حیات اولیه در کجا شکل گرفت؟

بیگ بنگ: در بستر اقیانوس، دودکش‌هایی روی گسل‌های فعال زمین‌گرمایی وجود دارد که آب فوق‌داغ و مواد معدنی از آنها فوران می‌کند و عجیب‌ترین گونه‌های حیات نیز در آنجا زندگی می‌کنند.

mg22630220.100-1_1200به گزارش بیگ بنگ به نقل از خبرآنلاین، مجتمع فالتی‌تاورز (به معنی برج‌های معیوب) در عمق ۲ کیلومتری آب‌های ساحلی ایالت واشنگتن و روی خط‌الرأس خوان دفوکا واقع شده است. در این مجموعه از دودکش‌های طبیعی که به دودکش‌های سیاه معروف است، آب داغ پرفشار و غنی از مواد معدنی از دل زمین فوران می‌کند. این مواد معدنی از گسل‌های فعال زمین‌گرمایی به آنجا راه می‌یابند. تصویر فوق ترکیبی از ۱۴۴ تصویر گرفته‌ شده با روبات زیرآبی بی‌سرنشین جیسون است که توسط پژوهشگران دانشگاه واشنگتن در سیاتل هدایت می‌شود. مجموعه فالتی‌تاورز بزرگ‌ترین مجموعه دودکش‌ها در محدوده دریچه‌های گرمابی Mothra است و از ۱۴ دودکش که ارتفاعشان تا ۲۲ متر هم می‌رسد، ساخته شده است.

منافذ پوسته‌ای در اعماق دریا جزو جذاب‌ترین نقاط زمین برای استخراج مواد معدنی محسوب می‌شوند، چراکه اغلب حاوی کانی‌های فلزی با خلوص و کیفیت بالا هستند؛ اما این مناطق هم‌چنین محل زیست برخی از شگفت‌انگیزترین شکل‌های زندگی روی زمین هستند که می‌توانند حرارت ۱۰۰ درجه سانتی‌گراد را تحمل کنند. دودکش‌های سیاه هم‌چنین داغ‌ترین آب روی زمین را تولید می‌کنند. دمای آب فوران‌ یافته از آنها تا ۴۰۰ درجه سانتی‌گراد هم می‌رسد و برخی دانشمندان، این دودکش‌های عجیب را نخستین محل پیدایش حیات اولیه روی زمین می‌دانند.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: newscientist

(12 نفر , میانگین : 4٫83 از 5)
لینک کوتاه مقاله : https://bigbangpage.com/?p=30629
تحریریه‌ی بیگ بنگ

تحریریه‌ی بیگ بنگ

وب سایت بیگ بنگ یک سایت علمی، تحقیقاتی میباشد که توسط تعدادی از علاقمندان به علم و دانش اداره می شود. این سایت از اواخر سال 1391 تاکنون به فعالیت خود در این حوزه ادامه داده است.

شما ممکن است این را هم بپسندید

یک پاسخ

  1. امیر گفت:

    بسیار عالی ، مرسی از شما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.