بیگ بنگ: فسیل‌های تازه کشف شده در چین نشان می‌دهند که 1.5 میلیارد سال پیش موجودات چند سلولی بسیاری بر روی زمین زندگی می‌کردند.

قطعات آلی استخراج شده از سنگ میزبان ِ فسیل های میکروسکوپی به خوبی حفظ ِ ساختار سلولی را نشان میدهد.
قطعات آلی استخراج شده از سنگ میزبان ِ فسیل های میکروسکوپی به خوبی حفظ ِ ساختار سلولی را نشان میدهد.

در صورتی که خبرهای رسیده در باره عمر جانداران چندیاخته‌ای صحیح باشد باید تمام تحقیقات انجام شده در این باره را از نو آغاز کرد. در پژوهش‌های جدید گفته می‌شود که 1.5 میلیارد سال پیش موجودات چندسلولی بسیاری روی زمین زندگی می‌کرده‌اند. به گفته ی محققان موسسه تحقیقات زمین شناسی و منابع معدنی در تیانجانِ کشور چین، جانداران چندیاخته‌ای یک میلیارد سال، پیش از دورانی زندگی می‌کرده‌اند که تاکنون دانشمندان می‌ پنداشتند.

این دانشمندان در جریان تحقیقات خود در منطقه یانشان در شمال چین ۱۶۷ فسیل مختلف یافته‌اند که طول آنها حدود ۳۰ سانتی‌متر و عرض‌شان ۸ سانتی متر است. این فسیل‌ها یوکاریوت‌ها یا جاندارانی ‌‌هستند که یاخته‌های آنها هستهٔ واقعی و غشا دارند. یوکاریوت‌ها در مقابل پروکاریوت‌ها قرار دارند که چون باکتری‌ و آرکیا، پیش‌هسته‌ای یا بدون هسته هستند و در درون یاخته‌های خود هسته سلولی یا اندامک دیگری ندارند. حجم یک سلول یوکاریوتی هزاران بار بزرگ‌تر از نوع پروکاریوتی است و تکامل یوکاریوت‌ها تاثیری تعیین‌ کننده در تئوری تکامل دارد. در جریان تکامل یوکاریوت‌ها بوده است که امکان انواع پیچیده تر موجودات به وجود آمده است. گفته می‌شود که همه حیوانات جهان به تدریج از یوکاریوت‌ها حاصل شده‌اند.

فسیل چند سلولی از یک سنگ ِ 1.56 میلیارد ساله در شمال چین یافت شد.
فسیل چند سلولی از یک سنگ ِ 1.56 میلیارد ساله در شمال چین یافت شد.

گرچه چندین سال پیش آثاری از یوکاریوت‌هایی به قدمت 1.5 میلیارد سال کشف شدند، اما آن چه در آن زمان از این موجودات به دست آمده بودند همگی میکروفسیل بودند. با تایید این کشف تاریخ، برداشت از پیدایش حیات در کره زمین به کلی تغییر می‌کند و همه محاسبات گذشته را بر هم می‌زند و مشخص می‌کند که 1.56 میلیارد سال پیش نیز اکسیژن کافی برای زندگی موجودات چندسلولی در کره زمین وجود داشته است. جزئیات بیشتر این پژوهش در نشریه ی Nature Communications منتشر شده است.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: phys.org

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

2 دیدگاه

  1. سیر تکامل موجودات زنده از حیات ابتدائی و ساده تا انسانیکه کرات اسمانی را تسخیر میکند در برنامه پیچیده افرینش غیرقابل انکار است اما این مسیر تا کجا خواهد رفت