بیگ بنگ: اگر چه ما عادت داريم همه چيز را شبيه خودمان تصور كنيم، اما در ارتباط با جنسيت، بيشتر حيوانات با ما متفاوتند. در بسياري از جانوران اين جنس نر است كه در راستاي فرگشت (تكامل) به دنبال زيبا كردن خود و دلربايي از ماده مي باشد!

drift-away-male-and-female-symbols_1920x1200_35516

مثالهايي از اين نوع، شير ، خروس ، طاووس، بوقلمون، گوزن و … مي باشد. نكته عجيب اينجاست كه اين زيبايي كه معمولا با رنگها در آميخته مي شود، خود باعث كاهش استتار و راحت تر شكار شدن و كاهش طول عمرنرها مي شود، نكته عجيب تر اينكه اين رخداد، باعث انتخاب طبيعي نرهاي زرنگ تر و چابك تر و حتي باهوش تر مي شود!

در شيرها فرماندهي و حفظ قلمرو با نرها و شكار و تهيه غذا با جنس ماده است (البته نرها گهگاهي در شكار همكاري مي كنند). در كفتارها فرماندهي قبيله كاملا با ماده هاست. البته شايد اين خبر خوبي براي خانمها نباشد كه وحشيانه ترين رفتار در ميان جانوران ، نسبت به همنوع پس از انسان متعلق به كفتارهاست! در پنگوئنها نگهداري از تخم با نرها و تهيه غذا در اين زمان با جنس ماده است! مثالهاي بيشتر در اين مقال نمي گنجد(كافي است فقط كمي بجاي سريالهاي سر تا پا پوچ تركي و … به مستند حيوانات توجه شود تا اين رفتارهاي جالب حيوانات به صورت تصويري و لذت بخش در ذهن بماند)

بر گرديم به پرسشمان، واقعيت اين است كه براي طبيعت به استثناي پرندگان، جنس ماده از لحاظ طول عمر مهم تر است. بيشتر نرها فقط تا زمان جفت گيري مهمند! پس از جفت گيري اگر جنس نر در نگهداري از خانواده و بچه ها نقشي داشته باشد، مي ماند و در غير اين صورت هيچ اهميتي براي طبيعت ندارد، چون ادامه نسل توسط جنس ماده به انجام خواهد رسيد. به همين سادگي! براي انسانها با اينكه مردها در بقاي خانواده نقش دارند، با اين حال مادر بزرگها نقش بيشتري از پدربزرگها در نگهداري از بچه ها دارند و طبيعت اين اختلاف را در طول عمر بيشتر ايشان به رخ جنس نر كشيده است. اگر چه اين اختلاف طول عمر ظريف و اندك است، اما شكل كاملا فاجعه آميز آن نيز در طبيعت وجود دارد!

4585444
مثلا حشرات و عنكبوتهايي وجود دارند كه جنس نر آنها پس از جفت گيري بلافاصله توسط ماده خورده مي شوند! برخي زيست شناسان رفتار اين حشرات نر را در زمان جفت گيري منگنه شدن بين دو غريزه جنسي و زندگي مي دانند كه در نهايت غريزه جنسي بر غريزه ترس از مرگ غلبه مي كند. عنکبوت بيوه سياه (Black Widow) از معروف‌ترين عنکبوتهاي سمي است که پس از جفت‌گيري شوهر خود را مي خورد!

عنكبوت نر Argiope aurantia نخستين گونه شناخته شده اي است كه به محض شروع معاشقه مي ميرد و پس از حدود 20 دقيقه توسط ماده خورده مي شود. عنكبوت نر از گونه عنكبوت هاي سياه پشت قرمز (از خانواده بيوه سياه) يكي از دو جانور شناخته شده اي است كه هنگام جفت گيري با وسوسه و فريب عنكبوت ماده را تشويق به خوردن خود مي كند! در واقع آنها ترجيح مي دهند كه به هنگام معاشقه خورده شوند، اما در عوض جفت گيري طولانى تري داشته باشند! شوهر خوار بعدي تقريبا براي همه آشناست و احتمالا بيشتر شما آنرا ديده ايد. اين حشره چيزي نيست جز آخوندك!

نویسنده: احمد مصدر/ بیگ بنگ

منابع بیشتر: tebyan , parsbiology , ncbi , Mantis , 20ist , Life expectancy , PDF , ncbi

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

14 دیدگاه

 1. اگر علاقه مند به دونستن این مطلب هستید که چطور جنسیت به نر و ماده تقسیم شد شما رو به دو منبع رجوع میدهم کتاب ژن خودخواه ( فصل نهم) و کتاب نر مازاد .

