دانشمندان نظریۀ داروین در مورد شاپرک‌ها را تایید کردند

0
164

بیگ بنگ: دانشمندان، تئوری داروین در مورد شاپرک‌ها را تایید کرده‌اند و آن را به عنوان مثالی از پدیدۀ ملانیسم صنعتی در نظر می­ گیرند. پژوهشگران این نتایج را با استفاده از مدل‌سازی دید پرندگان و فناوری پردازش تصویر انجام داده­‌اند.

Scientists confirm theory of Darwins mothبه گزارش بیگ بنگ، در اواسط قرن نوزدهم، چارلز داروین، زیست‌­شناس ِ مشهور، طیف وسیعی از شاپرک‌های فلفلیِ بریتانیایی را توصیف کرد. داروین متوجه شد که رنگِ پریدۀ شاپرک‌ها به آنها کمک می کند که در لابه‌­لای گلسنگ‌های که بر روی تنه درختان رشد می­ کنند، پنهان شوند. اما او در طی این بررسی­‌ها شیوع گونه­ تیره­‌تری را نیز مشاهده کرد. این گونه­ جدید احتمالا تحت تاثیر دوده‌­هایی که در طول انقلاب صنعتی در آسمان بریتانیا به وجود آمده بود، قرار گرفته است. در واقع، داروین پیش­‌بینی کرد که گونۀ تیره‌­تر به خاطر مشکلات آلودگی بریتانیا به وجود آمده­ است.

داروین متوجه شد که گونۀ تیره­‌تر شاپرک فلفلی به صورت یکپارچه­‌ای با پوستۀ آلوده به دوده درخت آغشته می­ شود. از آنجایی که مشکل دوده در بریتانیا متوقف نشد، گلسنگ‌هایی که بر روی درختان رشد می­ کردند، به کلی از میان رفتند. با این حال، قوانین وضع شده برای کاهش آلودگی، میزان تولید این دوده‌­ها را محدود کرد و زمانیکه که گلسنگ‌های درختی دوباره رشد کردند، گونه­ پریده رنگِ شاپرک‌های فلفلی نیز دوباره شایع شدند.

پدیدۀ ملانیسم صنعتی، ظهور گونه­‌های تیره‌­تر در مناطق آلوده را توضیح میدهد. اگرچه دانشمندان بارها فرگشت شاپرک فلفلی را بررسی کرده­‌اند، اما آنها هرگز ارتباط میان شکل ظاهری و میزان شیوع و بقای این شاپرک‌ها را مطالعه نکرده بودند. مارتین استیونز، اکولوژیست در دانشگاه اکستر گفت: «این مورد یکی از مثال­‌های برجسته­ فرگشت است که در کتاب‌های درسی زیست­‌شناسی در سراسر جهان برای تایید این نظریه بیان شده است، که برخی به شدت این مثال را مورد حمله قرار داده تا نظریه فرگشت را بی ­اعتبار جلوه دهند. نکته­ جالب توجه این جاست که تاکنون در هیچ پژوهشی استتار شاپرک‌های فلفلی و ارتباط میان نحوۀ استتار آنها با میزان شکار شدنشان توسط شکارچیان بررسی نشده است.»

با استفاده از فناوری پردازش تصویر، دانشمندان توانستند دید فرابنفش پرندگان را اقتباس کرده و این موجودات را از نگاه پرندگان بررسی کنند. آنها موفق شدند تا با استفاده از چشمان پرنده‌­ای خود به دقت ببیند که چطور گونه­ پریده رنگ و تیره‌­تر شاپرک فلفلی با گلسنگ‌های درختی ادغام می شوند. دانشمندان همچنین شاپرک‌ها را طعمه کرده و پرندگان را جذب نمودند تا میزان شکار در بین این دو گونه را مشاهده کنند.

اولیویا والتون، پژوهشگر در دانشگاه اکستر، میگوید: «اگر از چشم یک پرنده به شاپرک‌های فلفلی نگاه کنیم، پوستۀ بیرون آنها را شبیه به گلسنگ می­ بینیم، در حالیکه گونۀ دیگری یافت شده است که پوستی تیره و بدون خال دارد. چیزی که مهم است این است که، این امر را می توان بعنوان فرآیندی که برای بقا بسیار سودمند است در نظر گرفت؛ زیرا شاپرک‌های کم‌رنگ­‌تر در مقایسه با گونۀ تیره­‌تر، کمتر توسط پرنده‌­ها دیده شده و شکار می شوند.»

ترجمه: آوین تهمتن/ سایت علمی بیگ بنگ

منبع: upi.com


دیدگاهتان را بنویسید

Please enter your comment!
Please enter your name here

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.