سیاه قادر است پیش از اتمام باتری، تا ۳۰ روز از عمق ۲۰ هزار فوتی (۶۰۰۰ متری) سیگنال های ردیابی زیرآبی یا پینگ از خود منتشر کند؛ ۳۰ روزی که حالادیگر تمام شده و همه امیدها برای پیدا کردن این جعبه رازگشا از بین رفته است.

اما پینگ های دریافتی همیشه از جعبه سیاه نیستند. موجودات دریایی مانند نهنگ ها و صدای کشتی ها نیز ممکن است به برداشت غلط مبنی بر دریافت پیام منجر شود. در ماجرای هواپیمای مالزیایی یک کشتی انگلیسی موسوم به اچ.ام.اس اکو سیگنال هایی شبیه سیگنال های جعبه سیاه دریافت کرده بود که گویا اشتباه خوانده شده بودند. فرستنده پینگ جعبه سیاه فقط چند مایل برد دارد. خود جعبه سیاه هم اندازه ای کوچک دارد و از آنجایی که در آب شناور نمی شود، پیدا کردنش کار خیلی سختی خواهد بود. نگارنده صدای پرواز فقط دو ساعت آخر پرواز را ضبط می کند و پیدا کردن نگارنده اطلاعات پرواز از آنجایی که قادر به بازسازی مسیر پرواز است رازهای فراوانی را برای محققان آشکار خواهد کرد.

مطالعه بیشتر در: livescience

(12 نفر , میانگین : 4٫58 از 5)
لینک کوتاه مقاله : https://bigbangpage.com/?p=11926

سمیر الله‌وردی

کارشناس عمران، علاقمند به نجوم، کیهان شناسی، فیزیک و تکنولوژی های جدید می باشد و بعنوان نویسنده علمی- نجومی در وب سایت بیگ بنگ فعالیت می کند.

شما ممکن است این را هم بپسندید

۶ پاسخ‌ها

 1. ali گفت:

  پس اگه یه جوری طراحی بشه که روی آب هم شناور بمونه عاقلانه تر نیس ؟! .

 2. arco گفت:

  اون وقت امواج آب اون رو به نقاط دور افتاده میبره که انتظار پیدا کردن لاشه هواپیما اونجا نیست

 3. کیمیا گفت:

  اطلاعات واقعن عالی بود،سپاس،اصلن نمی دونستم که واقعن این جعبه سیاه هواپیما چی هست.

 4. میلاد گفت:

  با سلام،
  به نظرم این جعبه سیاه یک چیز اساسی کم دارد و آن هم مخابره ی آنلاین اطلاعاتی جمع آوری شده ی خود (یعنی همین نگارنده اطلاعات پرواز و نگارنده صدای کابین خلبان …) به یک پایگاه مخابراتی راه دور است.
  در این صورت دیگر لازم نیست کسی دنبال جعبه ی سیاه بگردد و اصلا هم لازم نیست اطلاعاتی را در خودش ذخیره کند.
  تنها کافی ست این جعبه ی سیاه قادر باشد تا آخرین لحظه اطلاعات مورد نیاز را جمع آوری و به یک پایگاه مخابراتی بر روی زمین و یا در مدار زمین مخابره نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.