 2. هنوز تئوری تکامل نتونسته جوابی برای اینکه چطور شد که حیوانات به نر و ماده تبدیل شدند پیدا کنه.
  اول نر بوجود و ماده از نر تکامل یافت ؟یا اول ماده بوجود و نر از اون تکامل یافت؟
  وقتی یک تئوری از همه ی جنبه ها مورد آزمایش و اثبات قرار نگرفته چطور ازش در همه جا استفاده می کنید؟
  اگر انتخاب طبیعی باعث میشه حیوانات باهوش تر باقی بمونن الان شیرها هم مثلا باید به اندازه ما هوش میداشتن که.

  1. شما مفهوم انتخاب طبیعی رو یا متوجه نشدی یا می خوای متوجه نشی. انتخاب طبیعی، حیوان قوی تر و با هوش تر و منطبق تر با شرایط رو ضامن بقا می دونه، شیر به واسطه قدرتش و جایگاهش در هرم غذایی بقا داشته است. همین طور است حیوانات دیگر.

  2. شما تا بیشتر از این مارو به علم دعوت نکردی دو تا کتاب بخون

   بیشتر پاسخ به سوالاتتون در کتاب انسان خردمند موجوده
   بویژه در فصل هشتم

 3. نکته عجیب تر اینکه این رخداد، باعث انتخاب طبیعی نرهای زرنگ تر و چابک تر و حتی باهوش تر می شود!
  اینو تو انسان ها هم میشه دید.

  1. دوست عزیز اگه ادامه مطلب رو میخوندی میفهمیدی در این حیوانات حضور جنس نر فقط بخاطر تولید مثله و بعد از اون شکار میشه یا از قبیله اخراج میشه، به قول دوستان هوش سرشار تونو برای بعد از مرگ نگه دارید،

 4. **بجای سریالهای سر تا پا پوچ ترکی و … به مستند حیوانات توجه شود**

  بسیار جمله ی عالی بود ممنونم

 5. مقاله جالبی بود. ولی این لحن خطاب کردن مخاطبان سریال ترکی از ارزش مقاله نویسی به خصوصی علمی تا حد زیادی می کاهد و این مقاله را در حد روزنامه نویسی پایین می آورد.. با اینکه من نود درصد اوقاتم با مستند و سریالهای آمریکایی پر میشود.اگر هم سریال ها را فاقد مضمون علمی و غیر علمی تقسیم کنیم به نظرم نود درصد سریالهای آسیایی (حالا هندی ایرانی کره ای و ژاپنی و ترکیه ای و … )فاقد مضمون هستند و این مختض سریالهای ترکیه ای نیست.

 6. سریال؟؟؟؟؟؟؟؟ترکی؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟هه.داره به همه زندگی رخنه میکنه.کجای کارییی.

 7. با عرض پوزش : برنامه های مستند و علمی جای خود را دربین هوادارانش باز کرده و طرفداران خاص خود را دارد.
  من به نوبه خود در چارچوب خانواده ام سعی میکنم که خانمم را هم تشویق به مطالعه و تماشای فیلمهای علمی از جمله ناشنال جقرافی و یا انیمال پلانت و به قول نویسنده این مقاله مستند جانوران را بیشترتماشا کرده تا فیلمها و سریالهای تلوزیونی را که فقط میتواند سرگرم کننده باشد تا اموزشی.
  ولی با لحنی که اقای احمد مصدر به کار میبرد کاملا مخالفم زیرا توهین به شعور اجتماعی است که برنامه ای را پوچ و برنامه ای را عالی بنامد بدون اینکه احترامی به سلیقه های مختلف داشته باشد.
  ضمنا از ایشان عذر خواهی میکنم که این تذکر را دادم. خسته نباشید…مقاله های علمی شما همیشه ارزشمند و جالب میباشد.
  از کاربران محترم هم عذر خواهی میکنم

 8. واقعا جالب بود! همیشه حیات وحش و پروسه ای که تکامل نیرو محرکه اونه از جذابترین مباحثه که من بهش علاقه دارم! طبیعت بهترین و قویترین آموزگار ما انسانهاست که اگر کمی از وقتی را که برای سریال های بی پایه و اساس که فقط هدفش ترویج بی بند و باری و فرهنگی که تنها ظاهرا فرهنگه اما برای خونواده هایی که دچار کمی سستی بنیان خونواده هستند، میشه الگو و دردسر ساز!