جنس نر برای طبیعت مهمتر است یا ماده؟

11
2588

بیگ بنگ: اگر چه ما عادت داریم همه چیز را شبیه خودمان تصور کنیم، اما در ارتباط با جنسیت، بیشتر حیوانات با ما متفاوتند. در بسیاری از جانوران این جنس نر است که در راستای فرگشت (تکامل) به دنبال زیبا کردن خود و دلربایی از ماده می باشد!

drift-away-male-and-female-symbols_1920x1200_35516

مثالهایی از این نوع، شیر ، خروس ، طاووس، بوقلمون، گوزن و … می باشد. نکته عجیب اینجاست که این زیبایی که معمولا با رنگها در آمیخته می شود، خود باعث کاهش استتار و راحت تر شکار شدن و کاهش طول عمرنرها می شود، نکته عجیب تر اینکه این رخداد، باعث انتخاب طبیعی نرهای زرنگ تر و چابک تر و حتی باهوش تر می شود!

در شیرها فرماندهی و حفظ قلمرو با نرها و شکار و تهیه غذا با جنس ماده است (البته نرها گهگاهی در شکار همکاری می کنند). در کفتارها فرماندهی قبیله کاملا با ماده هاست. البته شاید این خبر خوبی برای خانمها نباشد که وحشیانه ترین رفتار در میان جانوران ، نسبت به همنوع پس از انسان متعلق به کفتارهاست! در پنگوئنها نگهداری از تخم با نرها و تهیه غذا در این زمان با جنس ماده است! مثالهای بیشتر در این مقال نمی گنجد(کافی است فقط کمی بجای سریالهای سر تا پا پوچ ترکی و … به مستند حیوانات توجه شود تا این رفتارهای جالب حیوانات به صورت تصویری و لذت بخش در ذهن بماند)

بر گردیم به پرسشمان، واقعیت این است که برای طبیعت به استثنای پرندگان، جنس ماده از لحاظ طول عمر مهم تر است. بیشتر نرها فقط تا زمان جفت گیری مهمند! پس از جفت گیری اگر جنس نر در نگهداری از خانواده و بچه ها نقشی داشته باشد، می ماند و در غیر این صورت هیچ اهمیتی برای طبیعت ندارد، چون ادامه نسل توسط جنس ماده به انجام خواهد رسید. به همین سادگی! برای انسانها با اینکه مردها در بقای خانواده نقش دارند، با این حال مادر بزرگها نقش بیشتری از پدربزرگها در نگهداری از بچه ها دارند و طبیعت این اختلاف را در طول عمر بیشتر ایشان به رخ جنس نر کشیده است. اگر چه این اختلاف طول عمر ظریف و اندک است، اما شکل کاملا فاجعه آمیز آن نیز در طبیعت وجود دارد!

4585444
مثلا حشرات و عنکبوتهایی وجود دارند که جنس نر آنها پس از جفت گیری بلافاصله توسط ماده خورده می شوند! برخی زیست شناسان رفتار این حشرات نر را در زمان جفت گیری منگنه شدن بین دو غریزه جنسی و زندگی می دانند که در نهایت غریزه جنسی بر غریزه ترس از مرگ غلبه می کند. عنکبوت بیوه سیاه (Black Widow) از معروف‌ترین عنکبوتهای سمی است که پس از جفت‌گیری شوهر خود را می خورد!

عنکبوت نر Argiope aurantia نخستین گونه شناخته شده ای است که به محض شروع معاشقه می میرد و پس از حدود ۲۰ دقیقه توسط ماده خورده می شود. عنکبوت نر از گونه عنکبوت های سیاه پشت قرمز (از خانواده بیوه سیاه) یکی از دو جانور شناخته شده ای است که هنگام جفت گیری با وسوسه و فریب عنکبوت ماده را تشویق به خوردن خود می کند! در واقع آنها ترجیح می دهند که به هنگام معاشقه خورده شوند، اما در عوض جفت گیری طولانى تری داشته باشند! شوهر خوار بعدی تقریبا برای همه آشناست و احتمالا بیشتر شما آنرا دیده اید. این حشره چیزی نیست جز آخوندک!

