شواهد جدید نشان می دهد که جهان فاقد مرکز است!

بیگ بنگ: در یک مطالعه ی جدید، محققان نظریه ی بحث برانگیزی را که  شتاب انبساط جهان را یک توهم می پنداشت، رد کردند. در حالیکه یافته ها شتاب کیهانی را توضیح نمی دهند، یک احتمالِ تحریک آمیز به این نکته اشاره دارد که سیاره، منظومه شمسی و کهکشانمان در مرکز عالم قرار دارندو هیچ انرژی تاریکی وجود ندارد، اما این فرضیه از سوی دانشمندان رد شد.

Big-Bang

به گزارش بیگ بنگ، جایزه ی نوبل ۲۰۱۱ به کشفِ شتاب انبساط جهان اعطا شد. یک ایده برای توضیح این شتاب در واقع ماده ای جدید و اسرارآمیز به نام انرژی تاریک است که به نظر می رسد سه چهارم از انرژی جهان را تشکیل می دهد. اما ایده ی دیگر این است که زمین، منظومه ی شمسی و کهکشان راه شیری مان در مرکز جهان قرار دارند. این نظریه، فرضیه ی «استانداردی جهان فاقد مرکز» را رد می کند، اما اگر این نظریه درست باشد، انبساط شتاب دار کیهانی را بدون انرژی تاریک یا قوانین جدید فیزیک می توان توضیح داد.

اما محققان کالج دارتموث متوجه شدند که این مدل نمی تواند در آزمایشاتِ مشاهده ای دیگر بکار رود. تابش های آسمان با نورهایی که از بیگ بنگ باقی مانده اند،  تابش پس زمینه ی مایکروویو کیهانی نامیده می شوند و چگونگیِ تحت تأثیر قرار دادن تابش را محاسبه می کنند. یافته های آنها حاکی از آن است که پیش بینی این مدل با تابشی که اندازه گیری شده ، کاملأ متفاوت است.

تصویر زیر جهان نوزاد را نشان می دهد که از پوسته ی بدون ساختارش خارج می شود. گروه علمیِ COBE نقشه ی آسمانِ آبی و صورتی را از داده های بدست آمده از ماهواره ی جستجوگر پس زمینه ی کیهانی (COBE) ایجاد کردند. این نقشه، نوسانات چند دقیقه ایِ دما را نشان می دهد که از محدوده ی ۰٫۰۰۰۱۵ درجه ی کلوین سردتر (آبی) از پس زمینه تا ۰٫۰۰۰۱۵ درجه ی کلوین گرمتر (صورتی) گسترش یافته است.

6a00d8341bf7f753ef019b00c5fad1970c-800wi

 رابرت کالدول، پروفسور فیزیک و اخترشناس و همکارِ نویسنده ی این مقاله می گوید: «ما ضرورتأ آینه ای را به طرف جهان می گیریم و می پرسیم که آیا انعکاس آن خاص بوده است. این انعکاس نشان می دهد که به نظر در یک محل خاص زندگی نمی کنیم و قطعأ مانع از توضیحِ شتاب انبساط جهان می شود. بسیار خوب است که بتوانیم مسئله ی اصلی کیهان شناسی را در میان قوانین شناخته شده ی فیزیک درک کنیم، اما تحقیقمان مرحله ی مهمی در توضیح این مسئله است که فیزیک مسئول شتاب کیهانی است.»

منبع: dailygalaxy

(21 نفر , میانگین : 4٫81 از 5)
لینک کوتاه مقاله : https://bigbangpage.com/?p=6051
سحر الله وردی

سحر الله وردی

کارشناس مترجمی زبان انگلیسی و کارشناس ارشد آموزش زبان انگلیسی. علاقمند به علوم مختلف از جمله نجوم، کیهان شناسی و فیزیک می باشد و به عنوان نویسنده و مترجم متون تخصصی در وب سایت بیگ بنگ فعالیت می کند.

شما ممکن است این را هم بپسندید

۴ پاسخ‌ها

 1. حامد گفت:

  به نظر من تمامی‌ شواهد نشان می‌دهند که جهان در یک آن بوجود آمده و تمامی‌ مواد اولیه آن یعنی اتم های هیدرژون در کل عالم بطور یکنواخت بوجود آمده یعنی هیچ انفجاری در کار نبوده واینکه طبق قانون هابل همه اجرام از هم دور میشوند و شتاب می‌گیرند کاملا درست هست ولی با این مکانیسم که. مجموعه های کهکشانی تشکیل می‌دهند و این کهکشانها از هم دور میشوند و شتاب می‌گیرند. این تنها مدلی است که به نظر من میتونه همه چیز رو توضیح بده. در ضمن ماده تاریک. و یا انرژی تاریک واقعا هنوز نمیدونم تعریفش چی هست ولی اگه دانشمندان اول بتونند انرژی غیر تاریک رو تعریف درستی بکنند فکر کنم خیلی از مساﺋل فیزیک حل بشه.

 2. Quasar گفت:

  سلام جناب سمیر
  ممنون از نوشته هاتون. اگه امکان داره در خصوص این نظریه که ما در مرکز جهان هستیم توضیحات بیشتری بفرمائین. و همچنین بفرمائید که چگونه این نظریه مسئله انبساط جهان و ماده و انرژی تاریک رو حل می کنه.

 3. محدثه گفت:

  میشه در مورد شتاب انساط هم توضیح بدین؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.