بیگ بنگ: یکی از بزرگترین پرسش ها در علم این است که حیات چگونه از سوپِ شیمیایی بر روی زمین نشات گرفته است. یک نظریه این است که RNA، خویشاوند نزدیکِ DNA، اولین مولکول ژنتیکی بوده که حدود چهار میلیارد سال پیش به شکل ابتدایی پدیدار شده و بعدأ به شکل مولکول های RNA و DNA که در زندگیِ امروز داریم نمو پیدا کرده است. تحقیقِ جدید یکی از روش های آغاز این زنجیره از رویدادها را نشان می دهد.

6a00d8341bf7f753ef01a51058b423970c

به گزارش بیگ بنگ، شیمیدانان در موسسه ی فناوری جورجیا نشان داده اند مولکول هایی که احتمالأ در حیات اولیه ی زمین حضور داشتند چگونه می توانند به طور خود به خودی به ساختارهایی تبدیل شوند که نقطه ی شروع RNA را ایجاد کرده اند. تشکیلِ خود به خودیِ عناصر سازنده ی RNA مرحله ای اساسی در منشأ حیات است اما دانشمندان به مدت چندین دهه این موضوع را مورد بحث قرار داده اند. امروزه می دانیم که اطلاعات ژنتیکی در DNA ذخیره می شود. RNA از DNA ساخته شده تا این اطلاعات را عملی کند. RNA می تواند ساخت پروتئین ها را هدایت کند و دیگر کارهای ضروریِ زندگی که DNA قادر به انجام آنها نیست را انجام دهد. چند منظوره بودنِ RNA موجب می شود دانشمندان تصور کنند این پلیمر اول از همه ایجاد شده است و سپس DNA به عنوان روش بهتری برای ذخیره ی اطلاعات در مسافت های طولانی تر نمو پیدا کرده است.

اما بر اساس نظریه ی دانشمندان، RNA نیز همانند DNA می تواند محصولی از فرگشت ( تکامل ) باشد. نیکولاس هود، پروفسور شیمی و بیوشیمی در موسسه ی فناوری جورجیا و رئیس مرکز تکامل شیمی در این موسسه گفت: «در این مطالعه در واقع واکنشی را ثابت می کنیم که برای تشکیل مولکول های اولیه ی RNA مانند اهمیت دارد.» این مطالعه در 14 دسامبر به طور آنلاین در مجله ی جامعه ی شیمیایی آمریکایی منتشر شد. بودجه ی این تحقیق را بنیاد ملی علوم و ناسا فراهم کرده است. هود می گوید: «RNA از جهت نقش هایی که در زندگی امروز ایفا می کند بی نقص است اما از لحاظ شیمیایی ساخت آن به شدت سخت میباشد»

6a00d8341bf7f753ef01a51058bf81970cاین یک تصویر میکروسکوپی اتمی از ساختارهای متشکل از نوکلئوزیدهای TAPریبوز همراه با اسید سیانوریک میباشد که بطور خود به خودی ایجاد شده است. اعتبار عکس: نیکولاس هود

این امر حاکی از آن است که RNA از اتصالات شیمیایی ساده تری تکامل پیدا کرد. وقتی حیات از لحاظ شیمیایی پیچیده تر شد و آنزیم ها ایجاد شدند، فشارهای تکاملی موجب شدند RNA پیشین به RNA اصلاح شده و مدرن تری تبدیل شود. RNA متشکل از سه ترکیب شیمیایی است: ریبوز قند، بازها و فسفات. یک واحدِ ریبوز – باز – فسفات به واحدهای دیگرِ ریبوز – باز – فسفات متصل می شود تا یک پلیمر RNA ایجاد کند. هود گفت: «درک این مسئله که اتصال اولیه ی بین بازها و ریبوز چگونه صورت گرفته در واقع مسئله ی سختی در زمینه ی منشأ حیات است.»

برایان کافرتی، فارغ التحصیل موسسه ی فناوری جورجیا و یکی از نویسندگان این مطالعه گفت: «حیرت آور است که این نوکلئوزیدها و بازها به خودی خود با یکدیگر ادغام می شوند زیرا حیات امروز برای ادغام عناصر سازنده ی RNA و هدایت آنها قبل از پلیمریزاسیون به آنزیم های پیچیده ای نیاز دارد.» این مطالعه یکی از راه های احتمالی ادغامِ که عناصر سازنده ی اجدِاد RNA در حیات اولیه ی زمین را ثابت کرد. هود گفت که TAP کاندیدای جالبی برای یکی از اولین مبنایی است که منجر به تشکیل مولکول های مدرن RNA شد اما یقینأ کاندیدای دیگری نیز وجود دارد. کارهای آتی در آزمایشگاه هود و آزمایشگاه های دیگر در مرکز تکامل شیمیایی منشأ فسفات در RNA و همچنین دیگر مسیرهای منتهی به RNA مدرن را بررسی می کنند. هود گفت: «به دنبال شیمیِ ساده و توانمندی هستیم که بتواند منشأ اولیه ی RNA یا اجداش را توضیح دهد.»