نویسنده: احمد مصدر/ بیگ بنگ

منابع بیشتر: tebyan , parsbiology , ncbi , Mantis , ۲۰ist , Life expectancy , PDF , ncbiارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

11 دیدگاه‌ها

 1. اگر علاقه مند به دونستن این مطلب هستید که چطور جنسیت به نر و ماده تقسیم شد شما رو به دو منبع رجوع میدهم کتاب ژن خودخواه ( فصل نهم) و کتاب نر مازاد .

 2. هنوز تئوری تکامل نتونسته جوابی برای اینکه چطور شد که حیوانات به نر و ماده تبدیل شدند پیدا کنه.
  اول نر بوجود و ماده از نر تکامل یافت ؟یا اول ماده بوجود و نر از اون تکامل یافت؟
  وقتی یک تئوری از همه ی جنبه ها مورد آزمایش و اثبات قرار نگرفته چطور ازش در همه جا استفاده می کنید؟
  اگر انتخاب طبیعی باعث میشه حیوانات باهوش تر باقی بمونن الان شیرها هم مثلا باید به اندازه ما هوش میداشتن که.

  • شما مفهوم انتخاب طبیعی رو یا متوجه نشدی یا می خوای متوجه نشی. انتخاب طبیعی، حیوان قوی تر و با هوش تر و منطبق تر با شرایط رو ضامن بقا می دونه، شیر به واسطه قدرتش و جایگاهش در هرم غذایی بقا داشته است. همین طور است حیوانات دیگر.

 3. مقاله جالبی بود. ولی این لحن خطاب کردن مخاطبان سریال ترکی از ارزش مقاله نویسی به خصوصی علمی تا حد زیادی می کاهد و این مقاله را در حد روزنامه نویسی پایین می آورد.. با اینکه من نود درصد اوقاتم با مستند و سریالهای آمریکایی پر میشود.اگر هم سریال ها را فاقد مضمون علمی و غیر علمی تقسیم کنیم به نظرم نود درصد سریالهای آسیایی (حالا هندی ایرانی کره ای و ژاپنی و ترکیه ای و … )فاقد مضمون هستند و این مختض سریالهای ترکیه ای نیست.

 4. با عرض پوزش : برنامه های مستند و علمی جای خود را دربین هوادارانش باز کرده و طرفداران خاص خود را دارد.
  من به نوبه خود در چارچوب خانواده ام سعی میکنم که خانمم را هم تشویق به مطالعه و تماشای فیلمهای علمی از جمله ناشنال جقرافی و یا انیمال پلانت و به قول نویسنده این مقاله مستند جانوران را بیشترتماشا کرده تا فیلمها و سریالهای تلوزیونی را که فقط میتواند سرگرم کننده باشد تا اموزشی.
  ولی با لحنی که اقای احمد مصدر به کار میبرد کاملا مخالفم زیرا توهین به شعور اجتماعی است که برنامه ای را پوچ و برنامه ای را عالی بنامد بدون اینکه احترامی به سلیقه های مختلف داشته باشد.
  ضمنا از ایشان عذر خواهی میکنم که این تذکر را دادم. خسته نباشید…مقاله های علمی شما همیشه ارزشمند و جالب میباشد.
  از کاربران محترم هم عذر خواهی میکنم

 5. واقعا جالب بود! همیشه حیات وحش و پروسه ای که تکامل نیرو محرکه اونه از جذابترین مباحثه که من بهش علاقه دارم! طبیعت بهترین و قویترین آموزگار ما انسانهاست که اگر کمی از وقتی را که برای سریال های بی پایه و اساس که فقط هدفش ترویج بی بند و باری و فرهنگی که تنها ظاهرا فرهنگه اما برای خونواده هایی که دچار کمی سستی بنیان خونواده هستند، میشه الگو و دردسر ساز!