منبع: dailygalaxy

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

5 دیدگاه

  1. بحث جالبیه واقعا..چه خوب میشد یه قرار میذاشتین و بحث میکردین تا همه استفاده کنیم.سایتتون اونقدرزیباست که واسه وبلاگم پیوند روزانه زدم..بازم ممنون

  2. میشه گفت هوش آره درسته ولی باید به به این اشاره کرد که هر چیزی به وجود آمده از منبع خاصی هستش …وما میدونیم تمام جهان هستی از انرژی به وجود اومده .یا به عبارتی بیگ بنگ بود که تونست با یک فوق برنامه جهان رو بعد از گذشت 14000000 سال به این نقطه از انبساط برسونه ومیدونیم که یک روزی جهان منجمد ومنفجر خواهد شد چه بسا تبدیل به انرژی وجهان دیگری رقم خواهد خورد … سوال بزرگتری که وجود داره اینه که این انرژی که پایه واساس دنیاست از کجا وبه چه طریقی وجود دارد … آیا میتونیم فضای بدون انرژی رو انتهای هستی بدونیم .که قطعا بزرگ نخواهد بود به هر حال میتونه اندازه یک پرتغال کوچیک باشه . یا به زبان ساده تر خیالی بی پایان بیش نیست

  3. سلام علی جان.خیلی دوست دارم باهاتون صحبت کنم.
    تا بعدا که ایمیل اصلیمو بدم میتونید از این طریق با من در ارتباط باشید؟
    darklove0123@yahoo.com

  4. همه اینها برمیگرده به (( هوش )) سلولی یا هوش بیولوژیک . قضیه خیلی جالب تر و عجیب تر از این حرفاس که یه سلول DNA خودش بتونه در طول زمان (( فرگشت )) پیدا کنه و گونه های هوشمند تر و پیشرفته تر حیات مثل انسانها بتونن از این سلول تکامل یافته به وجود بیان . دانش جدید در ساخت روبات های هوشمند داره به این سمت پیش میره که این (( هوشمندی خود به خودی )) واکتسابی رو که در حیات بیولوژیک فعلی وجود داره رو در ساخت روبات های آینده اعمال کنه و دیگه از برنامه نویسی و (( کد نویسی )) برای سخت افزارها خبری نیست که نیست ! . واین اتفاق خیلی خیلی جالبیه و سرآغاز یه عصر نوینه . (( روبات هایی که مثال انسان و به مرور زمان و به صورت خود به خودی و از طریق حواسی مثل حواس 5 گانه انسان هوشمند تر و هوشمند تر و باز هم هوشمند تر میشن و … وشاید به زودی زود از هوش بشر پیشی بگیرن )) ! و این خیلی خیلی اتفاق مهم و جالب و بزرگیه ! .

    1. اصلا و اساسا (( حیات )) مثل خیلی از پدیده های (( فیزیکی و ملموس )) چیز پیچیده و غیر قابل فهم و بغرنجی نیست و اتفاقا خیلی هم ساده و قابل فهمه . این (( هوشمندی )) هست که چیز به ظاهر ساده و پیش پا افتاده ولی در حقیقت خیلی خیلی خیلی و به عبارت بهتر (( بی نهایت )) پیچیده و عجیب غریبه و هیچ انتهایی نمیشه واسه (( هوشمندی )) قائل شد و تصور کرد . بازم به عبارت دیگه هیچ حدی واسه هوشمند شدن (( موجودات )) نمیشه تصور کرد و موجودات میتونن (( چه از لحاظ کمی و چه از لحاظ کیفی به شدت و با سرعت )) هوشمند بشن . نمونش رو میتونید در شدت و حجم بالای پیشرفت دانش بشری تو قرن بیستم و شاید خیلی خیلی سریعتر از اون تو همین 14 سال قرن بیست و یکم دید که دانش بشر چه از لحاظ کمی و چه از لحاظ کیفی با سرعتی حقیقتا (( سرسام آور )) داره پیشرفت میکنه و (( هر روز )) از روز قبل این پیشرفت (( به مراتب )) بیشتر و بیشتر میشه و به هیچ وجه هم نمیشه هیچ (( حدی )) براش قائل شد و اصلا ممکنه تا همین سال 2020 اتفاقاتی تو همین کره زمین خودمون ( ونه در سایر کرات کهکشان راه شیری و تمدن های پیشرفته دیگه ) بیوفته و پیشرفت هایی حاصل بشه که حتی (( تصورش )) هم برای خیلی ها به راحتی ممکن نباشه ! .